Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Szlaki turystyczne Tatry - nasze propozycje wycieczek

Szlaki turysytczne Tatry - nasze propozycje

Książek i przewodników opisujących szlaki w Tatrach znajdziemy w księgarniach mnóstwo. Chcąc poznać najciekawsze trasy w Tatrach, nie wystarczy kilka krótkich wypadów w góry, ale już kilka miejsc, tych najbardziej atrakcyjnych, owszem, zdążymy w tym czasie zobaczyć. Oczywiście, co dla jednego będzie atrakcyjne, dla drugiego może być zwyczajnie nudne lub zbyt komercyjne, bo nie od dzisiaj wiadomo że najpiękniejsze szlaki w Tatrach, zwłaszcza te łatwo dostępne bywają zatłoczone, szczególnie w szczycie sezonu urlopowego.


Poniżej przedstawiamy więc subiektywny wybór najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc w tych najwyższych, polskich górach.

Tatry

Tatry leżą na terenie Polski i Słowacji. Najwyższym szczytem jest Gerlach (2655 m n.p.m.) położony po stronie słowackiej. Na terenie Polski najwyższym szczytem są Rysy (2499 m n.p.m.). Biorąc pod uwagę wiek geologiczny, Tatry należą do gór stosunkowo młodych, stąd duże różnice wysokości oraz ostre, postrzępione szczyty i granie. Ponadto, znajdziemy tu wiele jezior (stawów), wodospadów, jaskiń czy malowniczych dolin. Piękne panoramy, szum strumyków oraz nieposkromiona natura – to wszystko przyciąga w Tatry wielu turystów. Tatrzański Park Narodowy jest jedynym parkiem narodowym w Polsce, obejmującym obszary wysokogórskie. Choć znajdziemy łatwe szlaki w Tatrach, przeznaczone dla początkujących lub dla rodzin z dziećmi, należy pamiętać o tym, że są to jednak góry, które potrafią być zmienne i nieobliczalne. Pogoda może się diametralnie zmienić w przeciągu paru godzin, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się na szlak. 

Jak przygotować się na wędrówkę po szlakach w Tatrach?

Wygodne, chroniące kostkę buty wysokogórskie lub buty trekkingowe to podstawa. Niezależnie od pory roku niezbędna będzie również kurtka przeciwdeszczowa w plecaku oraz odpowiedni ubiór jak np. spodnie turystyczne oraz mała apteczka i prowiant. Przed wyruszeniem na szlak, należy też powiadomić kogoś, gdzie się udajemy. Koniecznie sprawdźmy czy nasz telefon ma w pełni naładowaną baterie. Sprawdźmy prognozy pogody. Nie zapomnijmy również o mapie. Te godne polecenia to np.:
laminowana mapa Tatry Wysokie i Bielskie -  lub jeśli wybieramy się w Tatry Zachodnie to
Mapa Tatry Zachodnie. To wszystko ma na celu zapewnienie sobie jak największego bezpieczeństwa. 

Szlaki Tatry dla początkujących oraz dla rodzin z dziećmi

Poniżej przedstawiamy listę szlaków początkujących, na których poradzi sobie niemal każdy. Niestety trzeba brać również pod uwagę że w szczycie sezonu będą to wyjątkowo mocno oblegane trasy.

Morskie Oko

Najpopularniejsze i chyba najczęściej fotografowane miejsce w szczycie sezonu. Łatwo dotrzeć tu z dziećmi, nawet jeżdżącymi jeszcze w wózku. Do Morskiego Oka prowadzi wygodna asfaltowa, prawie 9 km droga. Poza sezonem, gdy turystów jest tam mniej, uroda tego miejsca jest bardziej widoczna.

Gubałówka

Można wjechać tam kolejką, która na pewno będzie dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi. Ze szczytu widoczna piękna panorama Tatr.

Kasprowy Wierch

Na ten szczyt także można wjechać kolejką. Będąc już na górze, można pozachwycać się widokami i… zjechać na dół albo przedłużyć sobie wycieczkę i pójść w kierunku Świnicy lub Czerwonych Wierchów.

