Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak ubrać się w Tatry?

 

Tatry to bez wątpienia najpiękniejsze polskie góry. Tatrzański Park Narodowy odwiedzany jest przez tysiące turystów jednego dnia. Trzeba niestety przyznać, że nie wszyscy z nich  zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z przebywania w trudnym górskim terenie. W artykule tym podpowiemy Ci, jak ubrać się w Tatry, byt być dobrze przygotowanym na warunki atmosferyczne o każdej porze roku. 

Pogoda w Tatrach jest nieprzewidywalna i może szybko się zmienić, dlatego ważne jest, by być przygotowanym na każdą ewentualność. Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest oddychająca odzież warstwowa. Unikaj koszulek bawełnianych na rzecz oddychających syntetycznych lub merino. Nie  zapomnij również właściwych o butach turystycznych odpowiednich do górskich wędrówek!

Poniżej kilka wskazówek, jak się ubrać na wycieczkę w Tatry - latem, jesienią i zimą. 

 

 

Jak się ubrać w Tatry latem?

 Przygotowując się do letniej wycieczki w Tatry, musisz mieć pewność, że zabierzesz ubrania, które zapewnią Ci wygodę oraz ochronę przed ewentualnym deszczem. Przed wyjściem w góry sprawdź prognozy pogody i nawet jeśli zapowiada się ciepły i słoneczny dzień – kurtka przeciwdeszczowa zawsze powinna być w Twoim plecaku. Pamiętaj, że pogoda w tym paśmie górskim bywa bardzo zmienna szczególnie w lipcu i sierpniu. Właśnie dlatego w twoim zestawie powinna znaleźć się kurtka przeciwdeszczowa, bluza polarowa i spodnie z materiału chroniącego przed wiatrem. Oczywiście należy też zabrać dobrej jakości buty turystyczne. Nie zapominaj również o tym, by mieć ze sobą krem z filtrem UV.   Czasami już w sierpniu lub we wrześniu w Tatrach może pojawić się śnieg, dlatego rękawiczki czy buff podczas wrześniowej wędrówki po Tatrach powinny znaleźć się na Twojej „check liście”. Oprócz ubrań oczywiście nigdy nie zapominaj o odpowiedniej ilości wody oraz przekąsek. Dobrze jest przed wyjściem sprawdzić prognozy pogody i jeśli istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia burzy – zweryfikować swoje plany. 

 

Jak się ubrać w Tatry jesienią?

 Jesień w Tatrach jest piękna, z paletą zmieniających się kolorów, które można podziwiać. Ważne jest, by mądrze podchodzić do tego, w czym idziemy w góry - niskie temperatury, deszcz i śnieg mogą sprawić, że wyprawa chociażby do Doliny Pięciu Stawów  będzie sporym wyzwaniem, jeśli nie będziesz odpowiednio ubrany.  Aby mieć pewność, że Twoja wycieczka w Tatry nie stanie się  niebezpieczna z powodu braku przygotowania sprzętowego  – nastaw się na każdą pogodę i miej odpowiednią odzież w plecaku.

Jesienne poranki mogą być bardzo chłodne, a w ciągu dnia może być całkiem ciepło, dlatego najlepiej jest nosić warstwową odzież, którą będziesz ściągać wraz z upływającym czasem. Na pewno nie wybieraj się w góry bez wodoodpornej odzieży takiej jak kurtka membranowa, wodoodporne spodnie, bluza trekkingowa oraz bielizna termoaktywna. Niezbędna będzie również czapka oraz rękawiczki. Pamiętaj: jeśli chodzi o ubieranie się na jesienną tatrzańską wycieczkę, kluczowy jest odpowiedni ubiór - co oznacza, że musisz być przygotowany na każdą ewentualność.  Warto na przykład pomyśleć o zapasowych skarpetkach – jeśli nie masz pewności, że Twoje buty są całkowicie wodoodporne. Jesienna wycieczka w góry może zakończyć się po zmroku, więc dobrze mieć w plecaku latarkę czołową. Nie zapomnij również termosu z ciepłą herbatą. W wyższych partiach gór niezbędne mogą okazać się również raczki turystyczne, a może nawet raki. Warto zatem pomyśleć, zanim wybierzemy się jesienią powyżej 2000 m, bo tam może już być regularna zima. 

