Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

19 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyborem spodni outdoorowych

Twoje spodnie outdoorowe spełniają wiele kluczowych zadań podczas podróży. Muszą być w stanie wytrzymać deszcz i wiatr oraz chronić ciało przed obrażeniami podczas przemieszczania się w trudnym terenie. Muszą również szybko schnąć, jeśli zmokniesz, jednocześnie odprowadzać wilgoć z ciała podczas aktywnego marszu. Dodatkowo powinny umożliwiać swobodne poruszanie się, m.in. zginanie nóg we wszystkich możliwych pozycjach podczas chodzenia, siedzenia, kucania czy wspinaczki.

Marka Fjällräven jest przekonana o tym, że to detale decydują o najwyższej jakości spodni, dlatego też wszystkie modele wyposażone zostały w wiele funkcji ułatwiających poruszanie się w terenie.

Krój i stan
Spodnie outdoorowe Fjällräven mają dwa kroje: Comfort fit, Regular Fit i dedykowany kobietom – Curved fit oraz trzy rodzaje wysokości stanu: High, Regular i Low. Podwyższony stan z tyłu zwiększa swobodę ruchów podczas noszenia plecaka oraz siedzenia czy kucania przy ognisku.
Szlufki na pasek

Wszystkie spodnie w tylnej części zostały opatrzone podwójnymi szlufkami na pasek, aby pozostał on na swoim miejscu podczas poruszania się.

Strecz i gumki w talii

W niektórych modelach dodatkową swobodę ruchów i wygodę zapewniają wstawki z elastycznej tkaniny. Inne natomiast posiadają talię z gumkami po bokach, które zapewniają doskonałe dopasowanie. 

Przesunięte szwy

W niektórych modelach spodni zostały przesunięte szwy z wewnętrznej strony nogawek do przodu, aby zminimalizować ryzyko obtarć, np. pachwin i łydek.

Wzmocnienia
Tył i kolana w spodniach narażone są na większe zużycie niż pozostałe części, a ponadto ulegają zawilgoceniu podczas siedzenia lub klęczenia. Dlatego też marka Fjällräven wzmacnia te miejsca podwójną warstwą tkaniny.

Wyprofilowany krój
Wyprofilowane kolana i tył spodni zapewniają większą swobodę ruchu, nawet jeżeli krój jest stosunkowo dopasowany.

Otwory na wkładki na kolana

Niektóre modele posiadają otwory umożliwiające opcjonalne umieszczenie w nich wkładek na kolana. Sprawdzą się, jeśli dużo czasu spędzasz w pozycji klęczącej.

G-1000
Wytrzymała tkanina G-1000 jest głównym materiałem wykorzystywanym w spodniach outdoorowych marki Fjällräven. Jest ona odporna na wiatr i wodę, zapewniając jednocześnie odprowadzanie wilgoci z wewnątrz. Materiał można impregnować woskiem Greenland Wax, który gwarantuje trwałość i dodatkową ochronę przed deszczem i wiatrem.

Tkanina MT
Jest wykorzystywana w wielu modelach spodni przeznaczonych do noszenia w cieplejszych strefach klimatycznych. Jest lekka, przewiewna i miękka, a jednocześnie zapewnia odczucie chłodu na skórze. Dodatkowo jest wytrzymała, łatwa w pielęgnacji, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca w bagażu.Niewykończone nogawki

Nie za długie, nie za krótkie – niektóre modele spodni mają niewykończone nogawki, co oznacza, że możesz precyzyjnie dostosować je do swojego wzrostu.

Strefy mocowania szelek
Wzmocnione strefy mocowania szelek zapewniają odpowiedni uchwyt dla sprzączek. Niektóre modele zostały również opatrzone guzikami na szelki.

Specjalny szew na tyle
Kilka modeli posiada z tyłu specjalny szew, rozdzielany na całej długości (włącznie z paskiem w talii), który umożliwia proste dostosowanie kroju spodni w biodrach.Praktyczne kieszenie

Funkcjonalne kieszenie o przemyślanym rozmieszczeniu są w stanie pomieścić mapy, narzędzia wielofunkcyjne oraz inne przedmioty, które chcesz mieć pod ręką. Niektóre kieszenie posiadają zakładki zapewniające dodatkową pojemność. Często w jednej z kieszeni na nogawkach znajdziesz siateczkową kieszonkę na telefon komórkowy.

Funkcja odpinania nogawek
Ukryte zamki błyskawiczne umożliwiają odpięcie jednej, a czasem nawet dwóch sekcji nogawek i przekształcenie spodni w szorty lub spodnie o długości ¾. Funkcja ta zapewnia wszechstronność spodni i minimalizuje pakowanie podczas podróży.
 
Wzmocnione szwy
Szwy narażone na większe zużycie lub nacisk zostały opatrzone wzmocnieniami gwarantującymi trwałość: tkanina jest podwinięta i przeszyta podwójnie, a niekiedy nawet potrójnie.

Stuptuty

Dolną sekcję spodni ze stuptutami można zdjąć, aby wykorzystać spodnie jako szorty, tak jak w przypadku zwykłych spodni z odpinanymi nogawkami. Dzięki temu przemyślanemu szczegółowi odpiętą sekcję spodni można wykorzystać jako stuptuty, które ochronią łydki podczas przejść w trudnym terenie.
Otwory wentylacyjne

Zamki błyskawiczne wzdłuż szwów oraz na tyle nogawek u dołu pozwalają odprowadzać wilgoć i zapewniają przewiew w gorące dni.

Haczyki na buty i dziurki
Niektóre modele zostały opatrzone haczykami na buty, które można przymocować do sznurówek, aby przytrzymywały nogawki na swoim miejscu, zapobiegając przedostawaniu się do środka buta kamyków lub śniegu. Dziurki w kilku modelach można wykorzystać do mocowania na butach pasków lub strzemion.
Nogawki o stałej długości

Nogawki o stałej długości zostały opatrzone paskiem regulacyjnym, który można zapiąć wokół butów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY