Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Zimowy sport na czterech łapach - Husqvarna Tour 2012

5 stycznia 2012 r. rozpoczyna się VI edycja jednego z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów w Europie – Husqvarna Tour. 70 ekip najlepszych maszerów z całego świata w ciągu 4 dni pokona prawie 150 km trasy! To niecodzienne widowisko z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę kibiców – nie tylko zwolenników sportów zimowych...
Reklama
 

Na początku 2012 r. w Jakuszycach k. Szklarskiej Poręby, rozegra się jeden z najtrudniejszych, międzynarodowych średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów - Husqvarna Tour. Na trasie Biegu Piastów do rywalizacji stanie rekordowa liczba 70-ciu załóg z całej Europy. Podczas ostatniej edycji na starcie stanęła rekordowa wówczas liczba psów - ponad 400. W tym roku będzie ich już 700! – powiedziała Marta Winiarek-Miętus, rzecznik prasowy zawodów Husqvarna Tour. W tym roku wyścig Husqvarna Tour jest rozgrywany w formule „midowej” (4 etapy) lub „sprinterskiej” (4 etapy). Ponadto, każda z formuł podzielona jest odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu oraz klasa skijouring - 1-2 psy w zaprzęgu. Do pokonania prawie 150 km trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy.

Sport ten, choć nietypowy, jest dobrze znany na świecie i coraz bardziej popularny w Polsce. W zawodach psich zaprzęgów Polacy odnoszą coraz większe sukcesy - wielokrotnie stawali na podium najbardziej znanych gonitw. Najważniejszą cechą charakterystyczną dla ducha tej dyscypliny są ludzie i ich najlepsi przyjaciele – psy. Zwierzęta są bardzo oddane swoim właścicielom. Wynika to z ciągłej opieki, pielęgnacji i dbałości o stan zdrowia zwierząt. Poza tym startujące ekipy - co widać każdego roku podczas Husqvarna Tour, czerpią niezwykłą radość z możliwości wspólnego ścigania się po zaśnieżonych trasach. Wyścigi psich zaprzęgów to bowiem sport rodzinny – wszyscy w rodzinie muszą pracować na sukces. Sport ten to niezwykle trudna dyscyplina, w której odnosi się największe sukcesy oczywiście tylko wtedy, kiedy istnieje silna więź, oparta na zaufaniu pomiędzy psami i ich właścicielem – dodaje Marta Winiarek Miętus.


Bycie maszerem oznacza całkowitą zmianę stylu życia. Każda chwila podporządkowana jest psom, ich rozwojowi i pielęgnacji. Ten sport trzeba kochać. Na mecie nic nie dostarcza tyle radości, jak błękitne błyszczące oczy psów i ich radośnie merdające ogony. Pomimo zimna i zmęczenia jesteśmy szczęśliwi, że miesiące przygotowań nie poszły na marne. Wiemy, że w przyszłym roku pojawimy się w tym samym miejscu, na tych samych zawodach - tylko po to, by doświadczyć tych samych emocji. Do tegorocznej edycji Husqvarna Tour mam dwanaście przygotowanych psów, w tym Pepe, który zaginął na 103 dni – mówi Łukasz Paczyński, wieloletni maszer i uczestnik międzynarodowych zawodów m.in. Husqvarna Tour.

Historia wyścigów psich zaprzęgów liczy już ponad 100 lat – jest to niezwykła dyscyplina, która łączy w sobie wielkie sportowe emocje oraz ukazuje doskonałą współpracę ludzi i psów. To wszystko sprawia, że Husqvarna Tour jest ciekawym przeżyciem dla każdego miłośnika sportu i zwierząt, bez względu na wiek. 

PROGRAM ZAWODÓW:


5 stycznia 2012 r.


11:00: start do 1 etapu SPRINT , 11 km ( 6 psów), 15 km ( 12 psów, Skj )
13.00: start do 1 etapu MID - 30 km ( 2 x 15 km )

6 stycznia 2012 r.


13:00: start do etapu 2 SPRINT –  11 km ( 6 psów) i 15 km ( 12 psów, Skj).
18.00: start do etapu 2 MID - 30 km ( etap nocny ).
 
7 stycznia 2012 r.


11.00: start do etapu 3 SPRINT –11 km i 15 km.
13:00: start do etapu 3 MID - 30 km.

8 stycznia 2012 r.

9:00: start do etapu 4 SPRINT –  11 km i 15 km.
11:00: start do etapu 4 MID – 15 km.

14.00:  Ceremonia Dekoracji Zwycięzców oraz wręczenie nagród
 

Więcej informacji na www.husqvarna.pl i www.borderrush.com