Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Spodnie narciarskie - jak wybrać? Poradnik

Spodnie narciarskie powinny nam zapewnić ciepło i ochronę przed wilgocią - zarówno tą zewnętrzną pochodzącą od śniegu jak i wewnętrzną - od potu. Funkcjonalne i wygodne spodnie sprawią, że jazda na nartach będzie jeszcze bardziej przyjemna i da nam dużo satysfakcji. Jak je dobrać by tak właśnie było? Na które elementy spodni zwrócić uwagę podczas wyboru modelu? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze spodni narciarskich.

Sprecyzuj swoje potrzeby

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie - jak często i w jakich warunkach spodnie narciarskie będą używane? Czy jesteśmy amatorami i jeździmy raz w roku czy lubimy ekstremalne i częste wypady na narty? I oczywiście w jakiej kwocie chcemy się zmieścić? Poniższy poradnik oraz obejrzenie oferty spodni narciarskich zaprezentowanych w Cenerii.pl na pewno Ci w tym pomoże. 

spodnie narciarskie
 

Parę słów o membranach

Membrana to jedna z warstw materiału, z których uszyte są spodnie narciarskie - wodoszczelna i jednocześnie oddychająca. Przyjmuje się, że dobrą ochronę przed wilgocią oraz dobrą oddychalność podczas rekreacyjnej jazdy na nartach zapewnią spodnie z membraną o wartości minimum 10000 (wodoodporność) /10000 ( oddychalność). Profesjonaliści oraz ekstremalni narciarze na pewno będą potrzebowali spodni o wyższych parametrach. 

W spodniach narciarskich wyróżniamy dwa podstawowe typy membran: 
  • membrany mikroporowate 
  • membrany hydrofilowe
Membrana mikroporowata - posiada mikroskopijne pory, których wielkość jest mniejsza od kropel wody, dlatego ich nie przepuszcza. Są one jednak większe od cząsteczek pary wodnej ( potu), która dzięki temu może swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Dobrze chroni przed wiatrem. Niestety, po dłuższym czasie używania, pory mogą się zatykać, co niekorzystnie wpływa na właściwości membrany mikroporowatej. Jako przykład można tutaj podać popularną membranę Gore-Tex.

Membrana hydrofilowa - nie posiada porów a wentylacja następuje na skutek różnicy ciśnień spowodowanych przez różnicę temperatur ( osmoza). Jest wodoodporna. Najlepiej sprawdza się w chłodne, mroźne dni. Wentylacja w niej jest jednak gorsza podczas dni z małą różnicą temperatur. 
Membrana, jak już wyżej zostało to wspomniane, to tylko jedna z warstw materiału, z którego zostały uszyte spodnie narciarskie. W połączeniu z warstwą wierzchnią lub podszewką tworzy tkaninę, zwaną laminatem. Wyróżniamy laminaty dwuwarstwowe złożone z membrany i materiału zewnętrznego lub trzywarstwowe, w których dodatkowo jest dołożona podszewka. Te ostatnie są bardziej wytrzymałe i ciepłe.


 
 

Istotne elementy spodni narciarskich

W przypadku spodni narciarskich znajdziemy wiele elementów, które mogą jeszcze bardziej wpłynąć na wygodę ich użytkowania i przy okazji uprzyjemnić nam jazdę na nartach. Na co więc zwrócić uwagę, by wybrane spodnie narciarskie okazały się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę:
  • szwy - najlepsze są laminowane, ponieważ nie przepuszczają wody i śniegu do wewnątrz.
  • zamki  - dobrej jakości, lekko działające, wodoszczelne i trwałe. Dzięki dużym uchwytom łatwiej będzie je odpiąć w rękawicach narciarskich.
  • zamek z boku nogawek - sprawia, że wygodniej ubiera się buty a w razie potrzeby, gdy zrobi się zbyt ciepło, można go odpiąć. 
  • profilowane nogawki - dzięki nim spodnie lepiej się układają na nodze. Rzep na dole spodni pozwoli lepiej dopasować je do buta.
  • klamry - przy spodniach z szelkami zwróćmy uwagę na ich dobrą jakość.
  • regulacja w pasie - wskazana, jeśli spodnie nie posiadają szelek.
  • sposób mocowania spodni - mogą to być szelki lub przypięcie spodni do kurtki, ważne by spodnie nie zsuwały się podczas jazdy.
  • wzmocnienia tkaniny - sprawią, że będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. 
  • podwyższony tył spodni -  dobrze ochroni przed zimnem odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz nerki.
  •  systemy wentylacyjne - zapewnią komfort w cieplejsze dni, pozwalają na regulację temperatury.
  • rękaw przeciwśnieżny - wewnętrzna część nogawki spodni, która chroni przed nasypaniem się śniegu do środka buta.
  • dodatkowe ocieplenie - może się przydać - w zależności od upodobań i warunków w jakich będziemy jeździć.
  • odblaski - zapewnią bezpieczną jazdę o zmroku czy w nocy.

Co to jest Recco?

Niewątpliwie spotkacie się z tym w odzieży narciarskiej. Wielu producentów odzieży narciarskiej wykorzystuje w swojej odzieży ten system pasywnej ochrony. Sensor ( reflektor) wszyty w ubranie, odbija fale wysyłane przez detektor lawinowy, dlatego znalezienie osoby posiadającej ubranie z systemem Recco jest łatwiejsze, niż osoby która nie posiada żadnego zabezpieczenia typu skuteczne detektory lawinowe czy właśnie bezobsługowy system Recco.
 

Jaki rozmiar spodni narciarskich wybrać ?

Spodnie narciarskie muszą być wygodne i zapewniać pełną swobodę ruchów. Powinny być na tyle długie, by zapobiegały dostaniu się śniegu do buta narciarskiego. W asortymencie sklepów znajdziemy różniące się fasonem spodnie przeznaczone specjalnie dla pań, panów oraz spodnie unisex. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić tabelę rozmiarów danego producenta. 
 

Spodnie narciarskie w Ceneria.pl

Jeśli chcemy, by spodnie narciarskie dobrze nam służyły przez co najmniej kilka sezonów, warto zainwestować w spodnie dobrej jakości. Trzeba zwrócić uwagę na parametry i jakość wykonania. W Outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz wiele modeli komfortowych w noszeniu, ciepłych, wodoodpornych i zarazem oddychających spodni w odpowiedniej dla Ciebie cenie. Nie bez znaczenia jest także kolorystyka i wzornictwo.

Wśród propozycji sklepów prezentowanych w Cenerii.pl znajdziesz spodnie narciarskie m.in. takich renomowanych marek jak: Dynafit, Brugi, Salomon, Jack Wolfskin, Salewa, Marmot czy Patagonia. 

tekst: zespół Ceneria.pl 
 
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY