Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Termoaktywna bielizna narciarska - jak wybrać? Poradnik

Sporty zimowe, do których zalicza się m.in. narciarstwo wymagają odpowiedniego stroju - ciepłego, lekkiego i oczywiście wygodnego. Bielizna termoaktywna, warstwa docieplająca, spodnie i kurtka narciarska  to trzy warstwy odzieży miłośnika nart, które powinny ze sobą współgrać. Tylko wtedy ubranie jako całość będzie funkcjonalne i komfortowe. W poniższym poradniku zajmiemy się warstwą pierwszą czyli bielizną.
 

Dlaczego warto używać blielizny termoaktywnej?

Od niej zależy nasz komfort termiczny. Odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna powinna dobrze odprowadzać wilgoć od naszego ciała, utrzymując suchą skórę a tym samym zapobiegając wychłodzeniu. Jeśli bieliznę dobierzemy zupełnie przypadkowo, a uszyta będzie z nieodpowiednich materiałów, to nawet najlepsza, oddychająca kurtka nam nie pomoże. Dyskomfort związany z wilgocią, która nie będzie miała jak się wydostać na zewnątrz, z każdą godziną na stoku będzie coraz bardziej odczuwalny. 
 
koszulka termoaktywna
 Bielizna termoaktywna z wełny merino

Bielizna termiczna a bielizna termoaktywna

Z tymi pojęciami na pewno spotkamy się podczas wyboru odpowiedniej bielizny. Czym więc różni się bielizna termiczna od bielizny termoaktywnej? Bielizna termiczna dobrze chroni przed chłodem, może również zapewnić ochronę przed wiatrem. Pomimo dobrej izolacji cieplnej, nie gwarantuje jednak odpowiedniej wentylacji. Taka bielizna nie jest więc polecana dla osób aktywnie spędzających czas i uprawiających sport. Z kolei bielizna termoaktywna, oprócz tego, że izoluje nas od chłodu, zapewniając ciepło, dobrze odprowadza również wilgoć. Bielizna termoaktywna, często nazywana "oddychającą" to najlepszy wybór dla narciarzy i osób podejmujących wysiłek fizyczny. Utrzymuje optymalną temperaturę ciała, skutecznie odprowadzając pot na zewnątrz i pozostawiając ciało przyjemnie suchym.  
 

Materiały

W ofercie sklepów znajdziemy różne typy bielizny narciarskiej wykonanej z włókien sztucznych lub naturalnych. Najczęściej używane są: 
 
 • Włókna syntetyczne - bardzo często są wykorzystywane do produkcji bielizny termoaktywnej. Zaliczamy do nich m.in.: poliester, polipropylen, poliamid lub elastan. Bielizna narciarska z nich wykonana jest lekka, elastyczna a dzięki kanalikowej strukturze materiału dobrze odprowadza wilgoć, Do tego bardzo szybko schnie, jest trwała ale niestety chłonie zapachy.
   
 • Wełna merino - unikalna wełna pochodząca od owiec merynosów. Ten naturalny surowiec ma niesamowite właściwości, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w produkcji odzieży dla osób aktywnych. Bardzo dobrze izoluje od zimna i odprowadza wilgoć, nie chłonąc przy tym zapachów. Podkreślenia warty jest również fakt, że wełna ta nie ? gryzie?, jest przyjemna w dotyku i nie ma właściwości alergizujących.
   
 • Bielizna z jonami srebra - nie pochłania brzydkich zapachów. W momencie wytwarzania ciepła przez organizm, jony srebra aktywują się i hamują rozwój bakterii, które za ten nieprzyjemny zapach są odpowiedzialne.

Bielizna lekka, średnia czy ciepła? 

Bieliznę dobieramy w zależności od jej przeznaczenia oraz od pory roku. Bielizna narciarska stosowana jest w niskich temperaturach, dlatego najlepiej w tej roli sprawdzi się bielizna średnia lub ciepła. W ofercie sklepów można znaleźć także bieliznę wiatroszczelną.
 
 • Bielizna termoaktywna lekka przeznaczona jest na cieplejsze pory roku.
   
 • Bielizna termoaktywna ciepła wykonana jest z dosyć grubych materiałów o gęstym splocie, daje duży komfort termiczny. Utrzymuje optymalną temperaturę ciała i dobrze odprowadza wilgoć. Dla osób bardzo aktywnych fizycznie, które nie są zmarzluchami, może być nawet zbyt ciepła, dlatego chętniej wybiorą bieliznę średnią.
   
 • Bielizna średnia - idealna dla osób aktywnych fizycznie w niskich i średnich temperaturach. Jest to najbardziej uniwersalny typ bielizny. Bardzo dobrze odprowadza pot i dzięki temu utrzymuje suchą skórę, zapewniając wysoki komfort użytkowania.  
W niskich temperaturach bardzo dobrze sprawdzi się bielizna termoaktywna dwuwarstwowa, w której wilgoć szybko odprowadzana jest do zewnętrznej warstwy.
 

Bielizna narciarska dla dzieci

Ciepła ale przede wszystkim wygodna bielizna narciarska dla dzieci to ogromnie ważna rzecz. Jeśli chcemy by dziecko polubiło jazdę na nartach, nie zniechęciło się zbyt szybko czy nie zmarzło, cały ubiór musi być dobrze przemyślany. Jeśli dziecku będzie zimno, może się przeziębić, jeśli niewygodnie - będzie marudzić. Warto więc zainwestować w termoaktywną, najlepiej bezszwową bieliznę w odpowiednim rozmiarze, która nie będzie w żadnym miejscu uwierała czy się zsuwała. W przypadku dzieci, taka bielizna termoaktywna przyda się zapewne wiele razy, nie tylko na nartach ale i na co dzień, podczas zimowych zabaw na śniegu. 
 

Krój bielizny termoaktywnej

Aby bielizna termoaktywna spełniła swoje zadanie, powinna dobrze przylegać do ciała, nie będąc jednocześnie niewygodnie obcisłą i uciskającą. Tylko wtedy będzie efektywnie odprowadzała wilgoć na zewnątrz. Bielizna z płaskimi szwami lub bezszwowa zdecydowanie podniesie komfort noszenia. Nic nie będzie nas obcierało czy uwierało. W niektórych modelach producenci zastosowali specjalne kroje bielizny. Znajdziemy m.in. bieliznę z przedłużanym tyłem osłaniającym nerki, czy z długimi, przedłużonymi rękawami posiadającymi otwory na kciuki, pozwalające utrzymać bieliznę cały czas na miejscu.
 

Pielęgnacja bielizny termoaktywnej 

Chcąc jak najdłużej zachować właściwości bielizny narciarskiej, powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących jej pielęgnacji. Bieliznę taką zazwyczaj można prać w pralce, stosując programy do tkanin delikatnych lub syntetycznych w niezbyt wysokiej temperaturze - to ważne. Środki do prania powinny być delikatne, np. przeznaczone dla dzieci, bez zmiękczaczy. Można również zaopatrzyć się w specjalne środki do prania odzieży sportowej. Przede wszystkim chodzi o to, by nie uszkodzić struktury tkaniny, ponieważ w wyniku nieprawidłowego prania może ona stracić swoje właściwości.
 

Bielizna narciarska na Ceneria.pl

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz bieliznę termoaktywną damską, męską oraz dziecięcą takich renomowanych marek jak: Brubeck, Odlo, X-Bionic czy Majesty. Wybierz tę odpowiadającą Twoim potrzebom i korzystaj z uroków jazdy na nartach. 

tekst: zespół Ceneria.pl


ZOBACZ PRODUKTY