Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Strój na górską wyprawę

Dostosuj ubiór do okoliczności - jak ubrać się w góry?

 Skompletowanie odpowiedniego stroju to ważna kwestia, jednakże najważniejszym problemem jest odpowiednie dobranie ubioru do wahających się warunków atmosferycznych. Niezależnie od kraju i wysokości gór, pogoda może się szybko zmieniać, dlatego warto być przygotowanym na zróżnicowaną aurę. Co ważne, idąc w góry, należy być odpornym nie tylko na wahania temperatur, ale również na ekspozycję na wiatr.

 

Jak odpowiednio przygotować się do wyprawy górskiej? 

Przed każdą górską wędrówką należy przede wszystkim sprawdzić pogodę. Istotna będzie nie tylko temperatura, ale również nasłonecznienie, zachmurzenie oraz prognozowane opady deszczu. Kolejną ważną kwestią pozostaje weryfikacja wstępnie obranej trasy. Warto skorzystać z kilku dostępnych aplikacji, aby dokładniej ocenić długość ścieżek, możliwe przeszkody oraz wysokość wzniesień. Pozwoli to lepiej dobrać ubranie oraz sprzęt. Ostatnim etapem jest zabranie niezbędnych akcesoriów. Niedoświadczonym osobom poleca się również sporządzenie listy, gdzie będą wypunktowane najważniejsze sprzęty. Górscy przewodnicy i doświadczeni alpiniści podkreślają, że najlepiej spakować najpotrzebniejsze rzeczy dzień przed wyprawą. Rankiem w dniu wycieczki może nie być wystarczająco czasu, aby skompletować cały ekwipunek. Może się również okazać, że dane akcesorium jest uszkodzone lub zepsute. Wówczas będzie więcej czasu na wypożyczenie lub zakupienie brakującego elementu.

Warto zastanowić się również nad tym jakie ubranie w góry najlepiej sprawdzi się na wyprawie? 

Które elementy będą niezbędne?

 Do niezbędnych elementów podczas wędrówek górskich zaliczają się:

1) Spodnie w góry, które powinny być wykonane z oddychającego materiału. Dodatkowo rekomendowane jest wybieranie modeli z kilkoma kieszeniami, które są bardzo praktyczne. Warto zadbać również o profilowane kolana w spodniach, aby krój nie krępował ruchów na szlaku. 

2) Skarpety nie stanowią wyłącznie dodatku, ale są bardzo ważnym elementem wyposażenia. Na podejścia i zejścia polecane są grubsze modele, najlepiej wykonane z wełny merynosowej. Dzięki właściwościom termicznym, wełna merynosów jest cienka, jednakże bardzo ciepła. Ponadto świetnie przepuszcza powietrze, umożliwiając odpowiednią cyrkulację powietrza w bucie.

3) Buty górskie muszą być lekkie, sztywne i posiadać profilowaną piętę. Dodatkowym czynnikiem, na który warto zwracać uwagę, jest podgumowany czubek chroniący stopy przed kamieniami. W przypadku butów wspinaczkowych, warto wybierać modele wiązane oraz łatwo osiadające w szczelinach, najlepiej jeżeli podeszwa posiada dodatkowe żłobienia. 

4) Rękawiczki sprawdzą się nie tylko w chłodnych miesiącach. Aby być odpowiednio przygotowanym na zmiany temperatur, warto zawsze posiadać w plecaku parę polarowych rękawiczek.

5) Ważna jest również bielizna termoaktywna, chroniąca newralgiczne miejsca przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Musi być wykonana z solidnego splotu, który przepuszcza powietrze. 

6) Kurtka w góry chroni nie tylko przed niską temperaturą, ale również przed wiatrem. Warto zdecydować się na tkaninę przeciwdeszczową. 

7) Plecak to absolutnie rzecz niezbędna. Wybierając się na wyprawę w góry należy wystrzegać się torebek. Plecak stanowi najwygodniejszą i funkcjonalną opcję.

 

Na co zwracać uwagę?

 Ubranie w góry powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Warto wydać większą sumę pieniędzy na solidniejszy strój, który sprawdzi się na wielu wyprawach. Doświadczeni alpiniści często wyrażają pogląd, że w górach każdy dyskomfort odczuwalny jest podwójnie. Warto mieć to na uwadze decydując się na wybór odzieży w sklepie sportowym. Należy również pamiętać, że niektóre elementy ubioru, np. buty górskie powinno się wcześniej rozchodzić, aby nie generowały obtarć na skórze. 

Zawsze należy odpowiednio przygotować się do wyprawy górskiej i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Sprawdzenie pogody, trasy i skompletowanie sprzętu to obowiązkowe czynności, których wykonanie pozwoli cieszyć się wędrówką. Przemierzając szlaki powinno się skupić się na relaksie i odpoczynku od codziennego zgiełku. Dlatego warto być wcześniej przygotowanym na ewentualne scenariusze pogodowe, posiadając niezbędny ekwipunek w plecaku.

 

 Artykuł partnera serwisu