Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Rowery trekkingowe czyli jakie?

Rowery trekkingowe należą do grupy rowerów uniwersalnych. Połączone są w nich cechy roweru miejskiego, szosowego i górskiego. Docenią je więc osoby poruszające się na rowerze zarówno w mieście jak i lubiące nieco trudniejsze szlaki, choć do jazdy po kamienistych i stromych szlakach nie jest on przystosowany. Rowery trekkingowe wyposażone w sakwy, doskonale sprawdzą się na dalekich, wielodniowych wyprawach. Rower trekkingowy jest dość szybki, ale jednak nie tak szybki jak rower szosowy. Powinien też być wytrzymały. Z poniższego tekstu dowiesz się, na które parametry roweru zwrócić uwagę podczas wyboru modelu.


 

Rama 

Solidna i wytrzymała rama to podstawa konstrukcji roweru. W miarę możliwości dobrze jest przed zakupem wypróbować czy wybrana wielkość ramy odpowiada naszemu wzrostowi i długości nóg. W rowerach trekkingowych spotykamy ramy stalowe, karbonowe lub aluminiowe.
  • Rama aluminiowa - ma niską wagę, dość dużą odporność i nie występuje na niej korozja. Gorzej tłumi wstrząsy, niż rama wykonana ze stali, dlatego dobrze byłoby, gdyby rower z ramą aluminiową posiadał amortyzator.
  • Rama stalowa - jest najcięższa z wymienionych ram, dobrze tłumi wstrząsy ale może na niej wystąpić korozja. Rowery z ramą stalową mają najniższe ceny.
  • Rama karbonowa należy do ram najlżejszych ale również najmniej wytrzymałych a przy tym najdroższych.

Koła

Standardowo rower trekkingowy posiada koła w rozmiarze 28 cali ale w ofercie zazwyczaj są trzy rozmiary kół: 26, 28 lub 29 cali. Im koło mniejsze, tym jest bardziej zwrotne. Duże koła z kolei pozwalają jechać z większą szybkością.
 

Opony

Opony należy dopasować do rozmiaru obręczy i ramy roweru, swojego indywidualnego stylu jazdy oraz nawierzchni po której rowerzysta będzie jeździł. Wyróżniamy następujące typy opon: 
  • opony z bieżnikiem agresywnym - przeznaczone na trudne szlaki i wyboiste, nieutwardzone nawierzchnie
  • opony z bieżnikiem semi-slick, które są rozwiązaniem pośrednim między bieżnikiem agresywnym a bieżnikiem gładkim. Dobrze poradzą sobie zarówno na asfalcie jak i trudniejszej nawierzchni.

Siodełko

Chcąc pokonywać wielokilometrowe trasy, trzeba zwrócić uwagę, by siodełko w rowerze było jak najbardziej wygodne. Można wybierać wśród siodełek wykonanych ze skóry naturalnej ( bardzo wytrzymałe i zmniejszające ryzyko odparzeń), siodełek ze skóry ekologicznej lub siodełek żelowych, których kształt dopasowuje się do kształtu ciała. Siodełka w rowerach trekkingowych są dosyć szerokie, ale węższe niż w rowerach miejskich. Amortyzowany wspornik siodła, zwiększy komfort jazdy po nierównych nawierzchniach.

Oświetlenie

Rower trekkingowy powinien mieć dobre oświetlenie, które może niezawodnie działać przez wiele godzin. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będzie dynamo w piaście, dla innych lampki LED. Można również mieć w pogotowiu czołówkę na głowie - ważne by nie zostać gdzieś na trasie bez żadnego oświetlenia. 
Amortyzacja 
Amortyzator w rowerach niweluje drgania przenoszone z koła na nadgarstki rowerzysty. Dzięki temu komfort jazdy jest dużo większy. Jest bardzo przydatny podczas jazdy po trudnym technicznie terenie.

Kierownica

Podczas jazdy na rowerze trekkingowym istnieje możliwość dostosowania swojej sylwetki, aby było nam jak najwygodniej. Może być wyprostowana, prawie jak na rowerach miejskich, lub bardziej pochylona ? zależy to od miejsca ułożenia dłoni na giętej kierownicy. Na pewno taka zmiana pozycji w trakcie jazdy jest bardzo komfortowa podczas długiej podróży. 

Hamulce

Tutaj do wyboru mamy kilka opcji:
  • hamulce szczękowe V-brake - są mocne ale mogą niezbyt dobrze działać podczas deszczu. Należą do najtańszych. Dobre do mało wymagającej jazdy na co dzień.
  • mechaniczne hamulce tarczowe ? skuteczne nawet podczas deszczowej pogody
  • hydrauliczne hamulce tarczowe ? najnowsze, dość drogie rozwiązanie, mają moc, są solidne i działają niezależnie od pogody. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Rowery trekkingowe doskonale nadają się na dalekie wyprawy, dlatego ich bagażniki przystosowane są do dużych obciążeń przewożonych w sakwach rowerowych.
Istotna jest także ilość przerzutek, ponieważ trasa może prowadzić przez zróżnicowane tereny. Im więcej przerzutek ( zazwyczaj 24-27), tym łatwiej je dopasować do jazdy i przebiegu drogi. 
 

Rowery trekkingowe w Ceneria.pl

Jeśli chcemy, by rower trekkingowy był wygodny i niezawodny w każdej podróży, wybór modelu należy dobrze przemyśleć. Na pewno musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb rowerzysty, dlatego przed zakupem dobrze jest zapoznać się z asortymentem rowerów trekkingowych dostępnych w sklepach. Można w nich znaleźć rowery trekkingowe damskie, męskie oraz uniwersalne. W Cenerii.pl. znajdziesz rowery trekkingowe takich marek jak Kross, Cube, Romet, Kelly's czy Cossack.

tekst: zespół Ceneria.pl