Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Bieganie jesienią. Jak ubrać się na trening?

Jesienne bieganie ma to do siebie, że treningi mogą odbywać się w bardzo zróżnicowanych warunkach pogodowych, od ciepłego przedłużenia lata poprzez chłód, deszcz i przymrozki. Aura o tej porze roku bywa zmienna i zdradliwa. Wiatr i wilgoć w powietrzu mogą spowodować, że temperatura odczuwalna jest dużo, dużo niższa. Zdarzyć się może, że długie wybieganie zaczynamy w całkiem przyjemnych warunkach a kończymy w strugach deszczu lub w temperaturze niższej o parę stopni. Nie każdy lubi biegać o tej porze roku, ale warto pamiętać o tym, ze aktywność fizyczna wzmacnia odporność. Mówi się, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednia odzież. Przekonaj się o tym sam, ale najpierw przeczytaj nasz poradnik. Pomożemy Ci skompletować strój biegowy na jesień, by być przygotowanym na różne pogodowe niespodzianki.

Jak ubrać się na jesienne bieganie?

Należy ubierać się warstwowo, na tzw. cebulkę i nie doprowadzić do przegrzania. W razie potrzeby można zrezygnować z warstwy środkowej, izolującej a kurtkę schować. Zarówno bielizna, warstwa docieplająca jak i kurtka, powinny być uszyte z materiałów oddychających, dobrze odprowadzających pot na zewnątrz. Tylko odpowiednio dobrane warstwy oddychającej odzieży zapewnią nam należyty komfort. 

Bielizna termoaktywna

Od tej najbliższej ciału warstwy odzieży zależy nasz komfort termiczny. Bielizna termoaktywna ma za zadanie odprowadzić pot na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostanie sucha. Jednocześnie stanowi dobrą warstwę izolacyjną. Bielizna biegowa powinna być wygodna i dobrze dopasowana, ponieważ tylko przylegający do skóry materiał skutecznie odprowadzi wilgoć na zewnątrz.

Warstwa docieplająca

W chłodne, jesienne dni, bielizna termoaktywna może stanowić pierwszą warstwę, na którą założymy bluzę lub polar. Czy ta druga, docieplająca warstwa będzie konieczna podczas treningu, to już kwestia indywidualna. Na pewno może się przydać już po jego zakończeniu, gdy ciało zacznie się wychładzać. Materiał warstwy izolacyjnej powinien być oczywiście oddychający, dobrze odprowadzający wilgoć na zewnątrz a dodatkowe, przewiewne wstawki pod pachami czy na plecach tylko zwiększą komfort użytkowania.

Kurtka biegowa

Jesień jak już wyżej wspomnieliśmy, zmienną jest, dlatego podczas treningu warto mieć przy sobie odpowiednią kurtkę do biegania. Nawet jeśli nie założoną na siebie, to schowaną do kieszeni lub plecaka biegowego. Nowoczesne kurtki do biegania wykonane są z bardzo lekkich ( niektóre modele ważą ok. 100 g), technicznych materiałów i zajmują niewiele miejsca. W razie zmiany pogody ochroni nas ona przed deszczem, wiatrem czy ochłodzeniem. 
Wśród kurtek przeznaczonych dla biegaczy najbardziej popularne są kurtki przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe.

  • Kurtka przeciwwiatrowa.Najczęściej jest bardzo lekka, wykonana z cieniutkiego, oddychającego materiału, skompresowana może zmieścić się w dłoni. Głównym zadaniem wiatrówki jest ochrona przed wyziębiającym wiatrem. W pewnym stopniu chroni także przed deszczem ale to nie jest jej główna rola.
  • Kurtka przeciwdeszczowa. Powinna posiadać membranę, dzięki której biegacz chroniony będzie przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Wybierając kurtkę z membraną należy zwrócić uwagę na podane przez producenta parametry wodoszczelności i oddychalności. Przy dużej wodoszczelności, oddychalność będzie gorsza, dlatego trzeba się zastanowić na czym nam bardziej zależy. Istotne są także laminowane szwy, regulowany kaptur czy dodatkowe kieszonki.

Spodnie biegowe

Choć nogi wychładzają się nieco wolniej niż górna część ciała, zazwyczaj jesienią jest zbyt zimno na krótkie spodenki, które nosiliśmy latem. Dobrze za to sprawdzą się modele z nogawkami za kolana lub wykonane z oddychającego materiału, lekkie spodnie lub getry biegowe z długimi nogawkami. Grubość spodni należy dostosować do temperatury panującej za oknem.

Buty biegowe

Dobór butów bardziej zależy od terenu po którym planujemy biegać niż od pory roku. Jeśli chcemy wpłynąć na ciepło stóp, możemy ubrać cieńsze lub grubsze skarpety. Gdy mamy ciepłą, złotą jesień, letnie buty do biegania będą w sam raz. Gdy pada deszcz, niezbędne mogą się okazać buty z membraną.

Skarpety biegowe

Cienkie, oddychające skarpety czy grubsze, dające więcej ciepła? Wszystko zależy od temperatury powietrza i rodzaju butów, które zakładamy na trening. Buty z membraną skutecznie chronią stopę przed wyziębiającą wilgocią, więc skarpetki biegowe nie muszą być zbyt grube. W razie błotnistej nawierzchni i kałuż można także dodatkowo założyć stuptuty. Ponadto jesienią lepiej uważać ze skarpetkami typu stopki, ponieważ odsłonięte ścięgno Achillesa jest wtedy wychłodzone a tym samym bardziej podatne na uszkodzenia czy zapalenie.

Czapka i rękawice

Przez głowę ucieka blisko 40% ciepła, dlatego jesienią warto mieć pod ręką cienką czapkę biegową, chustę wielofunkcyjną czy opaskę, które zabezpieczą ją przed wyziębieniem. Czapka biegowa powinna dobrze przylegać do głowy, nie uciskać ale przede wszystkim bardzo dobrze odprowadzać pot. Osoby mające wrażliwe i podatne na choroby uszy, znajdą także modele z wydłużeniami materiału w tej okolicy, skutecznie je osłaniające.
O tej porze roku mogą się także przydać cienkie rękawiczki biegowe, najlepiej wykonane z materiałów umożliwiających obsługę ekranów dotykowych.

Odblaskowe elementy

Zmrok jesienią zapada dużo szybciej, niezbędne są więc elementy odblaskowe czy to na odzieży, butach czy zastosowane dodatkowo jako opaski odblaskowe. Warto mieć także czołówkę przystosowaną dla biegaczy, dobrze trzymającą się na głowie i oświetlającą trasę. Dzięki takim elementom będziemy lepiej widoczni i bardziej bezpieczni na drogach i ścieżkach.

Sprzęt biegowy na Ceneria.pl

W serwisie Ceneria.pl znajdziesz niemal cały sprzęt biegowy, przejszyj oferty sklepów, porównaj ceny a na pewno znajdziesz wszystko co jest potrzebne do biegania nawet w najgorszych warunkach pogodowych. Najważniejsze tak naprawdę jest to by mieć ochotę zebrać się w sobie i wyjść nawet w kiepską pogodę. Takie bieganie może dać dużo satysfakcji.

 

Tekst: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY