Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Butelki turystyczne SIGG Bottle since 1908 Swiss Made

Ekologiczna butelka turystyczna SIGG Bottle

Szwajcarska firma SIGG, powstała w 1908 roku, zajmuje się produkcją aluminiowych bidonów i butelek. Krążek aluminium poddawany jest wielorakim udarowym działaniom, w efekcie czego powstaje bezszwowa butelka.

Jeszcze do niedawna wszystkie SIGG Bottles posiadały jednolity, zakręcany, spłaszczony u góry korek z otworem, w który można włożyć karabinek. Obecnie firma rozbudowała swoją ofertę o nowe modele butelek oraz korków do nich. Ten przedstawiany przeze mnie to tak zwany Neu!, czyli Wide Mouth Red Touch Swiss Cross o pojemności 1 litra.


Butelka SIGG posiada podwójny korek

pierwszy – o dużej średnicy – w którym znajduje się drugi – SCREW TOPS (ten tradycyjny, z otworem na karabinek), zamiast którego możemy zastosować też ACTIVE BOTTLE TOPS (ABT), zakrywane kapturkiem, przekręcane zamknięcie umożliwiające picie napoju przez specjalny ustnik. Wspomniany szeroki korek pozwala na „podpięcie”, czyli zakręcenie butelki pod filtr uzdatniający zanieczyszczoną wodę. Filtr Katadyn jest również szwajcarskiej produkcji. Na uwagę zasługują pokrowce izotermiczne, które dobrze izolują zawartość pojemnika. Oczywiście nie chodzi tu o zastępowanie termosu. Przedstawiany model został na zewnątrz pomalowany chropowatym lakierem. Wnętrze każdej butelki jest zabezpieczone specjalną powłoką, która nie zachowuje zapachów napojów znajdujących się w niej poprzednio. Co również istotne, odkształcenia powierzchni (na skutek wgnieceń czy uderzeń) nie mają wpływu na stan wewnętrznej powłoki, gdyż jest ona połączona w sposób trwały z aluminium. SIGG wytwarza również butelki na benzynę dla firm produkujących palniki na paliwo ciekłe.

OCENA - Butelki wielorazowego użytku wracają do łask dzięki nurtowi ECO

W latach dziewięćdziesiątych wszyscy zachwycali się jednorazowymi butelkami do napojów typu PET. W związku z tym bidony i tak zwane manierki odeszły w zapomnienie. Obecnie coraz większa świadomość ekologiczna wpływa na zainteresowanie trwałymi pojemnikami na płyny. Produkty SIGG to prawie nic nieważące butelki wykonane z cienkościennego aluminium. Zakręcane korkiem z otworem umożliwiającym przewleczenie linki czy zaczepienie karabinka, który daje możliwość ochłodzenia napoju w zimnym potoku czy tatrzańskim stawie. Nowy, szeroki gwint przewidziany został pod filtr zamieniający wodę zanieczyszczoną w zdatną do spożycia. To duże udogodnienie dla podróżników i globtroterów. Litr czystej wody w butelce (a niebawem pojawi się model o pojemności 1,5 litra) to często zawartość na wagę złota. Korek o dużej średnicy umożliwia wrzucenie kostek lodu, jeśli nimi dysponujemy. Neoprenowy izolator dopełnia całości – któż z nas latem nie owijał butelki z zimnym napojem w polar? Teraz jest to zbyteczne. Porowaty lakier, którym pokryta jest butelka, bardzo polepsza jej chwytliwość. Ustnik ACTIVE BOTTLE TOPS (ABT) umożliwiający szybki dostęp do napoju jest również szalenie wygodny. Gdyby jeszcze w tym momencie sztywną butelkę można było zamienić w miękką i wtłoczyć w siebie dozę płynu, byłoby to mistrzostwo świata.

Butelka SIGG na lata

Najdłużej, bo od około piętnastu lat, używam pojemnika SIGG’a jako bidonu rowerowego, trzymanego w specjalnym uchwycie tej firmy, izolującym od piasku i innych zanieczyszczeń. Nie zamieniłbym go na żaden inny. Jest poobijany, porysowany, ale najlepszy – w dalszym ciągu nie przekazuje zapachów kolejnym napojom.

Znakomity design wyrobów SIGG’a zdobył wyróżnienie produktu na Targach ZIMA 2011 w Kielcach. Na uwagę zasługuje również materiał, z którego wykonane są korki współpracujące z gwintami butelek. Mimo wielu lat użytkowania nie niszczą się i są szczelne, zarówno w pojemnikach na napoje, jak i w tych do transportu płynnego paliwa do maszynek. Chciałbym być pierwszym, który podsunie myśl wyprodukowania korka umożliwiającego wyprowadzenie z butelki przewodu, czyli wzbogacenia jej o opcję zrobienia sobie camelbaka. Uważam, że każdy powinien mieć swojego SIGG’a.


Piotr Jasieński, ratownik TOPR




ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY