Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Sprzęt ochronny dla snowboardzistów

Snowboarding to wiele przyjemności podczas jazdy, ale trzeba się liczyć z sytuacjami niebezpiecznymi. Należy więc zaopatrzyć się w odzież ochronną. Czy jest to konieczność czy asekuranctwo?

B jak bezpieczeństwo

Zakładanie właściwych ochraniaczy to nie tylko bezpieczeństwo, ich używanie bowiem dodaje snowboardziście pewności siebie, a co za tym idzie służy lepszej jeździe. Nie znaczy to bynajmniej, że powinniśmy ubierać się na stok jak gracz w football amerykański. Noszenie zbyt dużej ilości ochraniaczy ogranicza nasze ruchy podczas jazdy, ale właściwy dobór odzieży ochronnej jest bardzo istotny w ochronie przed kontuzjami.

Kask snowboardowy
To bardzo ważna ochrona, gdyż zabezpiecza to, co mamy najcenniejszego. Dzieci powinny używać go obowiązkowo. Stłuczenia głowy są częstą kontuzją, zwłaszcza u początkujących i zdarzają się o wiele częściej niż np. u narciarzy.
Jeżeli jesteśmy zwolennikami twardej deski, długich stoków i wielkich szybkości, kask powinniśmy zakładać nawet wówczas, gdy uważamy się za mistrza deski. Powinno się go też stosować podczas startu we wszystkich zawodach snowboardowych, nawet tych najbardziej amatorskich. Obecnie produkowane kaski są lekkie, estetycznie wykonane, przez co zachęcają do ich stosowania. Za ich użyciem przemawiają też względy psychiczne – kask dodaje pewności podczas trudnych skoków, jazdy z dużą szybkością, bądź w czasie bliskich kontaktów na stoku z innymi snowboardzistami/ narciarzami. Dla profesjonalistów najlepszy jest kask integralny, chroniący również twarz, z tzw. szczęką.

SpodenkiBardzo ważne jest dobre zabezpieczenie tylnej części ciała, bioder i kości ogonowej. U snowboardzistów są one nieporównanie częściej narażone na urazy niż u narciarzy alpejskich. Silne uderzenia mogą wywołać stłuczenia mięśni, kości oraz przeciążenia w kręgosłupie. Górną część ud, pośladki oraz kość ogonową doskonale zabezpieczają piankowe ochraniacze naszyte na elastyczne spodenki.

Dłonie, nadgarstki
Specyfika jazdy na snowboardzie sprawia, że najwięcej kontuzji związanych jest z dłońmi. Najczęstsze urazy to złamania lub zwichnięcia nadgarstków, palców, w szczególności kciuka, a także stłuczenia poduszek dłoni. Dzieje się to, gdy zapominamy o prawidłowym upadku na przedramiona i ratujemy się dłońmi. Najprostszym rozwiązaniem jest ochraniacz na nadgarstek ubierany pod rękawiczkę. Niektóre firmy produkują też snowboardowe rękawiczki ze specjalnymi wzmocnieniami. Do najprostszych należy szeroka taśma z usztywnionego materiału, którą ciasno opinamy nadgarstek. Lepsze modele posiadają plastikowe wkładki usztywniające nadgarstek, uniemożliwiające wyłamanie kciuka, a nawet chroniące wewnętrzną część dłoni. Wybierając dla siebie rękawiczki należy zwrócić szczególną uwagę na wygodę. Żeby ochrona dobrze funkcjonowała naturalny ruch dłoni nie może być ograniczony.

Ochraniacze na kolana, golenieKolejnym, najczęściej spotykanym urazem wśród snowboardzistów są stłuczone kolana. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie ochraniacze. Mogą być to zwykłe protekcje dla rolkarzy, czy deskorolkowców lub specjalne produkty przeznaczone dla snowboarderów. Innego rodzaju zabezpieczenie kolan to stabilizator. Nie chroni on wyłącznie przed kontaktem z twardym podłożem, lecz minimalizuje też przeciążenia działające na stawy. Trzymając kolano w jednym miejscu, zapobiega pogłębianiu się urazów łękotek i więzadeł. Szczególnie polecany podczas rekonwalescencji lub osłabienia mięśni i stawów. Niektórzy amatorzy snowboardu stosują też ochraniacze na golenie. Są one zrobione z profilowanego plastiku i kawałka miękkiego materiału. Można je nosić na lub pod spodniami snowboardowymi.

Żółw i zbroja na snowboard
Żółw to specjalne zabezpieczenie kręgosłupa i pleców stosowane przez profesjonalistów - zarówno przez snowboardzistów jak i bmx-owców lub motocrossowców. Jest to plastikowa skorupa naszyta na kamizelkę lub bluzę zapinaną z przodu na zamek. Czasami ma też ochraniacze na rękach, przez co dodatkowo chronione są ramiona i łokcie zawodnika. Mniejsze modele ograniczają swoje funkcje do ochrony lędźwi i nerek.

Zbroja to rozwinięcie idei żółwia, zmierzające do ochrony całej górnej części ciała. Najczęściej wykonana jest z twardej pianki, usztywnionej odpowiednio profilowanym plastikiem. Jej celem jest zabezpieczenie klatki piersiowej i obojczyków, a w niektórych modelach także kręgosłupa.

Tekst: Małgorzata Kukucz / Sportowy StylZOBACZ PRODUKTY