Hala Gąsienicowa 

Kiedyś wypasano tu owce, obecnie ta malownicza polana uważana jest za jedną z najpiękniejszych z widokami na Kasprowy Wierch, Granaty czy Świnicę.

Dolina Kościeliska

Łatwa do przejścia i z tego powodu w sezonie dość zatłoczona, urokliwa dolina z interesującymi jaskiniami: Mroźną, Mylną i Smoczą Jamą. Dużo też tutaj ciekawych, atrakcyjnych form skalnych.

Dolina Chochołowska

Najdłuższa (w jedną stronę ponad 10 km) i największa dolina w polskich Tatrach, z łanem krokusów wiosną, pasącymi się owcami i bacówkami. Kursuje tutaj również kolejka turystyczna.

Dolina Strążyska

Malownicza i popularna wśród turystów dolina, do której można łatwo dotrzeć z Zakopanego, a nawet podjechać pod jej wylot. Szlakiem prowadzącym przez Dolinę Strążyską można udać się na Giewont. Nasz top w kategorii „Tatry szlaki dla dzieci

 

Szlaki turystyczne Tatry – dla bardziej zaawansowanych

Poniżej przedstawiamy listę szlaków la bardziej zaawansowanych turystów, na których poradzi sobie osoba o w miare dobrej kondycji i przygotowana sprzętowo (minimum właściwe buty trekkingowe oraz odzież odekwatna do panujacych warunków pogodowych). Niestety trzeba brać również pod uwagę że w szczycie sezonu będą to wyjątkowo mocno oblegane trasy.

Dolina Pięciu Stawów 

To tu leżą tatrzańskie jeziora nazywane stawami: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Warto zajrzeć do najwyżej położonego schroniska w Tatrach tzw. „ Piątki” i zjeść coś pysznego przed dalszą wędrówką

Giewont

Wyróżniający się szczyt o kształcie śpiącego rycerza, który wg legendy obudzi się i będzie bronił kraju, gdy ten znajdzie się w niebezpieczeństwie. Samo wejście jest w sezonie zatłoczone, więc zazwyczaj trzeba swoje odstać. Do tego dosyć trudne i czasochłonne.

Czerwone Wierchy

Popularna trasa z pięknymi widokami, na którą można udać się po wjechaniu na Kasprowy Wierch wagonikiem.

Czarny Staw pod Rysami

Ma 76,4 m głębokości i należy do czołówki najgłębszych jezior w Polsce. Sinice występujące w wodzie oraz cień gór nadają mu prawie czarną barwę.

Czarny Staw Gąsienicowy

Ma 51 m głębokości, położony w Kotle Czarnego Stawu na wysokości 1624 m. Piąte pod względem powierzchni jezioro w Tatrach.

Wielki Staw Polski

Leżący w Dolinie Pięciu Stawów zachwyca malowniczym otoczeniem. Drugie, po Morskim Oku, pod względem powierzchni jezioro w Tatrach.

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach

Gdy zastanawiamy się jakie są najtrudniejsze szlaki w Tatrach, na pewno musimy wymienić 2:

Orla Perć

jeden z trudniejszych szlaków, absolutny top w kategorii „trasy turystyczne Tatry”, ale tylko dla zaawansowanych. Przepaście, skały, trudne eksponowane przejścia z łańcuchami czy drabinkami – tu potrzeba nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale i odpowiedniego przygotowania pod względem ekwipunku i odzieży.

Rysy

Najwyższy szczyt Tatr na granicy polsko-słowackiej, o wysokości 2499 m n.p.m. Przy dobrej widoczności nagrodą za dość męczącą wspinaczkę będą widoki ze szczytu.

Zimowe szlaki w Tatrach

Tatrzańskie szlaki turystyczne zimą są jednocześnie i zachwycające i wymagające. Bywają też niebezpieczne ze względu na zagrożenie lawinowe. Powinni wybierać się na nie tylko bardziej doświadczeni turyści, świadomi zagrożeń i wyposażeni w sprzęt do turystyki zimowej oraz w umiejętności radzenia sobie w zimowych warunkach.

 

tekst: zespół Ceneria.pl

 

Sprawdź również najciekawsze szlaki turystyczne w BieszczadachZOBACZ PRODUKTY