Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Skarpety trekkingowe. Jak je dobrze wybrać. Nasz poradnik

 Chyba nikt nie zapomina o założeniu skarpetek, szykując się do górskiej wędrówki. To bardzo ważny element ubioru, choć czasami niedoceniany. Dobrze dobrane skarpety trekkingowe zapewnią odpowiedni komfort i amortyzację naszym stopom. Mają nas one nieść przez wiele kilometrów, dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu chwilę uwagi. W asortymencie sklepów modeli skarpet trekkingowych jest bardzo dużo, można się w tym pogubić. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.
 

Termoaktywność skarpet

Skarpety trekkingowe powinny być termoaktywne. Materiał, z którego zostały wykonane, powinien dobrze odprowadzać pot i wilgoć ze skóry na zewnątrz, pozostawiając stopę suchą. W szczególności środku lata dobrze mieć na stopacj dobre skarpetki termoaktywne.

Skarpety na lato czy na zimę?

Najważniejszym kryterium są warunki i pora roku w jakiej zamierzamy skarpet używać. Na lato wybierzemy skarpety cienkie, dobrze oddychające ( np z Coolmax) a na zimę grubsze, zapewniające ciepło stopom. Skarpety trekkingowe zimowe - najczęściej  będą wykonane z Thermolite lub Primaloft.

Wełna merino, włókna syntetyczne czy bawełna?

Choć skarpety wykonane są z różnych materiałów, w przypadku skarpet trekkingowych najlepiej postawić na skarpety wykonane z wełny merino oraz włókien syntetycznych.

Bawełna. Ktoś może zapytać - dlaczego nie z bawełny? Odradzamy. Niestety bawełniane skarpety trekkingowe mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Noga w butach poci się a skarpeta wykonana z bawełny nie odprowadzi nadmiaru wilgoci, tylko ją zatrzyma. Zimą może to spowodować wychłodzenie stóp. Mogą pojawić się otarcia i odciski. Ponadto, przepocona, bawełniana skarpeta może zwyczajnie nieprzyjemnie pachnieć.

Wełna merino. Posiada mnóstwo zalet, które szeroko wykorzystywane są w odzieży outdoorowej i nie tylko. Pochodzi od owiec merynosów. Ma doskonałe właściwości termiczne i bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Co ciekawe, nawet mokra, utrzymuje ciepło. Jest przy tym miękka, komfortowa w dotyku oraz elastyczna - szybko wraca do pierwotnego kształtu. Stosowana jest zarówno w skarpetach zimowych jak i letnich, przy czym odnosi się wrażenie, że zimą grzeje a latem chłodzi.  produkty z merino sprawdzą się szczególnie  jako skarpety termoaktywne zimowe. Dzięki naturalnym właściwościom antybakteryjnym, skarpety z wełny merino nie chłoną zapachów i można je prać nawet co kilka dni. Najczęściej posiadają dodatek włókien sztucznych, które zwiększają ich wytrzymałość i elastyczność.

Włókna syntetyczne. Specjalna budowa włókien syntetycznych powoduje, że skarpety z nich wykonane dobrze odprowadzają pot od skóry. Producenci znajdują różne rozwiązania, i tak np. poliestrowe włókno Coolmax, często stosowane w skarpetach trekkingowych, posiada kanalikową budowę, dzięki czemu pot szybko wydostaje się na zewnątrz a noga pozostaje sucha, nawet podczas upalnych dni.
Niektórzy producenci łączą naturalne przędze, takie jak wełna merino z włóknami technicznymi. Inni wzbogacają materiał o antybakteryjnie działające jony srebra. Na rynku są także skarpety trekkingowe z włókien bambusowych. Wybór jest ogromny.

Budowa skarpet trekkingowych

Skarpety trekkingowe oprócz tego, że posiadają budowę warstwową, wpływającą na oddychalność, mają także różne strefy, różniące się właściwościami. W niektórych strefach materiał jest grubszy ( w spodniej części), w innych bardziej oddychający (łydka i górna część stopy) a w jeszcze innych bardziej elastyczny ( okolice śródstopia). Skarpety dostosowane są także do budowy anatomicznej, w parze znajdziemy skarpetkę z oznaczeniem prawej i lewej stopy.

Szwy i ściągacze

Warto zwrócić uwagę na szwy skarpet - powinny być płaskie, szczególnie te w okolicach palców. Noszenie skarpet bezszwowych na pewno będzie dużo bardziej komfortowe, zmniejsza się również ryzyko obtarcia stóp. Wybierajmy skarpetki trekkingowe ze ściągaczami nieuciskającymi, które, jak sama nazwa wskazuje, nie uciskają nogi, nie blokują przy tym przepływu krwi ale utrzymują ją na miejscu.

Skarpety kompresyjne

Są bardzo popularne wśród biegaczy, ale wśród skarpet trekkingowych również takie znajdziemy. Dzięki kompresji przepływ krwi jest lepszy, mięśnie są więc dobrze natlenione. Skarpety kompresyjne łagodzą oznaki zmęczenia mięśni i ciężkości nóg, przez co szybciej następuje regeneracja mięśni po wysiłku. Kupując skarpety kompresyjne trzeba zwrócić uwagę na stopień kompresji. Muszą też być dobrze dobrane do obwodu łydki.

Skarpety trekkingowe damskie i męskie

Pierwsze skojarzenie to kolorystyka, po której od razu rozpoznamy skarpety trekkingowe damskie lub męskie. Budowa stóp kobiet i mężczyzn jest nieco odmienna, dlatego też budowa skarpet niektórych producentów jest do niej dostosowana. Mają one wstawki różnych materiałów, zapewniające większą amortyzację ( w przypadku damskich) lub oddychalność. Damskie skarpety są również węższe.

Jaki dobrać rozmiar skarpet trekkingowych?

Najlepiej rozmiar dobrać wg tabeli producenta. I choć nie ma tu dużej filozofii, to zasada jest taka, że w przypadku, gdy rozmiar naszej stopy mieści się gdzieś na granicy numerów skarpet, to lepiej wybrać skarpety mniejsze. Będą lepiej leżały na stopie i nie będą jej obcierały.

Skarpety trekkingowe na Ceneria.pl

Na stronie Ceneria.pl zaprezentowano bardzo szeroki wybór skarpet trekkingowych renomowanych producentów takich jak: Bridgedale, Smartwool, Brubeck, Jack Wolfskin, Salewa, Icebreaker czy 4F.
Różnorodna kolorystyka, bogate wzornictwo, skarpety na lato i zimę, zróżnicowane materiały czy rozwiązania, które dadzą jeszcze większy komfort noszenia – na pewno znajdziesz tu skarpety trekkingowe idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

 

tekst: zespół ceneria.pl

 

 ZOBACZ PRODUKTY