Ręczniki szybkoschnące rosnącą popularność zawdzięczają swoim właściwościom. Kiedyś na wszelkie wojaże zabierało się ręczniki bawełniane, które, choć bardzo komfortowe w użytkowaniu w zaciszu domowym, zupełnie nie sprawdzały się na wyjazdach pod namiot, gdy pogoda nie dopisywała lub podczas wędrówek z plecakiem. Bawełna wysychała bardzo długo a gdy powietrze było wilgotne, zaczynały po prostu nieprzyjemnie pachnieć, do tego były ciężkie. W przeciwieństwie do nich, ręczniki szybkoschnące są lekkie, zajmują mało miejsca i bardzo szybko wysychają. Przydadzą się w podróży, na siłowni czy na basenie. Wykonane są ze specjalnie dobranych materiałów, często antybakteryjnych. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając ręcznik szybkoschnący? Przeczytasz o tym w poniższym poradniku.

Rodzaje ręczników szybkoschnących
- Ręczniki szybkoschnące frotte. Są bardzo przyjemne w dotyku, miękkie i najbardziej przypominają tradycyjne ręczniki. Schną mniej więcej dwa razy szybciej niż ręczniki bawełniane i są od nich lżejsze. Minusem może być fakt, że zajmują sporo miejsca w plecaku. Jednak dla osób, które podróżują np. samochodem i nie muszą liczyć się z wielkością bagażu, ręcznik taki może okazać się najbardziej komfortowym rozwiązaniem w podróży.
- Ręczniki szybkoschnące welurowe. Miłe w dotyku, choć ich gładka powierzchnia nie każdemu może przypaść do gustu. Zajmują jeszcze mniej miejsca w bagażu niż ręczniki frotte i są od nich cieńsze. Porównując z tradycyjnymi ręcznikami bawełnianymi wysychają od nich około trzy razy szybciej.
- Ręczniki szybkoschnące z mikrofibry. Mikrofibra to cieniutkie włókna poliestru i poliamidu. Są aż 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Ręczniki z nich uszyte są bardzo lekkie, zajmują mało miejsca i wysychają nawet siedem razy szybciej od zwykłych ręczników bawełnianych. Ponadto mogą wchłonąć do siedmiu razy więcej wody niż same ważą. Do korzystania z nich niektórzy muszą się przyzwyczaić, ponieważ odczucia podczas wycierania się są na pewno inne niż w przypadku tradycyjnego ręcznika. Jeśli jednak zależy nam na małej wadze ręcznika i tym, żeby podczas podróży bardzo szybko wysychał, ręcznik z mikrofibry będzie doskonałym rozwiązaniem, również dla alergików.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ręcznika szybkoschnącego?
- Waga i wymiar. W asortymencie sklepów znajdziemy ręczniki o różnych wymiarach i gramaturze. Na ciężar zwrócimy większą uwagę, gdy w planach mamy wędrówkę z plecakiem i liczy się każdy gram. Waga ręcznika nie będzie z kolei aż tak istotna, gdy bagaż będzie przewożony autem. Czasami potrzebny jest nam duży ręcznik kąpielowy lub plażowy a innym razem tylko mały ręcznik podręczny, do przetarcia twarzy i rąk. To, jaki wybierzemy, zależy od naszych potrzeb i przeznaczenia.
- Chłonność. Parametr ten oznacza zdolność materiału do wchłaniania wody. Producenci podają ile razy cięższy jest nasiąknięty wodą ręcznik w stosunku do ręcznika suchego. Należy przy tym mieć na uwadze, że im więcej wody jest w stanie zaabsorbować ręcznik, tym dłużej będzie wysychał.
- Szybkość schnięcia.W tym miejscu producenci porównują ręcznik szybkoschnący z ręcznikiem tradycyjnym, bawełnianym, podając ile razy szybciej ten pierwszy będzie wysychał. Wiadomym jest, że cieniutki i lekki ręcznik będzie wysychał szybciej.
- Antybakteryjność. Dodawanie jonów srebra do tkanin, z których uszyto ręczniki szybkoschnące, sprawia, że zyskują one właściwości antybakteryjne. Wilgoć to doskonałe środowisko dla namnażania się bakterii. Jony srebra i szybkość wysychania takiego ręcznika dość skutecznie temu przeciwdziałają.
- Zawieszki i pokrowce. Zawieszka przy ręczniku - taki drobiazg a jak ułatwia życie. Dzięki szlufce można powiesić ręcznik czy to na haczyku czy gałęzi przy namiocie. Pokrowiec, najlepiej wykonany z przewiewnej siateczki pozwoli utrzymać w ładzie nasz ręcznik, który zajmie wtedy niewiele miejsca w bagażu. W takim pokrowcu można go również przytroczyć do plecaka.
Ręczniki szybkoschnące na Ceneria.pl
Na stronie outdoorowej porównywarki cen Ceneria.pl znajdziesz duży wybór ręczników szybkoschnących o różnych wymiarach i kolorystyce. Możesz wybierać wśród produktów uznanych marek takich jak: Cocoon, Fjord Nansen, Lifeventure, MSR, Outwell, PackTowl, Pinguin, Rockland czy Sea To Summit. Ręczniki szybkoschnące tych firm na pewno Cię nie zawiodą.
tekst: zespół Ceneria.pl
foto: Raven Outdoor