Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Uprząż wspinaczkowa. Jak wybrać uprząż?

 
Uprząż wspinaczkowa to podstawowy sprzęt każdego wspinacza. W ofercie sklepów prezentowanych na Ceneria.pl znaleźć można szeroką gamę uprzęży o odmiennych konstrukcjach, przeznaczonych do różnych typów aktywności: uprzęże do wspinaczki, uprzęże do speleologii, uprzęże do uprzęże canyoningu, uprzęże do prac wysokościowych oraz uprzęże do skialpinizmu.  Jeśli zaczynacie dopiero przygodę ze wspinaniem, ten artykuł będzie pomocny w zorientowaniu się w tej tematyce.

Jeśli planujemy zakupić uprząż, musimy wybrać odpowiedni rozmiar, dopasować ją do rodzaju uprawianej wspinaczki oraz własnych preferencji. Często zdarza się, że osoba, uprawiająca zróżnicowane formy wspinaczki, potrzebuje więcej niż jedną uprząż. Uprzęże możemy podzielić na kilka grup:
- ze względu na budowę
- ze względu na przeznaczenie
- ze względu na płeć
 
Uprząż wspinaczkowa to podstawowy element wyposażenia wspinacza. Fot: Climbing Technology
 

Podział uprzęży ze względu na budowę

 • Uprząż biodrowa
  Jest najbardziej popularnym rodzajem uprzęży wspinaczkowych. Zbudowana jest z pasa biodrowego i dwóch, najczęściej regulowanych pasów udowych. Całość połączona jest pętlą, zwaną łącznikiem. Jest lekka i komfortowa w użytkowaniu. Stosuje się ją podczas wspinaczki na sztucznych ściankach, w skałach oraz w większości przypadków w górach.  
 • Uprząż pełna
  Składa się z części biodrowej oraz piersiowej. Pomaga w utrzymaniu optymalnej pozycji i zapobiega odwróceniu osoby głową w dół, dlatego używana jest głównie w pracach na wysokości. Wśród wspinaczy nie jest zbyt popularna, ponieważ jest cięższa, krępuje ruchy oraz utrudnia ubieranie się. 
 • Uprząż piersiowa (pas piersiowy)
  Tworzą ją taśmy obejmujące tylko klatkę piersiową wspinacza. Nie może być stosowana samodzielnie, lecz tylko w połączeniu z uprzężą biodrową. Spełnia wtedy te same funkcje, co uprząż pełna.
 

Podział uprzęży wspinaczkowych  ze względu na przeznaczenie

 • Uprząż skałkowa (sportowa)
  Używana jest do wspinaczki w skałach i na sztucznych ścianach. Bardzo istotna jest tutaj niska waga uprzęży, dlatego jej konstrukcja jest minimalistyczna. Uprząż taka posiada prostszą budowę, węższe pasy udowe i biodrowe, mniejszą ilość szpejarek. Pasy udowe często nie mają regulacji. Przykładem takiej uprzeży moze być On - Sight Climbing Technology 
 • Uprząż górska
  Używana jest, jak sama nazwa wskazuje do wspinaczki w górach. Trasy wspinaczkowe górskie są dłuższe, dlatego pasy udowe i pas biodrowy są szersze i wygodniejsze a także posiadają większy zakres regulacji. Szpej można w nich rozmieścić w większej ilości szpejarek o większym rozmiarze. 
 • Uprzęże na via ferraty
  Rodzaje uprzeży wspinaczkowych dedykowanych na poruszanie się po via-ferratach
   
 • Uprząż robocza (przemysłowa) - przeznaczona jest wyłącznie dla osób wykonujących prace na wysokościach. Posiada bardzo szerokie pasy udowe i pas biodrowy – zapewniające jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z niej. Różnego typu mocowania i uchwyty zapewniają odpowiednie rozmieszczenie potrzebnego sprzętu i stabilizację w różnych pozycjach podczas wykonywanej prac. Przykładem uprzęzy przemysłowej jest uprząż Pyl Tec Climbing Technology

 Uprząż wspinaczkowa to podstawowy element wyposażenia wspinacza. Fot: Climbing Technology

Podział uprzęży ze względu na płeć i wiek

 • Uprzęże wspinaczkowe damskie
  Ze względu na inną budowę ciała kobiet, uprzęże te mają odmienną konstrukcję. Charakteryzują się innym wyprofilowaniem pasów udowych i biodrowego, można je kupić w mniejszych rozmiarach. Wzornictwo również jest w tym przypadku bardziej kobiece. Przykładem kobiecej uprzeży moze być np Uprząż Twist Ocun 
 • Uprzęże wspinaczkowe dla dzieci
  W asortymencie sklepów znajdziemy także modele adresowane specjalnie dla dzieci. Dla dzieci młodszych przeznaczone są uprzęże pełne, zapewniające większe bezpieczeństwo, zapobiegające wypadnięciu z uprzęży podczas szarpnięcia. Uprzęże dla dzieci starszych ( powyżej 12 lat) charakteryzują się lżejszą budową i mniejszą rozmiarówką niż uprzęże dla dorosłych. Przykładem uprzęży wspinaczkowej dla dzieci może być Mojo Ocun
 • Uprzęże wspinaczkowe męskie
  W tej kategorii znajdziemy wszystkie pozostałe uprzęże. Pełen wybór uprzęży wspinaczkowych znajdziecie na ceneria.pl
 

Jak dobrać odpowiednią uprząż?

Uprząż dobieramy w zależności od:
 • potrzeb wspinaczkowych
 • osobistych preferencji
 • rozmiaru
Dobrze dobrana uprząż musi być komfortowa w użytkowaniu, nie może krępować ruchów, obcierać, nie powinna być także zbyt luźna, ponieważ używanie jej nie jest wtedy bezpieczne. Nie może być również zbyt ciasna, by nie ograniczała ruchu i nie uciskała. Zakładanie jej i zdejmowanie powinno być szybkie i bezproblemowe. Rozmiar uprzęży powinien być dobrany w taki sposób, aby za pas biodrowy i pasy udowe można było włożyć ułożoną płasko dłoń. 

 
Gdzie kupić uprząż?

Zakupu uprzęży można oczywiście dokonać w sklepie internetowym, ale jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest wybrać się najpierw do specjalistycznego sklepu, przymierzyć kilka różnych modeli uprzęży i wybrać model jak najbardziej optymalny.

Na ceneria.pl znajdziecie uprzęże cenionych za jakość marek, takich jak: Black Diamond, Petzl, Climbing Technology, Rock Empire czy Ocun dlatego jesteśmy przekonani że dzięki nam znajdziecie właściwą dla siebie uprząż w najleprzej cenie.

Tekst: zespół Ceneria.pl
Foto: Climbing Technology
 

ZOBACZ PRODUKTY