Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Rowery elektryczne. Co warto o nich wiedzieć?

Rowery elektryczne używane są już na całym świecie. Coraz bardziej popularne są także na polskich szlakach i drogach rowerowych, choć ciągle pewną barierą w ich rozpowszechnieniu może być wysoka cena e-rowerów. Co warto o nich wiedzieć? O najważniejszych aspektach rowerów elektrycznych piszemy w niniejszym tekście.


Rower elektryczny - co to takiego?

Rower elektryczny czyli inaczej e-rower lub rower hybrydowy to rower dla każdego, kto potrzebuje wspomagania podczas pokonywania dłuższych dystansów. Rower z napędem elektrycznym niejednej osobie ułatwi rowerową wycieczkę i uczyni ją przyjemniejszą. Gdy na trasie pojawią się bardziej strome wzniesienia, nie będzie trzeba wzbijać się na wyżyny swojej wytrzymałości fizycznej, by je pokonać. Z rowerem elektrycznym każda rowerowa wyprawa będzie łatwiejsza a zadyszka mniejsza. Choć oczywiście wielu jest takich, którzy lubią się porządnie zmęczyć podczas jazdy na rowerze, ponieważ dopiero wtedy czują, że żyją;)


E-Rower nie zastąpi nas jednak całkowicie

 W przypadku tego typu roweru, praca nóg jest niezbędna, choć wysiłek fizyczny jest mniejszy niż podczas jazdy na zwykłym rowerze. Silnik w nim zamontowany nie zastępuje cyklisty a tylko go wspomaga. A i to do pewnego momentu. Napęd elektryczny, zgodnie z przepisami ograniczony jest do 25 km/h. Jeśli więc ktoś chciałby jechać szybciej, musi sam nad tym popracować.  
 

Budowa e-rowerów

Rowery elektryczne zbudowane są podobnie do zwykłych rowerów, z tą różnicą, że posiadają silnik elektryczny, baterię i komputer z wyświetlaczem. Nowe technologie zastosowane w e-rowerze czy inteligentne systemy kierowania wpływają właśnie na jego wysoką cenę. Silniki rowerów elektrycznych mogą być umiejscowione w piaście koła lub w mechanizmie korbowym. Druga opcja, z racji lepszego rozłożenia ciężaru roweru, zapewnia bardziej komfortową jazdę, jest jednak droższa.
Przerzutki - podobnie jak w tradycyjnym rowerze, ułatwią jazdę w zróżnicowanych warunkach terenowych. Mniej awaryjne niż przerzutki zewnętrzne są przerzutki zintegrowane z piastą.
Takie udogodnienia jak bagażnik czy koszyk na pewno zwiększą funkcjonalność roweru a osłony łańcucha czy błotniki zapobiegną pobrudzeniu ubrań.
 

Jak się ładuje baterie rowerów elektrycznych?

Można to zrobić za pomocą dedykowanej ładowarki podłączonej do zwykłego gniazdka elektrycznego lub na specjalnych stacjach ładowania akumulatorów. Zazwyczaj trwa to do 4h, jednak naładowanie baterii do 80% następuje dość szybko, bo po ok. 2 godzinach.
Choć akumulatory posiadają żywotność do ok. 800 ładowań, to po pewnym czasie należy je wymienić, ponieważ nie można ich w pełni doładować.
Koszt naładowania baterii to ok. 30-40 groszy, więc jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.
 

Baterie e-rowerów

Podczas wyboru modelu baterii należy zwrócić uwagę na jej pojemność. Najbardziej wydajne są lekkie akumulatory litowo-jonowe. 
 

Zasięg rowerów elektrycznych

W zależności od pojemności akumulatora, prędkości jazdy, terenu, po którym się poruszamy czy trybu wspomagania, zasięg roweru z napędem elektrycznym może wynosić nawet ok. 120 km. W trudnych warunkach i przy maksymalnej mocy wspomagania, może to być i 40 km, dlatego przed wyruszeniem w trasę trzeba zmierzyć siły na zamiary, by w drodze powrotnej nie pedałować kilkudziesięciu km z wyczerpanym akumulatorem.
 

Dla kogo rower z napędem elektrycznym?

Jeśli lubisz jeździć na rowerze ale nie zawsze masz siły na długie wycieczki albo jeśli dojeżdżasz rowerem do pracy i nie chcesz na dzień dobry być zmęczonym lub spoconym - rower elektryczny będzie dla Ciebie komfortowym rozwiązaniem. Rowery z napędem elektrycznym bardzo dobrze spiszą się również w przypadku osób starszych, chcących aktywnie spędzać czas. Ułatwią także życie osobom lubiącym jeździć na rowerze, ale mieszkającym w miejscach, gdzie dużo jest wzniesień i stromych podjazdów wymagających dobrej kondycji fizycznej. 
 

Typy rowerów z napędem elektrycznym

Rowery z silnikiem elektrycznym występują w trzech wersjach: 
  • rowery miejskie - zapewniające jazdę po mieście w komfortowej, wyprostowanej pozycji 
  • rowery górskie - do ekstremalnej jazdy na stromych wzniesieniach
  • rowery trekkingowe - do wymagającej jazdy po zróżnicowanym terenie 
Ponadto mają one różne tryby pracy, od oszczędnego do wysokiego, by poziom wspomagania móc dostosować do swoich potrzeb. Ceneria.pl prezentuje rowery elektryczne takich marek jak: Cube, Kelly's czy Cossack. 

tekst: zespół Ceneria.pl
 
 
 
 
 
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY