Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Wkładki do śpiwora - nie tylko w tropiki

Wkładki do śpiworów to nic innego jak dodatkowy śpiworek wykonany przeważnie z lekkich materiałów o właściwościach oddychających, chłodzących czy ocieplających.

Droższe rodzaje wkładek wykonane są z lepszych materiałów, zajmują znacznie mniej miejsca po złożeniu  - np. jedwabne wkładki mieszczą się w dłoni i ich ciężar jest naprawę znikomy (np. 120 g dla wkładki jedwabnej).


Możemy wyróżnić następujące sposoby zastosowania wkładki:
 
- jako wewnętrzny śpiworek w normalnym śpiworze;
- jako samodzielny śpiworek;
- jako pościel w podróży do krajów, gdzie jakość usług hotelarskich, hostelowych pozostawia wiele do życzenia.

Zastosowanie wkładki jako wewnętrzny śpiwór

Zastosowanie wkładki jako śpiworka wewnętrznego w normalnym śpiworze sprawia, że zwiększamy ciepłotę całego zestawu od kilku do kilkunastu stopni w zależności od rodzaju materiału z jakiego wykonana jest wkładka.
 
Dużą zaletą stosowania wkładki jest to, że śpiwór ulega znacznie mniejszemu zabrudzeniu, przez co znacznie rzadziej zmuszeni jesteśmy do jego prania. Wypranie samej wkładki jest mało kłopotliwe, szybkie i można tę czynność wykonać w trakcie biwakowania.

Zastosowanie wkładki jako samodzielnego śpiworka

W rejonach tropikalnych, gdzie noce są wystarczająco ciepłe, można w zasadzie używać tylko samej wkładki jako śpiworka, gdyż stosowanie śpiwora będzie niewygodne, będziemy się pocić i nasz sen nie zapewni nam właściwego odpoczynku. Odpowiedni dobór wkładki spowoduje, że uzyskamy znacznie wyższy komfort snu. 

Zastosowanie wkładki jako pościeli

Podróżnicy, którzy przebywają w rejonach trzeciego świata i korzystają z hotelików, hosteli czy też pomieszkują u ludności tubylczej, mogą używać wkładki jako własnej, niezależnej pościeli. Dzięki lekkości i niewielkim wymiarom (niektóre wkładki mieszczą się w dłoni) zabranie wkładki nie stanowi istotnego obciążenia. 

Jak dobrać odpowiednią wkładkę do śpiwora?

Podejmując decyzję odnośnie właściwego doboru wkładki należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:
w jakim rejonie świata będziemy używać wkładki, mając na względzie panujące temperatury czy będziemy podróżować z bliską nam osobą czy też osobno, czy tam, gdzie jedziemy, występują niepożądane owady takie jak np. moskity.
 
Wkładki w rejony tropikalne
 
Wkładki tego typu są wykonane z przewiewnych materiałów, które bardzo szybko schną, zapewniają szybkie odparowanie potu, przez co zapewniają świetny komfort odpoczynku podczas snu. Wkładki takie wykonane są z materiałów typu Coolmax oraz z jedwabiu, jedwabiu ze strukturą RipStop.
 
Wkładki w chłodniejsze rejony
 
Wkładki tego typu wykonane są z materiałów takich jak bawełna, mieszanek bawełny z jedwabiem, fleec'u, Thermolite, które zapewniają odpowiedni poziom komfortu w takich warunkach.

Wkładki do śpiworów z zabezpieczeniem odstraszającym owady

Producenci od niedawna oferują wkładki z dodatkowym zabezpieczeniem, które odstraszają owady. Wkładki są nasączone Permethrinem lub pochodną tej substancji. Firma Cocoon stosuje techologię Insect Shield, Lifesystem stosuje środek EX8.
 
Wkładki z możliwością łączenia
 
Podróżowanie we dwoje, szczególnie dla bliskich sobie osób sprawia, że mile widziana jest możliwość łączenia dwóch wkładek. Tego rodzaju wkładki są wyposażone w zamek z opcją łączenia.
 
Przykłady wkładek:

a) wkładki nasączone środkiem odstraszającym
 
 
b) wkładki docieplające
 
 
c) wkładki z możliwością łączenia
 

 
ZOBACZ PRODUKTY