Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Szykuje się majówka na rowerze, a masz problemy z prostatą? Sprawdź czy wolno Ci jeździć rowerem

Być może zastanawiasz się czy  jazda na rowerze jest właściwą aktywnością fizyczną dla mężczyzn w wieku w którym mogą wystąpić problemy z prostatą.  Czy jazda na rowerze szkodzi prostacie? Od wielu lat można usłyszeć różne opinie na  ten temat. Możemy usłyszeć tezy  mówiące,  że  jazda na rowerze może powodować poważne problemy z tym narządem. Prawda jest jednak taka że uprawianie tego sportu nie ma wpływu  na ewentualne tego typu problemy. Tak przynajmniej mówią poważne badania naukowe. Naukowcy nie udowodnili do tej pory wpływu jazdy na rowerze problemy z  prostatą. Dlatego na ten moment należy potraktować to przekonanie jako mit.

Jaka jest zatem prawda? Prostata jest narządem męskim, który wraz z wiekiem ulega naturalnemu powiększeniu. Gdy jeździmy dłużej na rowerze, a zwłaszcza , gdy mamy bardzo cienkie siodełko rowerowe, gruczoł krokowy może być przez nie uciskany.  Może to w efekcie powodować ból prostaty lub też objawy podobne do bólu. W tym artykule podpowiemy co zrobić by zniwelować tego typu problemy.

 

 

Właściwa sylwetka na rowerze

 Kluczowe jest tutaj zmniejszenie nacisku na krocze. Istnieją specjalne metody dopasowywania naszej sylwetki w czasie jazdy rowerem tak by była ona była optymalna . Jeśli kupujesz rower w specjalistycznym sklepie, zapytaj sprzedawcę  o usługę „Bike-fittingu”, być może sklep świadczy tego typu usługi. Jeśli nie – na pewno wskaże Ci takie miejsce. Oczywiście z takiej usługi możesz również skorzystać z już posiadanym rowerem.


Dopasowane siodełko

 Na zwiększenie obszaru na którym siedzimy, wpływ ma oczywiście szerokość siodełka. Unikajmy zatem tych sportowych, i bardzo wąskich.  Poszukajmy  szersze i wygodne  siodełko, a odczujemy dużą różnicę.  Na rynku można już znaleźć siodełka rowerowe bez noska z wycięciem na środku lub wyprofilowane na bocznej krawędzi. Siodełka takie mają wyraźny wpływ na  zmniejszenie nacisku zarówno na krocze, jak i pachwiny mężczyzny. Właściwe siodełko będziesz mógł również dobrać podczas wspomnianej wyżej usługi „bike –fittingu”.

 

Spodenki kolarskie z wkładką

Dobrym pomysłem jest zakup specjalistycznych h spodenek kolarskich , które są wyposażone w dodatkową wkładkę w kroczu.

 

Przerwy w czasie jazdy

Podczas wycieczki rób regularne przerwy, na przykład 5 minut raz na jedną godzinę. Dobrym pomysłem jest też technika polegająca na tym, że podczas jazdy w dół staje się na pedałach zamiast siedzenia na siodełku.


Jak jazda na rowerze wpływa na zdrowie? 

Wiele osób ceni sobie jazdę na rowerze jako formę rekreacji i sposobność do zachowania dobrej kondycji fizycznej.  Podczas przejażdżki rowerowej  pracują nie tylko nogi, ale też brzuch, pośladki i plecy. Aktywność fizyczna  na rowerze przyspiesza krążenie, wzmacnia serce, obniża ciśnienie i poprawia wydolność oddechową. Rower to również doskonała forma ćwiczeń kardio, która poprawia krążenie krwi i przyspiesza metabolizm . Jest  to także doskonały bodziec treningowy dla mózgu. Seniorzy by zachować zdrowie nie powinni z niej rezygnować a ewentualnie problemy z gruczołem prostaty, po prostu zniwelować we wspomniane przez nas sposoby. Podsumowując: 

 

  • dopasujmy sylwetkę rowerową , najlepiej pod okiem specjalisty
  • kupmy właściwe, wygodne   siodełko rowerowe
  • kupmy dobre spodenki kolarskie
  • róbmy przerwy podczas jazdy.


Dzięki temu, osoby z problemami z prostatą mogą odczuć poprawę ich ogólnego zdrowia i samopoczucia, co wpłynie na lepszą jakość życia. Zachęcamy do wsiadania na rower i korzystania z jego wielu zdrowotnych korzyści! Akcesoria rowerowe znajdziesz w sklepie AktywnyTurysta.pl

 

foto: Adobe Stock