 

Jak się ubrać w Tatry zimą?

 

 Nadeszła zima, przynosząc piękny śnieg, ale także niższe temperatury i krótkie dni. Masz ochotę wybrać się w Tatry? Planując jednodniową wycieczkę w zimowych warunkach pogodowych, musisz być do tego odpowiednio przygotowanym. Najważniejsze jest to, by swój cel dostosowywać do posiadanego doświadczenia: jeśli nie chodziłeś wcześniej po górach, nie masz odpowiedniego sprzętu i doświadczenia w warunkach zimowych – nie wybieraj się w wyższe partie gór. Warto rozważyć uczestnictwo w kursie turystyki zimowej, na którym dowiesz się, jak bezpiecznie poruszać się w górach zimową porą. Tatry zimą są piękne, ale też bardzo niebezpieczne.

Przejdźmy do sposobu ubierania się. Kilka warstw odzieży termicznej zapewni Ci izolację od zimna i odpowiednią oddychalność. Odpowiednie górskie buty zimowe to oczywiście podstawa. Jeśli planujesz wędrówkę w wyższych partiach gór, raki będą niezbędne. W dolinach wystarczające okażą dobre raczki turystyczne. Niezależnie od pogody nie zapomnij o termosie - gorąca herbata lub kawa podczas odpoczynku może być naprawdę świetnym rozwiązaniem, by się rozgrzać. W co się ubrać na zimową wędrówkę? Przede wszystkim przygotuj ubrania, które są zarówno ciepłe, jak i nieprzemakalne. Ciepła bielizna termoaktywna w postaci kalesonów i koszulki z długim rękawem to twoja pierwsza warstwa. Kolejną  niech stanowi ciepła bluza polarowa lub bluza wełny merino. Warto również pomyśleć o swetrze puchowym lub lekkiej kurtce puchowej.  Warto mieć w zapasie dodatkową czapkę, rękawiczki oraz ciepłe skarpety. Jeśli masz szczęście i jest piękna pogoda – nie zapomnij o dobrych okularach przeciwsłonecznych! Mocne słońce odbijające się od śniegu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku. Zimą dzień jest bardzo krótki. Po godzinie 16 nie tylko robi się ciemno, ale również spada drastycznie temperatura, dlatego zaplanuj wycieczkę tak, by wyjść bardzo wcześnie i najpóźniej przed zmrokiem być już na dole i cieszyć się dobrze spędzonym dniem.

 


I najważniejsza rada: pamiętaj, że zimą  zawsze istnieje zagrożenie lawinowe, dlatego podczas planowania wycieczki sprawdzaj  aktualizacje dotyczące stopnia zagrożenia lawinowego. 

 

Tatry to piękne, ale wymagające góry. Nie wolno ich bagatelizować, nawet jeśli podczas wyjścia panuje piękna pogoda. Zwracaj uwagę na wszelkie informacje pogodowe, jakie pojawiają się na stronach Tatrzańskiego Parku Narodowego lub Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. Zainstaluj również w swoim telefonie aplikację „Na ratunek” lub na stałe wpisz nr 112. Telefon oczywiście przed wyjściem powinieneś mieć naładowany na 100 %. 


Góry są dla rozważnych. Ubranie w góry musi być dostosowane do pory roku oraz planowanego celu wycieczki. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu zawsze będziesz odpowiednio ubrany na każdą górską wycieczkę. 

 

Pamietaj, że ekipa sklepu AktywnyTurysta.pl zawsze doradzi Ci jak odpowiednio dobrać odzież na każdą porę roku.

 

 

Artykuł partnera serwisu