Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA

7 i 8 kwietnia 2018 r. w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędzie się Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA. Serdecznie zapraszamy!
Reklama

Z trzema sztukami, pod ciemną skórą, nie zamiorzli, kradnąc serce, być częścią natury, długodystansowo, o łowcach głów, z wiatrem we włosach, piramidy w spódnicy, jak Yeti!

Program:
SOBOTA - 07.04.2018
13.00 - Trzy Sztuki w Antarktyce. FOTOGRAFIA - wernisaż wystawy
             Bartosza Stróżyńskiego.
14.00 - Iśka Marchwica z Bike Jamboree - Ałtaj zimą rowerem
15.20 - Tomasz Owsiany - Pod ciemną skórą Filipin
16.40 - Iza Klementowska - Szkielet białego słonia
18.00 - Bartosz Stróżyński - Trzy Sztuki w Antarktyce
19.20 - Marek Tomalik - ABORYGENI - rdzenni Australijczycy!

NIEDZIELA - 08.04.2018
13.00 - Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński - Pacific Crest Trail
14.20 - Patrycja Paula Gas - Dajakowie - wolni ludzie z Borneo
15.40 - Jakub Czajkowski - Konno przez Mongolię i Kirgistan
17.00 - Anna Jaklewicz - Indiana Jones w spódnicy
18.20 - Marcin Tomaszewski - YETI. Człowiek gór

Po każdym festiwalowym dniu - Podróżnicze After Party w Żółtym Młynku
- Rybnik ul. Św. Jana 2, www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Ponadto: Wystawa fotografii podróżniczej. Spotkania z książką podróżniczą.
Kiermasz rękodzieła etnicznego. Bufet wegetariański (Bar Wegetariański MASALA www.facebook.com/MasalaBarRybnik ).

Karnet na cały festiwal - 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł.
Rezerwacja i sprzedaż: http://biletyna.pl/event?q=karawana oraz Kasa Domu Kultury
tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Organizatorami Karawany są: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Szkoły Społeczne im. Jerzego Kukuczki www.ssp.rybnik.pl, Klubokawiarnia Żółty Młynek www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Sponsorem festiwalu jest Hotel Politański www.hotelpolitanski.pl, gdzie odpoczywać będą zaproszeni podróżnicy.

Dziękujemy wszystkim wyszczególnionym na plakacie KARAWANY mediom za patronat i instytucjom za współpracę!

Trzy Sztuki w Antarktyce - bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki. W lutym 2017 r. zespół trzech sztuk: Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd, popłynęli jachtem żaglowym Selma Expeditions do Antarktyki. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzyli się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii.   Adam Nowak napisał podczas rejsu nowy utwór inspirowany wyprawą i wykonał go podczas wyjątkowego antarktycznego koncertu na końcu świata. Był to pierwszy w historii koncert polskiego artysty w Antarktyce. W dziedzinie fotografii, efektem wyprawy jest wystawa fotograficzna Bartosza Stróżyńskiego, dla którego była to już czwarta wizyta fotograficzno-filmowa w Antarktyce. Tym razem skoncentrował się on przede wszystkim na pięknie i przemijaniu gór lodowych. Ze zdjęć filmowych zrealizowanych podczas rejsu powstaje film dokumentalny, a ostatnim akordem przedsięwzięcia będzie książka, która przedstawi całą historię projektu „Trzy Sztuki w Antarktyce”. O wszystkim co najciekawsze wydarzyło się podczas wyprawy Trzech Sztuk w Antarktyce opowie podczas swojej prelekcji Bartosz Stróżyński - pomysłodawca i szef całego przedsięwzięcia. Wyjątkowym dopełnieniem tej opowieści będą fotografie prezentowane na towarzyszącej Karawanie wystawie fotografii. Strona: www.3sztuki.pl

Bartosz Stróżyński - fotograf i filmowiec podwodny, kompozytor, autor tekstów, producent projektów multimedialnych. Autor książki pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie”(National Geographic 2014 r.). Pomysłodawca i producent przedsięwziecia Trzy Sztuki w Antraktyce. Nagradzany w wielu prestiżowych konkursach fotograficznych, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, GDT European Wildlife Photographer of the Year i Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. Uczestnik licznych wypraw fotograficznych, między innymi Elysium - Shackleton’s Antarctic Visual Epic. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej gadów oraz fotografii podwodnej rzek. Autor artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granicą. Jego prace pojawiają się w wielu prestiżowych magazynach, między innymi w Magazyn National Geographic, Miesięcznik Fotograficzny Foto, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver. Strona: www.fimufo.pl.


