Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak ubrać się na zimowe bieganie? Poradnik

Biegać można o każdej porze roku, jednak jeśli chcemy, by bieganie zimą sprawiało nam przyjemność, należy się odpowiednio do niego przygotować. I nie tylko o samo ubranie chodzi, choć to właśnie odzieży będzie dotyczył poniższy poradnik. Jak ubrać się na bieganie zimą? Podpowiadamy.

Na początek: rozgrzewka!

Przed wyruszeniem na biegową trasę, a zimą może nawet jeszcze bardziej, istotna jest odpowiednia rozgrzewka. Przygotuje ona organizm do treningu w niskich temperaturach, rozrusza stawy i podniesie temperaturę ciała. Samo bieganie to duży wysiłek fizyczny, organizm się rozgrzewa i zaczyna wytwarzać pot. Odzież na zimowy trening powinna być przede wszystkim oddychająca oraz zapewnić nam komfort cieplny. Powinna być dobrana tak, by nie było w niej zbyt gorąco ani zbyt zimno. Istnieje zasada, mówiąca o tym, że na zimowe bieganie powinniśmy ubierać się tak, by po wyjściu z domu było nam trochę chłodno. Można też spojrzeć na temperaturę za oknem, dodać do niej ok. 10 st. C i dostosować do niej ubiór. Jeśli ubiór będzie zbyt ciepły, po chwili intensywnej przebieżki biegacz będzie zlany potem a stąd już tylko krok do przeziębienia. Istotna jest także długość treningu i jego intensywność. Na dłuższe trasy do plecaka biegowego warto dołożyć dodatkową warstwę odzieży, która ogrzeje nas podczas postoju.

Jaka więc ubrać się na zimowe bieganie?

Przede wszystkim warstwowo. Łatwo wtedy regulować ciepłotę ciała poprzez ściągnięcie lub ubranie bluzy czy kurtki. Poszczególne warstwy tworzą:

 • Bielizna termoaktywna
  Podczas intensywnego wysiłku, jakim jest zimowe bieganie, spocone ciało łatwo może ulec wychłodzeniu. Dlatego tak ważna jest rola bielizny termoaktywnej, której zadaniem jest skuteczne odprowadzanie potu na zewnątrz. Im bielizna termoaktywna będzie lepiej przylegała do ciała, tym ten proces będzie szybszy i skuteczniejszy. Skóra pozostanie sucha, nie wychłodzi się a temperatura ciała będzie utrzymywana na optymalnym poziomie. Najlepiej sprawdzi się bielizna wykonana z włókien syntetycznych lub naturalnych ( np. wełna merino).
 • Druga warstwa
  To warstwa docieplająca. Może ją tworzyć niezbyt ciepła, oddychająca bluza. Elastyczne, techniczne bluzy z długim rękawem, dobrze odprowadzają wilgoć i zapewniają swobodę ruchów. Bardzo dobrze sprawdzają się pod kurtką a jeśli temperatura powietrza się podniesie, można ją ściągnąć lub rozpiąć zamek. Przedłużone modele dodatkowo osłonią przed zimnem plecy.
 • Kurtka biegowa
  Przede wszystkim powinna chronić przed wiatrem, gdyż to właśnie zimny wiatr podczas biegania wychładza najbardziej. Do wyboru mamy kilka możliwości. Membranowe kurtki biegowe ochronią przed wiatrem, deszczem i śniegiem, choć oddychalność jest w nich nieco mniejsza. Kolejną opcją są kurtki softshellowe, dające większy komfort cieplny i większą oddychalność. W zapasie dobrze mieć lekką wiatrówkę, która nie zajmuje wiele miejsca i łatwo ją schować do kieszeni lub plecaka. W razie potrzeby może posłużyć jako dodatkowa warstwa. Lekka kurtka biegowa również sprawdzi się jako wierzchnia warstwa, jednak przy bardzo dużym mrozie może już nie dawać nam komfortu cieplnego
 • Spodnie biegowe
  Na zimowe bieganie nadają się legginsy lub spodnie do biegania wykonane z grubszego, cieplejszego materiału. Sposobem na dodatkowe docieplenie jest zakładanie na legginsy, sięgających kolan, krótkich spodenek.
 • Buty biegowe
  Jeśli mamy wygodne buty biegowe, których używamy w cieplejszych porach roku, powinny się one sprawdzić także zimą. Wystarczy założyć do nich nieco cieplejsze skarpety. Najlepiej, żeby buty na zimowe bieganie miały dobry, przyczepny bieżnik i nie posiadały zbyt wielu otworów wentylacyjnych. Na mokry śnieg bardziej odpowiednie będą buty biegowe z membraną, która nie przepuści wilgoci do środka. Jeśli dojeżdżamy na trening samochodem warto rozważyć zbranie dodatkowych butów na zmiane: po treningu w śniegu czy błocie pośniegowym te biegowe będą mokre.
 • Skarpety biegowe
  Zimą najlepsze będą skarpety biegowe nieco wyższe i grubsze, zapewniające odpowiedni komfort cieplny stopom. Powinny być oddychające ale lepiej, żeby nie miały aż tylu wstawek wentylacyjnych, co skarpetki letnie.
 • Czapka do biegania
  Zimową porą czapka do biegania lub w cieplejsze dni opaska są niezbędne, jeśli nie chcemy skończyć z zapaleniem zatok. Sprawdzą się czapki niezbyt grube, elastyczne, wykonane z oddychającej tkaniny. W bardzo mroźne dni lepsza może się okazać kominiarka. Należy chronić także szyję. Chusty wielofunkcyjne mogą posłużyć jako szalik, czapka lub opaska. Warto mieć na uwadze fakt, że to właśnie przez głowę ucieka dużo ciepła.
 • Rękawice biegowe
  Niezbyt grube rękawiczki osłonią szybko marznące dłonie. Najwygodniejsze do obsługi ekranów dotykowych będą modele z panelem dotykowym.
 • Odblaski
  Zmierzch zimą zapada szybko, aby więc być lepiej widocznym dla innych użytkowników dróg i przez to bardziej bezpiecznym - nośmy odblaski. Jeśli  nasza odzież biegowa nie posiada wszytych wstawek z odblaskami, można je dokupić dodatkowo lub założyć odblaskową kamizelkę.

Odzież biegowa na Ceneria.pl

Wszystkie elementy zimowej odzieży do biegania oraz buty biegowe znajdziesz na Ceneria.pl. Do wyboru nie tylko najróżniejsze fasony ale także możliwość doboru modeli w cenach odpowiadających Twojemu portfelowi.
Bieganie zimą ma swój urok. W dobrej odzieży biegowej naprawdę może to sprawiać dużo przyjemności i satysfakcji.

Tekst: zespół Ceneria.pl