Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak ubrać się w góry? Nasz poradnik.

Nad tym co zabrać w góry powinien  zastanowić  się każdy, kto planuje wycieczkę w góry a nie posiada jeszcze swojej stałej listy z gotowymi do odhaczenia, sprawdzonymi w każdych warunkach i o każdej porze roku ubraniami.  Przede wszystkim planowanie powinniśmy zacząć od analizy prognozy pogody w pasmach górskich jakie planujemy odwiedzić.  Unikniemy ewentualnych przykrych niespodzianek. A listę warto zrobić! Ułatwi nam to szybkie decyzje wypadu w góry do których bardzo Was zachęcamy.

Buty trekkingowe i ubranie outoorowe

Odpowiednie buty trekkingowe oraz odzież outdoorowa, to podstawa która ma zapewnić nam maksymalny komfort podczas górskiej wycieczki jak również bezpieczeństwo w sytuacjach załamania pogody. Warto się nad tym tematem pochylić i tak skompletować odzież, by pogoda, jakakolwiek by nie była, nie mogła pokrzyżować nam planów. Tym bardziej, że jak wiadomo, pogoda w górach zmienną jest. Wyruszając na szlak, trzeba być przygotowanym na to, że aura może się zmienić, czasami w bardzo krótkim czasie. W górskich warunkach ( ale nie tylko) doskonale sprawdza się stara i znana metoda warstwowego ubierania się „na cebulkę”. Niezależnie od pory roku, trzy podstawowe warstwy odzieży stanowią: bielizna termoaktywna, warstwa docieplająca i warstwa zewnętrzna.
 
 

Bielizna termoaktywna

Dobrze dobrana bielizna termoaktywna to podstawa. Na bieliznę termoaktywną składają się koszulki z długim lub krótkim rękawem, kalesony lub getry oraz majtki lub bokserki. Warto pamiętać o tym że optymalnie mieć cały komplet bielizny termoaktywnej a nie tylko np. koszulkę  nawet najlepszą. Bielizna termoaktywna pozwala zachować stałą temperaturę ciała, odprowadzając nadmiar wilgoci na zewnątrz. Zapewnia ona izolację cieplną oraz wentylację. Nie liczmy jednak że zawsze bedzie sucha. Takich cudów niema. Na pewno jednak jako warstwa najbliższa ciału  nie staje mokra od potu tak jak w przypadku koszulki z bawełny a my dzięki temu nie marzniemy od nadmiaru wilgoci w koszulce czy majtkach.  Bielizna termoaktywna najczęściej wykonana jest z materiałów syntetycznych lub z wełny merino.  Wybór między tymi dwoma rodzajami bielizny również warto rozważyć i dopasować do własnych potrzeb. Bieliznę z syntetyków polecalibyśmy na bardziej intensywne aktywności natomiast merino tam gdzie ważniejsza jest termika kosztem oddychalności np. wycieczki zimowe. Bieliznę merino polecalibyśmy też na dłuższe wielodniowe wyprawy. O różnych aspektach tej bielizny pisaliśmy już w naszych testach. Przykład świetnej koszulki termoaktywnej na duże wysiłki to np Koszulka damska The North Face Reaxion AMP Crew SS z serii Mountain Athletics. Z kolei przykład odzieży merino to bluzka  Smartwool Women's Lightwight Zip T 

 

Warstwa docieplająca odzieży outdoorowej

Zadaniem drugiej warstwy odzieży jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i jednoczesne przyjmowanie i odprowadzanie nagromadzonej pary wodnej. Jest to warstwa, której funkcją jest docieplenie, także odzież, którą można do niej przypisać, będzie bardzo różnorodna. Zaliczymy tu m.in. bluzy polarowe, odzież z wełny merino, softshell czy bluzy ze stretchu. Odzież tę należy dobrać w zależności od warunków atmosferycznych i pory roku oraz stosownie do wykonywanej aktywności fizycznej.  W cieplejszych okolicznościach pogodowych warstwa docieplająca czasami może stanowić samodzielną warstwę zewnętrzną, wtedy jej atutem będzie wiatroszczelność oraz wodoszczelność.  Warto pamiętać że zawsze warto mieć w plecaku dodatkową warstwę docieplającą nawet jeśli wybieramy się w góry w bardzo optymalnych warunkach pogodowych.Dobry przykład bluzy docieplającej którą mieliśmy okazje testować to Bluza Vertex Fair Isle marki Icebreaker


Warstwa zewnętrzna odzieży outdoorowej

Wodoodporna, wiatroszczelna, o dobrej oddychalności – taka powinna być warstwa zewnętrzna. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed niekorzystnymi dla nas warunkami atmosferycznymi m.in.: deszczem, śniegiem czy wiatrem. Im większy wiatr, tym niższa temperatura odczuwalna. Odzież należąca do warstwy zewnętrznej powinna odprowadzać wilgoć na zewnątrz, nie pozwalając na gromadzenie się jej na warstwach pod nią położonych. Doskonale spiszą się tutaj kurtki membranowe. Spodnie trekkingowe, które także zaliczamy do warstwy zewnętrznej, powinny być dobrane, podobnie jak kurtka, do pory roku. Latem postawimy na tkaniny z dużą oddychalnością, zimą na zapewnienie ciepła i ochronę przed zimnym wiatrem.  Kurtkę zewnętrzną zawsze warto mieć w plecaku nawet jeśli wydaje nam się że pogoda jest cudowna i na pewno jej nie ubierzemy.  Raz jej nie weźmiemy i wtedy przyjdzie załamanie pogody.
 

 

Inne bardzo ważne elementy odzieży outdoorowej

  • Nakrycie głowy - latem doskonałą ochroną przed słońcem będzie zwykła czapka z daszkiem, może być także z osłoną na kark lub chustka, natomiast zimą będzie to czapka, która da nam komfortowe ciepło. 
  • Rękawice, to kolejna rzecz, o której nie możemy zapomnieć. Zimą można ubrać 2 pary, jedne - cienkie, drugie, zewnętrzne – ciepłe. Latem, podczas pokonywania tras posiadających ubezpieczenia stalowe, można używać rękawiczek z odkrytymi palcami.  W warunkach zimowych dobrze mieć też nawyk by zawsze mieć zapasowe rękawice.
 
Właściwy ubiór to podstawa wycieczki w góry, decyduje o naszym komforcie i bezpieczeństwie zwłaszcza w okresach „przejściowych”, dlatego zawsze warto wziąć trochę więcej odzieży niż nie mieć jej za mało. Wybór na Ceneria.pl jest ogromny i liczymy że dzięki nam znajdziecie optymalną odzież dla siebie.

Tekst: Zespoł Ceneria.pl
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY