Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Zimowa wycieczka rowerowa. Poradnik

Dla zapalonych miłośników dwóch kółek, zima nie będzie specjalną przeszkodą, by wsiąść na rower i ruszyć w dal. Do takiej jazdy trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Jazda w cieplejszych porach roku, gdy letni wietrzyk przyjemnie chłodzi oraz ta w minusowych temperaturach, połączona czasami z walką z przeszywającym wiatrem i padającym śniegiem, to dwie różne bajki. Niektóre warunki zimowe są tak trudne, że wybiorą je nieliczni. Gdy powierzchnia jest zamarznięta lub lód przykryty jest warstwą śniegu czasami lepiej jest się zastanowić czy warto ryzykować. Jednak zima może być też przyjazna. Lekki mrozik, słoneczna pogoda i odśnieżone ścieżki rowerowe zachęcają rowerzystów, wypatrujących wiosny, do skorzystania z przejażdżki. Jak ubrać się na zimową wycieczkę rowerową – przeczytasz o tym w poniższym poradniku.

Jak ubrać się na rower zimą?

Podczas aktywności fizycznej w niskich temperaturach, zawsze najbardziej odpowiednie jest ubieranie się na cebulkę. W razie potrzeby można wtedy zdjąć którąś z warstw i dostosować ubiór do aktualnych warunków. Zimową porą trzeba postawić na odzież termoaktywną, odprowadzającą wilgoć od skóry, na zewnątrz. Duży wysiłek fizyczny powoduje wzmożone wydzielanie potu, który zatrzymany przy skórze, łatwo doprowadzi do przemarznięcia a stąd już tylko krok do przeziębienia. Bardzo istotna jest także ochrona przed wiatrem i opadami, dlatego kurtki rowerowe na zimę powinny być uszyte z odpowiednich materiałów. Wszystkie warstwy powinny ze sobą współgrać i oprócz ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, powinny zapewniać także komfort cieplny rowerzyście i oczywiście wygodę.
Bielizna termoaktywna – to warstwa pierwsza, odprowadzająca pot do zewnętrznych warstw. Na zimowe dni najlepiej wybrać bieliznę średnio ciepłą lub ciepłą, przeznaczoną do uprawiania sportów w porze jesienno-zimowej oraz wiosennej. Bielizna taka powinna przylegać do ciała, tylko wtedy spełni w 100% swoje zadanie.
Drugą warstwę stanowią bluzy polarowe lub polary, również wykonane z materiałów termoaktywnych. Lepiej w warunkach zimowych nie ryzykować i nie zakładać ubrań z bawełny. Przepocona bawełna, po pierwsze, będzie ziębiła a po drugie, stanie się ciężka. Druga warstwa ma za zadanie zapewnić odpowiednie ciepło i oddychalność. Jej grubość zależy od intensywności uprawianego sportu i warunków pogodowych.
Jako ochrona zewnętrzna najlepiej sprawdzą się kurtki rowerowe wiatro- i wodoodporne z membraną. Nie przepuszczą wiatru, nie przemokną ale odprowadzą na zewnątrz pot. Powinny dawać rowerzyście także komfort termiczny i zapewniać swobodę ruchów. Najlepiej jeśli są także dość lekkie.
Zimową porą trzeba pamiętać także o nakryciu głowy, które zmieści się pod kaskiem. Dla niektórych lepsze będą kominiarki, zakrywające usta i nos. Rękawiczki powinny skutecznie ochronić ręce przed mroźnym powietrzem, dobrze jest je najpierw posmarować kremem ochronnym. Do tego zimowe spodnie założone na termoaktywne getry, grubsze skarpety, odpowiednie buty i… można ruszać w drogę.

Jak przygotować rower na zimowe przejażdżki?

Opony roweru powinny być typowo zimowe. Posiadają one lepszy bieżnik, zapewniający lepszą przyczepność do podłoża. Można również zmniejszyć ilość powietrza w oponie, wtedy także będzie się lepiej trzymała drogi. Na trudne, zlodzone, gruntowe powierzchnie polecane są opony z kolcami. W razie jazdy tylko po utwardzonych, asfaltowych nawierzchniach, szybko można je zniszczyć.
Oświetlenie rowerowe – musi być sprawne. Zmrok zimą zapada szybciej, widoczność również bywa gorsza, szczególnie podczas opadów śniegu i należy o tym pamiętać. Wszelkie odblaski sprawiają, że rowerzysta będzie lepiej widoczny dla innych użytkowników ruchu a tym samym zwiększa się jego bezpieczeństwo.
Hamulce rowerowe – na śliskiej nawierzchni, droga hamowania się wydłuża, to oczywiste. Klocki hamulcowe powinny więc być przed jazdą sprawdzone, a w czasie jazdy oczyszczane ze śniegu czy lodu.
Błotniki rowerowe –  ochronią ubranie przed błotem pośniegowym i solą.

Konserwacja roweru

Zima nie jest dobrym czasem dla rowerów. Śnieg, zamarzająca woda, sól, błoto pośniegowe – to wszystko sprawia, że podzespoły roweru szybciej mogą się zużywać i niszczyć. Jeśli jednak po każdej przejażdżce, będziemy doprowadzać rower do porządku, wyczyścimy go, wysuszymy, naoliwimy co trzeba i będziemy przechowywać w odpowiednich warunkach, do minimum ograniczymy szkodliwy wpływ soli i wszystkiego co na rowerze pozostało.

Odzież rowerowa zimowa na Ceneria.pl

Wszystkie elementy odzieży rowerowej, odpowiedniej na zimowe wycieczki znajdziesz na Ceneria.pl. Wśród prezentowanych tutaj produktów renomowanych marek, na pewno znajdziesz takie, które będą odpowiadały Twoim potrzebom oraz portfelowi.

tekst: zespół Ceneria.pl
Foto: Photogenica.plZOBACZ PRODUKTY