Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Softshell - w pogoni za oddychalnością

Softshell co to za materiał?

Sposób ubieranie się turystów na świecie w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przeżył kilkakrotnie rewolucję. Pierwszą było pojawienie się tkaniny Polartec oraz pojawienie się membrany Gore-Tex. Od tego momentu wełniane swetry, koszule flanelowe oraz brezentowe anoraki zaczęły odchodzić w niepamięć.

Wszystko przez znaczną różnicę w komforcie podróżowania. Przestano używać brezentu, który co prawda znakomicie zabezpieczał przed wodą, jednak z równym powodzeniem dawał efekt sauny przy intensywnym wysiłku. Dodatkowo stary sposób ubierania się skutecznie zwiększał ciężar całego ekwipunku, podczas gdy nowa odzież zapewniała niższą wagę oraz "oddychała".

Dlaczego służy softshell? 

Przy intensywnym wysiłku wystarczy zdjąć membranową kurtkę, by się nie przegrzać. Problem pojawia się jednak, gdy zaczyna wiać. Największą wadą "polarów" jest ich przewiewność, stąd wiele firm rozpoczęło prace mające na celu zapewnić komfort termiczny nawet na wietrze. Tak powstały windstopper, windblock oraz podobne. Równolegle cały czas rozwijane są membrany. Wszystko to ma na celu zmniejszenie wagi oraz poprawienie komfortu użytkownika. Oddychalność stała się obecnie jednym z podstawowych parametrów odzieży. Dążenie do jej poprawienia skłoniło niektóre firmy do szukania alternatywnych rozwiązań - jakby nie było, oddychalność najbardziej ograniczana jest przez membrany. Stąd pomysł na wyeliminowanie membrany.

Nie wychodzimy na zewnątrz jak pada deszcz

Założono, że jeśli udałoby się wyeliminować membrany, komfort użytkownika przy dobrej pogodzie byłby nieporównywalnie lepszy od tego, co oferują wszelkie dotychczasowe systemy stosowane w odzieży. Badania aktywności górskiej pokazały jednak, że 90% czasu jaki spędzamy w górach przypada na względnie dobrą pogodę (w najgorszym przypadku mżawka), pozostałe 10% to czas, kiedy leje lub sypie, a my szukamy schronienia. Dzięki tkaninom o bardzo gęstym splocie, doskonałej powłoce DWR * oraz korzystaniu z nanotechnologii ** udało się stworzyć odzież, która jest nieprzewiewna, oprze się mżawce, a z drugiej strony, w razie przemoknięcia, błyskawicznie wyschnie. Różnica pomiędzy softshellem (takim bez membrany), a odzieżą zawierającą membranę jest odczuwalna przez użytkownika bez konieczności wczytywania się w parametry *** .

* Powłoka DWR (Durable Water Repellency - Trwała impregnacja zewnętrzna) to rodzaj wykończenia tkaniny nadającej jej właściwości hydrofobowe. Woda na takiej tkaninie ma tendencje do perlenia się i spływania. Powłoka ta nie gwarantuje wodoszczelności, silniejszy deszcz spowoduje jej przemoknięcie (zakładając, że tkanina nie jest laminowana z membraną)


** Dzięki zastosowaniu nanotechnologii w tkaninach uzyskujemy znacznie większą ich gładkość, a tym samym mniejszą podatność na zabrudzenia i przemakanie


*** Dla tkanin niezawierających membrany nie istnieją procedury badawcze pozwalające jednoznacznie określić ich parametry w sposób zbliżony do membran. Wynika to z faktu, że sama oddychalność jest o co najmniej rząd wielkości większą od parametrów właściwych membranom.

Fantastyczne właściwości odzieży softshellowej mają jednak pewne wady

otóż odzież ta nie zabezpieczy nas przed przemoknięciem w tęgiej ulewie, wyschnie natomiast zdecydowanie szybciej niż jej membranowy odpowiednik (który z reguły będzie przemoczony od potu właściciela). Dodatkową niedogodnością jest cena - niejednokrotnie znacznie przewyższająca membranowe odpowiedniki. Stąd głównymi odbiorcami takiej odzieży są osoby uprawiające szybką, niejednokrotnie długodystansową turystykę lub inne formy aktywności wymagające znacznego wysiłku.

Popularność terminu softshell wykorzystało wiele firm, co niestety troszkę wypaczyło pojęcia. Zasadniczo softshellem jest odzież nie posiadającą membrany lub innych powłok ograniczających oddychalność, natomiast hardshellem były produkty z membranami.

Obecnie na rynku pod nazwą softshell możemy się spotkać z czterema typami produktów:
- Najtańsze wyroby nie zawierające membrany, za to z powłoką kleju, łączącą tkaninę zewnętrzną z tkaniną wewnętrzną. Odzież nadaje się do wolnego spaceru, jest całkowicie wodoszczelna i całkowicie nieoddychalna

- Wyroby membranowe, odzież jest wodoszczelna i oddychająca (różnica pomiędzy tą a powyższą grupą
odczuwalna przez użytkownika)

- Wyroby membranowe z membraną dodatkowo perforowaną (np. powershild)

- Wyroby bezmembranowe - prawdziwe softshelle, niestety jest to również górna półka cenowa.

Autor: Wojciech Kłapcia,  

   ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY