Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

System garnków MSR dla całej rodziny

Chyba już czwarty sezon będzie nam towarzyszył w naszych wakacyjnych wyjazdach samochodowych zestaw naczyń MSR Flex 4 System. To kompletny przemyślany zestaw naczyń dla czterech lub więcej osób. Idalny zestaw turystyczny dla całej rodziny. Dlaczego? Piszę poniżej.


W skład MSR Flex™ 4 System wchodzą

  • garnek o pojemności 5,3 litra wykonany z anodowanego aluminium,
  • garnek o pojemności 3,2 litra z materiału DuraLite DX,
  • 2 aluminiowe pokrywki-cedzaki,
  • 4 talerze z polipropylenu (Deep Dish),
  • 4 kubki z przykrywką, które długo utrzymują ciepło, a nie parzą dłoni (materiał: stal/polietylen wysokiej gęstości).

Po spakowaniu mieszczą się te wszystkie elementy w największym garnku. Wymiary to: 30,50 x 15,90 cm. Mimo takiej obfitości elementów niska jest waga. To tylko 1666 g.

Zestaw naczyń MSR Flex™ 4

Zestaw naczyń MSR Flex™ 4 System w wersji kolorystycznej na 2014 rok.

Zestaw MSR Flex 4 System zabieramy na nasze samochodowe podróże po Europie

Można go łatwo wyciągnąć z bagażnika samochodu i szybko ugotować dla nas wszystkich obiad. To wygodny duży komplet dla całej rodziny, który jednak trudno byłoby zapakować do plecaka na wyprawę trekkingową.
Zdecydowaliśmy się na ten zestaw ze względu na wielkość garnków - 5,3 i 3,2 litra to największe pojemności dostępne na rynku (na pewno były takimi, gdy szukaliśmy wygodnego zestawu na wyjazdy kilka lat temu).
Po co takie wielkie garnki? Otóż spróbujcie ugotować całą paczkę makaronu, tak by woda nie wykipiała, a makaron nie przywarł do dna – wtedy wszystko stanie się jasne. Nie uda się ta sztuka w małej menażce. A rodzina na wakacjach ma wymagania i jak już zatrzymuje się na popas, to potrzebuje się porządnie najeść i nie zadowoli się byle czym, bo przecież czeka na nią jeszcze tyle zwiedzania i kilometrów w drodze...

Z perspektywy czasu patrząc wydaje mi się jednak, że pojemność ok. 4,8 l też byłaby wystarczająca. Często podczas gotowania korzystamy jeszcze z patelni z innego zestawu – szkoda faktycznie że patelni brakuje z komplecie MSR. Byłby to już zestaw garnków doskonały: duży służy do gotowania makaronu lub ryżu, mniejszy do zestawów mięsnych przygotowywanych przez nas w słoikach specjalnie na wyjazdy, na patelni podgrzewamy warzywa z puszki.


Typowy zestaw obiadowy na naszych wyjazdach.
Fot. Ceneria.pl

Najbardziej pasują te garnki do tradycyjnego palnika turystycznego i dużej butli, której nie kupimy w sklepach outdoorowych, ale... w Castoramie. To duża oszczędność, gdyż taka butla o pojemności 3 l napełniona gazem to koszt mniejszy niż zakup dużego kartusza! Poza tym nie musimy na postawione na takim podwójnym palniku duże garnki zwracać szczególnej uwagi, możemy zająć się w tym czasie innymi czynnościami. Ale także korzystamy z innych turystycznych palników i kartuszy – wtedy jednak na pewno musimy większą troską objąć garnki, by przypadkowo ich nie potrącić.

 

Pokrywki z durszlakiem

Nie musimy zabierać ze sobą dodatkowego sprzętu do cedzenia makaronu, wystarczy, że przechylimy garnek i wodę zwyczajnie wylejemy. Aby cała zawartość nam nie wylała się na ziemię, zabezpieczamy w przypadku największego garnka pokrywkę zaczepami, a garnek wygodnie trzymamy za dwie rączki. Z mniejszym jest większy kłopot, bo co prawda możemy go trzymać za wygodną rondlową rączkę, ale wtedy nie mamy zabezpieczenia dla pokrywki, musimy przytrzymać ją po prostu rękoma. Dlatego do gotowania dań, w przypadku których potrzebne jest cedzenie, zazwyczaj używamy największego garnka.

Zestaw Flex 4 System to przecież nie tylko garnki. Do dyspozycji mamy 4 talerze i 4 termiczne kubki z pokrywkami z dziurką. Talerze i kubki są dopasowane pod względem koloru, tzn. każdy członek rodziny ma swój kolor zestawu. Szczególnie nasze dzieci bardzo tego pilnują. Chętnie też z takich kolorowych talerzy jedzą i kubków piją. Talerze są zakończone dość wysokimi brzegami, więc mamy gwarancję, że jedzenie z takiego talerza nie wypadnie dzieciom na ubranie. A przecież na wyjazdach jada się w różnych warunkach i najdziwniejszych pozycjach – więc jest to naprawdę ważny aspekt.


Jedzenie smakuje z takiego talerza w każdych warunkach.
Fot. Ceneria.pl

Kubki cenię za właściwości termiczne

Długo utrzymują gorący napój ciepłym, a zimny chłodnym. Często biwakujemy pod namiotami, gotujemy na świeżym powietrzu i ciepły napój jest szczególnie ważny w tych okolicznościach. Gdybyśmy nie korzystali z kubków o takich właściwościach, pilibyśmy na wyjazdach jedynie zimną herbatę. Trzeba jednocześnie pamiętać, by się nie oparzyć, pijąc napój przez małą dziurkę w pokrywce, ponieważ nie mamy zbytniej kontroli nad tym, jaką temperaturę ma napój, zanim nie wlejemy go do ust. Ale problem ten dotyczy tylko dzieci. Dorośli są w stanie przewidzieć, kiedy napój ma idealną temperaturę.

Właściwie w zestawie (oprócz wcześniej wspomnianej patelni, ale to można obejść) brakuje tylko sporków czy innych turystycznych sztućców i wystarczyłby nam tylko ten zestaw na wyjazdy.

Trzeba mieć jednak świadomość, że przy zakupie należy mocno przeanalizować przeznaczenie tych garnków. Jeśli potrzebujemy garnków na 3-tygodniowy trekking po Himalajach, to raczej zaopatrzymy się w mniejszy zestaw. Osobiście w domu posiadamy trzy różnej wielkości komplety menażek na różne okazje. Gdy jednak planujemy wyjazd samochodowy z dziećmi, czyli to, co lubimy najbardziej, zestaw naczyń MSR Flex™ 4 stanowi top naszej listy rzeczy zabieranych na wakacje.


Na biwaku podczas wyjazdu do Czech.
Fot. Ceneria.pl

Cena nie jest najniższa

Gdy jednak zsumujemy ceny zakupu osobno garnków, talerzy, kubków termicznych to okazuje się, że wcale nie jest za wysoka. Natomiast na pewno możemy być pewni w przypadku marki MSR wysokiej jakości produktu, potwierdzonej dożywotnią gwarancją. Po tylu latach użytkowania i rozlicznych wyjazdach jedynie średni garnek wykonany z materiału DuraLite DX wydaje się być nieco zużyty. Anodowane aluminium spisuje się bez zarzutu. 

Zestaw MSR Flex 4 System to kompletny przemyślany zestaw naczyń dla całej turystycznej rodziny.  Polecamy!

Kamila Gruszka
Ceneria.pl

ZOBACZ PRODUKTY