Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

W tych kombinezonach Polacy zmierzą się z K2

The North Face Himalayan Suit pomoże członkom Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 w ekstremalnych warunkach, jakie napotkają przy próbie zdobycia zimą mierzącego 8611 m n.p.m. szczytu.
Reklama

K2 to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik i najwyższy szczyt Karakorum, łańcucha górskiego słynącego z niezwykle surowego klimatu. Jednym z największych wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć członkom polskiej wyprawy będą warunki atmosferyczne.

Himalaiści będą działać w temperaturach sięgających -40 stopni Celsjusza za dnia i wietrze wiejącym z prędkością 50 km/h. Co więcej, na takie okno pogodowe Polacy będą musieli poczekać, gdyż zimą prędkość wiatru na 8000 m n.p.m. sięga 140 km/h!

Właśnie dlatego jedną z kluczowych kwestii w przypadku wyprawy zimowej jest zapewnienie wspinaczom jak najlepszej ochrony przed zimnem i wiatrem, przy zachowaniu możliwie niskiej wagi odzieży. W specjalne kombinezony członków Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 wyposażyła marka The North Face.
 
Himalayan Suit został zaprojektowany z myślą o wspinaczce na ośmiotysięczniki. Korzystali z niego m.in. Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards w czasie pierwszego zimowego wejścia na położony w Karakorum Gasherbrum II (8036 m n.p.m). W charakterystycznym żółtym kombinezonie Moro stanął także zimą na szczycie Nanga Parbat (8126 m n.p.m.).


Fot. Jan Wierzejski

Jak zatem skonstruowany jest kombinezon, w którym członkowie polskiej wyprawy wspinali się będą na K2?

• Termoizolacja – by zatrzymać jak największą ilość ciepła wytwarzanego przez organizm, a jednocześnie zapewnić izolację od niskich temperatur, kombinezon został wypełniony gęsim puchem na korpusie, udach i rękawach. Syntetyczna ocieplina PrimaLoft® zastosowana została w dolnej części nogawek, w okolicach bioder, ramion i pleców – tam gdzie właściwości termoizolacyjne puchu mogłyby się zmniejszyć pod wpływem wilgoci lub ściskania np. przez wysokie buty himalaistyczne, plecak czy uprząż. Wszystkie elementy zostały uszyte tak, by zminimalizować utraty ciepła – podwójne zamki tworzą dodatkowe komory izolacyjne, ocieplane patki przy suwakach zachodzą na siebie, a kołnierz regulowany jest kilku w płaszczyznach, dzięki czemu można go dokładnie dopasować.

• Ochrona przed wiatrem i wilgocią – warstwa zewnętrzna wykonana została z bardzo lekkiego materiału Pertex Endurance. W okolicach bioder, pośladków, na nogawkach i rękawach, które narażone są na częstszy kontakt ze skałami i śniegiem, zastosowano materiał DryVent™ 2L. Całość została dodatkowo zaimpregnowana (DWR).

• Wzmocnienia – newralgiczne punkty zostały wzmocnione, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych w czasie wspinania, np. od raków czy skał. W okolicach barków i bioder zastosowano także materiał zapobiegający przesuwaniu się pasków plecaka czy uprzęży, co mogłoby doprowadzić do powstawania przetarć.

• Krój – pozwala na założenie pod kombinezon dodatkowych warstw odzieży. Wewnętrzne szelki i ściągacze stabilizują całą konstrukcję na ciele użytkownika, zapewniając możliwie największą swobodę ruchów.

O sukcesie wyprawy decyduje wiele czynników: doświadczenie i forma uczestników, sprzęt oraz coś, na co nie ma się żadnego wpływu – pogoda.Polską wyprawą kieruje Krzysztof Wielicki, który ma na swoim koncie trzy pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki, w tym Mount Everest (8848 m n.p.m.), Lhotse (8511 m n.p.m.) oraz Kanczendzongę (8586 m n.p.m.). Kierownikiem sportowym jest Janusz Gołąb, który w 2012 roku wraz z kolejnym uczestnikiem wyprawy – Adamem Bieleckim, dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.). W grupie jest także Artur Małek, jeden z pierwszych – obok Bieleckiego – zimowych zdobywców Brad Peak (8051 m n.p.m,). Pod K2 jest także Denis Urubko, prawdziwa legenda współczesnej wspinaczki, który wraz z Simone Moro dokonał pierwszych zimowych wejść na Makalu (8481 m n.p.m.) i wspomniany wcześniej Gasherbrum II. W 2003 roku wraz z uczestniczącym w wyprawie Marcinem Kaczkanem (i Piotrem Morawskim) ustanowił zimowy rekord wysokości na K2, docierając na 7650 m n.p.m. (pełen skład wyprawy znaleźć można na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego www.polskihimalaizmzimowy.pl).

Nie ma wątpliwości, że uczestnicy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 dysponują wyjątkowym doświadczeniem we wspinaniu na ośmiotysięczniki zimą. Wyposażeni zostali również w sprzęt, który w takich warunkach został wielokrotnie sprawdzony. Pozostaje pytanie, czy ostatni element układanki również będzie pasował?


Fot. Artur Małek

Aby być na bieżąco, warto obserwować stronę Polskiego Himalaizmu Zimowego (www.polskihimalaizmzimowy.pl)

Więcej na temat produktów The North Face na stronie - www.thenorthface.pl.