Trzy Sztuki w Antarktyce - fot. z arch. Bartosz Stróżyński

Iśka Marchwica - dziennikarz, etnomuzykolog. Współzałożyła portal Etnosystem.pl, w RadioJAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS, poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. Pisze m.in. dla Wysokich Obcasów, Gazety Krakowskiej, Miasta Kobiet. Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach. W latach 2010-2011 brała udział w autorskim projekcie górskim "Szlakiem Polskich Szczytów", który zakładał zdobycie najwyższych szczytów polskich pasm górskich oraz prezentację regionów kulturowych tychże pasm. W grudniu 2017 r. wzięła udział w 8. etapie rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree, przejeżdżając z czwórką towarzyszy z Rosji do Mongolii przez góry Ałtaj w warunkach srogiej syberyjskiej zimy. W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy. Strona FB: www.facebook.com/jadwigam.

Ałtaj zimą rowerem , “Bike Jamboree etap 8 - Jednak nie zamiorzli” - spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Ula Ziober, Megi Sobczak, Mateusz Trzeciak, Rafał Flieger i  Iśka Marchwica przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, na granicy rosyjskiej - zamknięci za drutem kolczastym - spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018. rok przywitali w Mongolii. I to dwukrotnie. Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno. To historia pięciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicę rosyjsko-mongolską przejechali “z dziadkiem mrozem w sakwach”. To spotkanie z prawdziwą, ścinającą krew w żyłach zimą i gorącą przyjaźnią. Film: https://vimeo.com/250758880.

Tomasz Owsiany - (1984),  z wykształcenia romanista i tłumacz języka francuskiego. Autor pokazów podróżniczych oraz stały współpracownik miesięcznika "Poznaj Świat". Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę "Pod ciemną skórą Filipin", wyróżnioną także w kategorii Podróż. Autor książek "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie" oraz „Pod ciemną skórą Filipin”. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach.

Pod ciemną skórą Filipin - w ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczej Tomasz Owsiany odwiedził sześć plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawiązał bliskie więzi z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu: w miasteczkach, w górach, w dżungli i nad brzegiem oceanu. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach. Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. Celem jego wyprawy było doświadczenie próbek z pełnego przekroju Filipin, poznanie nieeksportowej twarzy kraju oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przeobrażają się tamtejsze rdzenne kultury pod wpływem nowoczesności. Strona FB: www.facebook.com/towsianyautor.


Filipiny - fot. Tomasz Owsiany


Iza Klementowska
- reporterka i dziennikarka, publikowała m.in. w „Dużym Formacie” Gazety Wyborczej, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”,  „Polityce”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork). Jej teksty ukazały się również w antologiach „Swoją drogą”, „Pytania, których się nie zadaje”, „Odwaga jest kobietą”, „Twarze sukcesu. Zespół Downa”. Autorka książek „Samotność Portugalczyka” (wyd. Czarne, nominacja do Nagrody im. Teresy Torańskiej), „Minuty. Reportaże o starości” (DW PWN, nominacja do nagrody Radia Wrocław EMOCJE), „Szkielet białego słonia” (Wyd. Czarne, nominacja do nagrody Radia Wrocław EMOCJE, nominacja do nagrody Travelery 2017). Strona FB: www.facebook.com/iza.klementowska.
Szkielet białego słonia - opowieść o współczesnym Mozambiku, który wciąż jest mozaiką przeszłości z teraźniejszością, o bogatej kulturze i tradycjach, o ludziach poszukujących szczęścia pomimo trudnych warunków życia i o tym, jak ciężko jest z niego wyjechać, kiedy już się przyjechało (ponieważ Mozambik kradnie serce).

„Mozambik to żywa lekcja historii. Kolonialna, a później wojenna przeszłość tego afrykańskiego kraju wyziera z każdej dziury niszczejących w słońcu budynków. Widać ją w nazwach ulic, w dziełach tamtejszych artystów i opowieściach bohaterów reportaży. To one są największą wartością tekstu Klementowskiej, która przyzwyczaiła swoich odbiorców do najwyższej jakości literatury faktu wydając m.in. świetną "Samotność Portugalczyka". Najnowsze dzieło dziennikarki obfituje w porywające opisy losów mieszkańców Mozambiku, zarówno tych żyjących przeszłością, jak i tych całkiem współczesnych. Mamy więc echa dawnej wspaniałej portugalskiej Afryki Wschodniej z kosmopolitycznym Lourenço Marques (obecnym Maputo) jako centrum świata, losy rodzin białych Mozambijczyków jakby żywcem wyjęte z kartek "Zaginionych białych plemion" Riccardo Orizio czy w końcu portrety współczesnych europejskich imigrantów poszukujących w tej części globu szczęścia i pieniędzy.” - Łukasz Moroz, Etnosystem.pl.

Marek Tomalik - podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 r. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Zasiadał w jury Travelerów - prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic. Prowadził obrady kapituły Trzech Żywiołów. Dwukrotny laureat Kolosów. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Beskidy. Autor trzech książek o piątym kontynencie: "Australia, moja miłość", "Lady Australia" i "Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia". Strona Marka: www.australia-przygoda.com.

