Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Softshelle Feel Free testowane na nartach

Testom poddano dwie kurtki softshellowe marki Feel Free.

Testowane modele to:

Feel Free Era – softshel męski
Feel Free Sewilla – softshel damski


Softshell jest to dwuwarstwowy materiał stanowiący połączenie ciepłego fleecu oraz mocnego i wytrzymałego poliestru.
Dzięki temu nowoczesnemu połączeniu materiał ten nie tylko doskonale oddycha, ale także stanowi świetną ochronę przed zimnem, wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu. Szybkoschnący Softshell jest przy tym bardzo elastyczny i wyjątkowo lekki.

Kurtka softshellowa Feel Free model Era oraz Sewilla posiada

- Kaptur, który jest chowany w kołnierzu, zapinanym na wodoszczelny zamek.
- Dwie obszerne kieszenie znajdujące się na piersiach zamykane na zamki wodoszczelne.
- Ściągacze u dołu.
- Dwa duże wywietrzniki pod pachami zamykane na wodoszczelne zamki.
- Elementy odblaskowe.
- Przedłużone mankiety z miejscem na kciuk.
- Regulowane mankiety przy pomocy rzepów.
- Ramionia i przedramionia są wykonane ze wzmocnionego materiału.
- Wodoodporny zamek odpinany w dwóch kierunkach.


Kurtki zostały wykonane w technologii Proof Feeling System, co oznacza, że produkty te mają wysokie współczynniki izolacyjności cieplnej oraz oddychalności i wodoszczelności. Produkty z tym oznaczeniem gwarantują również odpowiedni dobór materiałów w zależności od przeznaczenia odzieży. Dokonuje się tego na etapie planowania i projektowania całych kolekcji, dzięki czemu produkty w pełni odpowiadają potrzebom użytkowników.

Softshelle Feel Free testowane były na przełomie marca i kwietnia 2011 roku we Francuskich Alpach w ośrodku narciarskim Valmeinier.

Zakres temperatur, w jakich był testowany produkt, to od – 5 stopni do 8 stopni Celsjusza. Na nartach na dużych wysokościach, głównie od 1800 metrów do 2500 metrów nad poziomem morza. W związku z tym warunki atmosferycznie zmieniały się stosunkowo szybko podczas pokonywania tak dużej różnicy wysokości. Kurtka była testowana zarówno podczas pogody słonecznej i bezwietrznej, jak i podczas delikatnych opadów śniegu oraz zachmurzenia.

 

 
Gdy softshell został ubrany po raz pierwszy, można było odnieść wrażenie, że kołnierz jest nieco za ciasny. Po pierwszym przejeździe można było się przekonać, że taki dobrze przylegający kołnierz jest jednak dużą zaletą. Zamek pod szyją jest wykończony fleecem, w związku z czym broda nie ma bezpośredniego kontaktu z zamkiem, który mógłby podrażniać skórę i powodować dyskomfort.

Większość zamków jest wyposażona w dodatkowe sznureczki, które znacznie ułatwiają odpinanie oraz zapinanie zamków zwłaszcza w rękawicach. Ma to bardzo duże znacznie przy wywietrznikach znajdujących się pod ramionami. Odpinanie oraz zapinanie zamków można wykonać samodzielnie nawet w rękawicach. Drobnej gimnastyki będzie jednak wymagało zapięcie wywietrznika, jeśli rozepniemy go do końca.

W trakcie tygodniowych testów używano softshelli głównie jako trzecią warstwę izolacyjną.

Jedną z zalet testowanych modeli są obszerne kieszenie, znajdujące się na piersiach, które zapinane są na zamek wodoszczelny oraz dodatkowa kieszonka na karnet narciarski. Wadą softshella jest brak bocznych kieszeni.

Podczas jazdy na wyciągach, przy lekkim wietrze nie czuło się przewiewu przez kurtkę, natomiast przy mocniejszym powiewie można było odczuć delikatny przewiew, który jednak nie był na tyle mocny, by powodował dyskomfort.

Przy niższych temperaturach istnieje możliwość założenia przylegającego, elastycznego kaptura, który jest schowany w kołnierzu. Na kaptur, w razie potrzeby, można założyć kask. Kaptur posiada ściągacze umożliwiające dopasowanie go do głowy narciarza. 

 
Rękawy są odpowiedniej długości, a ich niewątpliwą zaletą są przedłużone mankiety z otworem na kciuk. Dodatkowym plusem jest możliwość regulacji szerokości mankietów za pomocą rzepów, które umożliwiają dopasowanie ich do budowy anatomicznej narciarza. Jakość wykonania kurtki jest wysoka, zamki się nigdy nie zacinały, podczas trwania testu nie dostrzeżono żadnych uszkodzeń mechanicznych szwów, czy też materiału.

Podczas naszych testów nie mieliśmy okazji sprawdzić w jakim stopniu testowany produkt jest odporny na wodę, ponieważ warunki atmosferyczne były bardzo sprzyjające. Podczas delikatnych opadów śniegu nie dało się zauważyć nic niepokojącego.

Gdyby zaszła potrzeba zdjęcia softshella i schowania go do plecaka, jest on na tyle lekki, że nie stanowiłby dodatkowego ciężaru w bagażu.

Narciarz, który zmęczony po całym dniu jazdy na nartach, przechadzając się wieczorem po miasteczku, jest widoczny dzięki odblaskowym elementom znajdującym się na kurtce zarówno z przodu, z tyłu jak i na przedramieniu.
 
 

 



ZOBACZ RÓWNIEŻ