Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Bieszczady szlaki turystyczne - najciekawsze propozycje

Bieszczady szlaki turystyczne - nasze propozycje

Dzikość, naturę, połoniny, drewniane cerkwie, wielokulturowość – to wszystko i o wiele więcej znajdziemy właśnie w Bieszczadach. W tym pasmie górskim, leżącym w łańcuchu Karpat na granicy Polski i Ukrainy, wiele jest ciekawych szlaków turystycznych, tras i ścieżek przyrodniczych. Jest to część polskich Beskidów. Są tu także miejsca, w których odnajdziemy coś, czego często w górach szukamy, a o co w obecnych czasach coraz trudniej – spokój, wyciszenie i brak tłumów. Nie jest wielkim problemem odkryć ciekawe miejsca w Bieszczadach.


To jedno z bardziej dzikich miejsc w Polsce. Chyba każdy, kto trafił tam raz, chce wrócić. Szlaki w Bieszczadach są piękne o każdej porze roku, ale jesienią, gdy natura za pomocą zżółkniętych traw na połoninach i zmieniających barwę buków maluje niesamowite obrazy, nie mają sobie równych.

Szlaki turystyczne Bieszczady

Poniżej nasz subiektywny wybór ciekawych miejsc i tras w Bieszczadach wartych zobaczenia. Wśród naszych propozycji znajdą się łatwe szlaki w Bieszczadach, którym podołają dziecięce nóżki, ale także wielokilometrowe, z bardziej stromymi podejściami, na których przyda się dobra kondycja. W Bieszczadach jest co robić, nawet gdy pogoda nie dopisuje. W okolicy mnóstwo jest interesujących miejsc, muzeów, skansenów czy cerkwi, które także warto zobaczyć.

Najciekawsze szlaki turystyczne w Bieszczadach

Połonina Caryńska i Wetlińska. 

Jeśli ktoś myśli „szlaki turystyczne Bieszczady”, to połoniny niewątpliwie są jednym z pierwszych skojarzeń. Są to malownicze, wydawałoby się bezkresne łąki z falującymi trawami, leżące powyżej granicy lasu w Karpatach Wschodnich. Lasy bukowe i smagane wiatrem karłowate drzewa przechodzą tu od razu w połoniny. Nie ma tutaj, jak w Tatrach, piętra kosodrzewiny. Dla wielu połoniny najpiękniejsze są jesienią, gdy żółcie, czerwienie i pomarańcze mienią się na łagodnych stokach.

 

Najbardziej popularnymi szlakami turystycznymi w Bieszcadach są Połonina Caryńska oraz dłuższa od niej Połonina Wetlińska, na której szczycie znajduje się schronisko PTTK „Chatka Puchatka”. Znajdują się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Prowadzą przez nie oznaczone szlaki góskie, z których rozciągają się piękne widoki.

 

Tarnica. 

Absolutny „must have” w kategorii „szlaki turystyczne Bieszczady”. Jest najwyższym szczytem w Bieszczadach po polskiej stronie i wznosi się 1346 m n.p.m. Pikuj o wysokości 1408 m n.p.m. to najwyższy szczyt całych Bieszczad i znajduje się na terenie Ukrainy. Na Tarnicy wznosi się stalowy krzyż, postawiony na pamiątkę wizyty Karola Wojtyły. Na szczyt można dotrzeć krótszym, ale bardziej stromym szlakiem wiodącym z Wołosatego lub dłuższym i łagodniejszym prowadzącym z Ustrzyk Górnych.

Smerek. 

Plasuje się w czołówce najpopularniejszych szczytów w Bieszczadach. Ważny punkt na liście „Bieszczady szlaki”. Wznosi się 1222 m n.p.m. i prowadzi na niego kilka szlaków turystycznych. Podejścia na niektórych odcinkach bywają bardziej strome. Nazwa Smerek oznacza w języku słowackim świerk. Na szczycie Smereka, w miejscu, gdzie piorun zabił turystę, wznosi się krzyż.

Rezerwat przyrody Sine Wiry.

 Ten rezerwat krajobrazowy o powierzchni 450 ha to ogromne bogactwo fauny i flory. Warto zarezerwować sobie parę godzin, by pospacerować po tym malowniczym terenie obejmującym przełom rzeki Wetliny przepływającej przez skalne progi u stóp wzgórza Połomy. Zbocze to osunęło się w 1980 roku tarasując Wetlinę i tworząc Szmaragdowe Jeziorko.

Bukowe Berdo.