ABORYGENI - rdzenni Australijczycy! Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. Oto mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności. Totemiczni Przodkowie nie stwarzali świata zaklęciami, ale poprzez swoje działania. Jednocześnie byli jego częścią. Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych - kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały.


Marek Tomalik - fot. z arch. Marek Tomalik

Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński
- wspólnie tworzą Terra Incognita Project
www.terraprojekt.com.pl, który zakłada eksploracje długodystansowych szlaków górskich na terenie całego Świata. Od 2016 roku w ramach projektu odbyły się dwa trekkingi szlakami długodystansowymi na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pierwszym z nich był szlak Pacific Crest Trail, a drugim  Appalachian Trail, na który otrzymali grant - nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych i perspektywicznych podróżników przyznawaną na gdyńskich Kolosach.

Pacific Crest Trail, przez pustynię, góry i jeziora do śnieżnej Kanady - opowieść o wysokogórskim pieszym szlaku trekingowym na zachodnim wybrzeżu USA, który dwójka przyjaciół z Częstochowy zaliczyła w 2016 r. Pacific Crest Trail to upalne i górzyste tereny kalifornijskiej pustyni, majestatyczne Góry Sierra Nevada, malowniczy acz deszczowy Oregon oraz zimny i śnieżny Waszyngton.  Za pokonanie tego szlaku projekt został nominowany do prestiżowej nagrody Travelera przyznawanej przez National Geographic. Wędrówka zajęła im 163 dni. Jak wygląda półroczne życie w namiocie z drugą osobą ? Jacy są amerykanie z małych miasteczek ? Dlaczego film "Dzika droga" nie oddaje pełnej urody szlaku ? O tym wszystkim opowiedzą w Karawanie.

Patrycja Paula Gas - antropolog, kulturoznawca, trener kompetencji międzykulturowych, wykładowca w Instytucie Studiów Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Autorka książki "Dajakowie - wolni ludzie z Borneo" (Wydawnictwo WUJ). Studiowała na Universidad de Cádiz w Hiszpanii oraz w VEDC Malang na Jawie Wschodniej. Dwukrotnie otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów (2005, 2006), oraz  stypendystka w ramach indonezyjskiego programu DARMASISWA (2012/2013). Ukończyła Akademię Opowiadaczy Teatru NN w Lublinie (2016). W latach 2012-2014 wraz ze Zbyszkiem Janczukowiczem prowadziła badania antropologiczne na Jawie i Borneo. Obecnie cyklicznie prowadzi badania nad wykorzystaniem storytellingu w poszerzaniu kompetencji międzykulturowychw w Szwecji. Dodatkowo zajmuje się edukacją alternatywną prowadząc warsztaty i szkolenia (Teatr Forum, NVC, storytelling, Dragon Dreaming, Personal Development & Community Building Trainings).

Dajakowie - wolni ludzie z Borneo. Czym zajmują się łowcy głów w czasach globalizacji? Jaki wpływ ma magia na ich życie? Dlaczego grają w kości na pogrzebach? Czy warto być w klubie motorowym w Indonezji? Gdzie są wioski, w których nie było jeszcze białego człowieka? Jak i gdzie podróżować po Borneo, żeby poczuć jego dzikość i magię oraz zaznać gościnności gospodarzy? Jak polować na łowców głów? O tym i wielu innych ciekawostkach dowiemy się z opowieści Patrycji Pauli Gas i Zbyszka Janczukowicza. Razem na starym motorze Honda GL w ciągu dwóch lat przebyli 40 tysięcy kilometrów po Jawie i Borneo. Podróż była częścią badań terenowych, a jej owocem jest książka "Dajakowie - wolni ludzie z Borneo" oraz autorski kurs w Instytucie Studiów Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ - "Kultura Borneo - łowcy głów w czasach globalizacji".

Jakub Czajkowski - geograf i podróżnik. Organizuje i pilotuje wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w różne miejsca na ziemi. Kilkakrotnie podróżował konno po Mongolii i wędrował po górskich pustkowiach Azji Środkowej, w Pamirze i Tien-szanie. Przemierzał szlaki Tybetu, Indochin i syberyjską tajgę. Wielokrotnie organizował też trekkingi górskie w różnych pasmach Karpat. Pasjonuje się fotografią, dziką przyrodą i aktywnym wypoczynkiem, najlepiej na dystansie 100 km, z mapą i kompasem w dłoni. Strona: www.jakubczajkowski.com.

Konno przez Mongolię i Kirgistan. Podróżowanie po Azji Centalnej nabiera zupełnie innego wyrazu kiedy przemierzamy ją konno. To tam nadal mieszkają prawdziwi koczownicy, których przodkowie dawno temu podbili niemal cały ówczesny świat. Konie od setek lat zajmują w ich kulturze wyjątkowe miejsce, a ludzie wciąż nie wyobrażają sobie codziennego życia bez tych zwierząt. Choć nigdy nie dorównamy umiejętnosciami tamtejszym jeźdźcom, to podróżując w siodle zdobędziemy ich sympatię i nieraz napijemy się wspólnie kumysu. Wyprawy konne to wyjątkowa forma poznawania tej części świata. Na dzielnych i wytrzymałych wierzchowcach dotrzemy w naprawdę w niesamowite miejsca. Wespniemy się na wysokie przełęcze Niebiańskich Gór Tien-szan i nad malownicze wysokogórskie jeziora. Galopując bezkresnym mongolskim stepem poczujemy wiatr we włosach ciesząc się prawdziwą, niczym nie skrępowaną wolnością. Wreszcie po całym dniu wyjmiemy nogi ze strzemion i zasiądziemy przy wieczornym ognisku w tajdze, obcując z majestatem natury na sto procent.


Anna Jaklewicz - podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci. Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, została nominowana przez National Geographicdo nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku. Strona: www.annajaklewicz.pl.
Indiana Jones w spódnicy czyli archeologiczne podróże Anny Jaklewicz do Sudanu. Czy każdy archeolog nosi kapelusz a’la Indiana Jones? Czy jego życie jest tak pełne przygód jak filmowego bohatera? Skąd archeolog wie, gdzie prowadzić wykopaliska, by coś odnaleźć? Co dzieje się z zabytkami po ich odkryciu? Pokaz Anny Jaklewicz zabierze nas do Sudanu, gdzie towarzyszyć będziemy misji archeologicznej w jej pracach. Razem z badaczami spróbujemy odkryć tajemnice starożytnych grobowców, dowiemy się jak datuje się zabytki i czym zajmują się poszczególni członkowie wyprawy archeologicznej. Poznamy też najciekawsze miejsca i najbardziej fascynujące tradycje współczesnego Sudanu - kraju, w którym jest więcej piramid niż w Egipcie. Zobaczymy taniec derwiszów - sufickich mistyków, weźmiemy udział w walkach plemienia Nuba i odwiedzimy targ wielbłądów. Na koniec udamy się do Kassali - miasta na pograniczu z Erytreą - ulubionego miejsca sudańskich nowożeńców.


Sudan - fot. Anna Jaklewicz


Marcin Tomaszewski, pseud. Yeti
, polski taternik i alpinista, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim, instruktor wspinania, fotograf górski, autor bajek dla dzieci i felietonów dla magazyny Góry. Z wykształcenia geodeta. Zaczął się wspinać w 1991 r. w Tatrach, gdzie przeszedł około 250 dróg o trudnościach do VIII. Na Kazalnicy dokonał przeszło 20 przejść, 2 zimą, 4 solo nowymi drogami. Wspina się też w Alpach, na Grenlandii, w rejonie fiorduTasermjut, na Ziemi Baffina, na Alasce, w Yosemite, w Patagonii, w Himalajach Nepalu i Garhwalu, w rejonie Baltoro w Karakorum oraz w górach Qionglai-szan w Chinach. Alpinista czynnie propaguje wspinaczkę w Polsce poprzez organizowanie szkoleń i sekcji wspinaczkowych, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, a od 1997 r. cyklicznie organizuje Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Fight Club, których jest pomysłodawcą. W 1998 r. założył firmę Geronimo oferującą usługi z zakresu Pogotowia Alpinistycznego, zajmującą się także szkoleniami zarówno z zakresu wspinaczki jak również technik stosowanych do wykonywania robót wysokościowych. Wspinacz od 2015 r. związany jest z międzynarodowym teamem marek Millet, Camp&Cassin, Mx3 oraz Zamberlan.  Jest pomysłodawcą projektu wspinaczkowego 4 żywioły, który zakładał wytyczenie solowych dróg w symbolizujących cztery żywioły czterech górskich rejonach - na Alasce (zimno), w Patagonii (wiatr), na Ziemi Baffina (woda) i w Wenezueli (tropik). Celem było pokonanie możliwie największej i najtrudniejszej ze ścian w wymienionych rejonach. Z czasem projekt został rozszerzony o kolejne regiony wspinaczkowe. Marcin Tomaszewski jest laureatem licznych  nagród i wyróżnień za swoje osiągnięcia w górach, m.in: 5 Kolosów, nominacja do nagrody „Złoty czekan” i innych. Autor książki „#Yeti40” - autobiograficznej opowieści  podsumowującej jego dotychczasową przygodę ze wspinaczką. Strona: www.marcintomaszewski.pl.
Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA
Rybnik 7-8  kwietnia 2018 r.
www.facebook.com/festiwal.karawana/