Malownicze panoramy, a przy dobrej widoczności możliwość podziwiania Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Krzemienia, Halicza czy Rozsypańca – to wszystko przyciąga tu turystów. Szlak prowadzący granią Bukowego Berda (1313 m n.p.m.) przez wielu uważany jest za najpiękniejszy w Bieszczadach. Nie jest trudny, ale długi, najlepiej zaplanować sobie na tę trasę kilka dobrych godzin.

Dolina Sanu. 

Łatwe trasy w Bieszczadach? Podpowiadamy: Krajobrazowy Doliny Sanu, który chroni tę rzekę. Stare drzewostany, pięknie przebarwiające się jesienią buczyny karpackie, torfowiska oraz ostoje żubrów, rysi czy niedźwiedzi – to wszystko znajdziemy na tym malowniczym, zajmującym 342 km2 obszarze.

Zalew Soliński. 

Ten największy w Polsce sztuczny zbiornik o maksymalnej pojemności 500 000 000 m³ wody, powstał, żeby uregulować wody Sanu i zapobiegać powodziom. Jego budowa ciągnęła się przez wiele lat, ukończony został w 1968 roku. Niezbędne okazało się zalanie kilku wsi. Zapora w Solinie ma wysokość 82 m a długość 664 m. Czasami mówi się, że to najbardziej tłoczny deptak w Bieszczadach. I rzeczywiście, wielu tu turystów, bo ogrom przedsięwzięcia i widoki robią wrażenie. Można również zwiedzać z przewodnikiem wnętrze zapory, znajdziemy się wtedy 6 metrów poniżej dna zalewu. Temperatura jest tam niższa, więc trzeba pamiętać o odpowiedniej odzieży, szczególnie dla dzieci. Po Jeziorze Solińskim pływają m.in. statki wycieczkowe, kajakarze oraz żeglarze, organizowane są także loty widokowe nad tym malowniczym terenem. Jeśli lubisz akweny wodne oraz piesze szlaki, można również odwiedzić szlaki wokół Jeziora Myczkowieckiego,gdzie wytyczono 18 tras spacerowych Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking.

Bieszczady szlaki dla dzieci

Oprócz łatwiejszych szlaków turystycznych wiodących przez góry, dla rodzin z dziećmi (ale nie tylko) dużą atrakcją będą także:

Bieszczadzka Kolejka Leśna. 

Jeśli myśl „szlaki piesze Bieszczady” niekoniecznie nam odpowiada – możemy te piękne góry podziwiać z perspektywy wagoników wąskotorowej kolejki. Kursuje od maja do września a podróż trwa ok. 2 godzin. Kiedyś używana była głównie do przewozu drewna, teraz podróż kolejką ciągniętą przez lokomotywę spalinową jest nie lada atrakcją, nie tylko dla dzieci.

 

Zagroda pokazowa żubrów. 

Jeśli nie macie ochoty wybierać się na szlak lub nie pozwala na to pogoda, będąc w Bieszczadach warto zajrzeć do zagrody pokazowej żubrów w Mucznem. Na powierzchni ok. 7 ha te największe ssaki Europy żyją sobie spokojnie, a my możemy to życie podglądać. Najlepiej robić to podczas pór karmienia, informacje te można znaleźć w sieci. Wejście na teren zagrody jest darmowe, ale można się również umówić na oprowadzanie z przewodnikiem.

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. 

W utworzonym w 2013 roku Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” w pogodne noce widoczne są tysiące gwiazd. Nie potrzeba do tego żadnych sprzętów ale jeśli będziemy uzbrojeni w lornetkę czy teleskop, naszym oczom ukaże się ich jeszcze więcej. Poziom zanieczyszczenia sztucznym światłem jest tu bardzo niski. Na terenie Parku znajdują się bezpłatne miejsca widokowe, niektóre na wyżej położonych przełęczach, gdzie nie docierają mgły. Organizowane są tu także pokazy astronomiczne.

Jak przygotować się na wycieczkę górską w Bieszczadach?

Wygodne, chroniące kostkę buty trekkingowe lub buty podejściowe  to podstawa udanej wycieczki. Nawet w ciepłe dni, dobrze abyśmy mieli ze sobą kurtkę przecideszczową. Sprawdzą się również kurtki softshell, zwłaszcza jesienią. Nasz plecak turystyczny powinien zawierać w sobie prowiant, mapę, apteczkę, a gdy dni stają się krótkie również czołówkę i termos. Koniecznie sprawdźmy czy nasz telefon ma w pełni naładowaną baterie, abyśmy w razie potrzeby mogli wezwać pomoc.

 

tekst i foto: zespół Ceneria.pl

 

Szlaki turystyczne Karkonosze

Szlaki turystyczne TATRYZOBACZ PRODUKTY