Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty trekkingowe - konserwacja i czyszczenie.

Buty trekkingowe wykonane ze skóry welurowej i materiału na samym początku jest zazwyczaj wodoodporne. Aby te właściowości nie zanikły, materiał zewnętrzny należy co jakiś czas impregnować.

Inaczej but stanie się ciężki i mokry, co przy zimniejszej pogodzie może powodować wychłodzenie stóp i nóg.

Skórę welurową można czyścić od czasu do czasu szczoteczką, jednak niezbyt ostrą, by nie porysować zbytnio weluru.

Nie każdy impregnat nadaje się do każdego rodzaju obuwia. Aby utrzymać buty w dobrym stanie, należy, w miarę możliwości, regularnie je wietrzyć i suszyć. Zdecydowanie należy unikać suszenia butów bezpośrednio przy źródle ciepła typu ognisko, kominek, kaloryfer – takie praktyki nie tylko niszczą skórę, ale mogą też doprowadzić do osłabienia kleju i np. odklejenia podeszwy od cholewki.

Buty trekkingowe wykonane ze skóry wysokiej jakości jest uznawane, przynajmniej na samym początku, za prawie 100% wodoodporne. Aby tymi właściwościami cieszyć się jak najdłużej, warto je regularnie i porządnie pielęgnować.

Woskowanie butów trekkingowych

Do butów trekkingowych wykonanych z dobrego gatunku skóry najlepszy jest wosk. Na but, który jest już wyczyszczony i wysuszony po poprzednim użytkowaniu, należy starannie nanieść cienką warstwę wosku, delikatnie wetrzeć go w skórę i pozostawić na pewien czas do wchłonięcia. Szczególną uwagę należy poświęcić szwom, gdyż przez nie przenikanie wody jest zdecydowanie największe. Po wchłonięciu wosku przez skórę należy usunąć jego nadmiar i wypolerować buty.

Należy unikać nakładania zbyt grubej warstwy wosku, gdyż może to doprowadzić do upośledzenia właściwości oddychających skóry. Do impregnacji należy używać tylko sprawdzonych impregnatów woskowych takich firm jak Toko czy Nikwax i starać się nie improwizować samemu. Dokładna pielęgnacja butów skórzanych jest znacznie ważniejsza niż butów wykonanych z połączenia weluru i materiałów, i o ile chcemy, by takie buty służyły nam jak najdłużej, warto poświęcić im trochę uwagi i czasu.


Czyszczenie butów trekkingowych

Na samym początku trzeba wyjąć z naszych butów wkładki i sznurówki. Jeśli buty są mocno zabrudzone możemy je czyścić za pomocą letniej wody i szczoteczki z miękkim włosiem.

Jeżeli buty trekkingowe ubrudzone są nieznacznie, możemy do tego celu użyć wilgotnej gąbki. Przy butach wykonanych ze skóry licowej trzeba szczególnie uważać, by zbyt ostrym zmywakiem nie zniszczyć skóry. Zdecydowanie nie należy prać butów w pralce.
Buty trekkingowe należy dokładnie wysuszyć w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, środek wypchać gazetami, by szybciej chłonęły wilgoć, a następnie włożyć w nie prawidła dla utrzymania właściwego kształtu. Po wysuszeniu lub w trakcie suszenia (w zależności od preparatu) należy buty z wierzchu spryskać impregnatem, by zachować ich właściwości hydrofobowe. Przy butach wykonanych ze skóry licowej po całkowitym wysuszeniu butów starannie je nawoskować .

Czy trzeba myć buty trekkingowe?

Bardzo ważne jest wyczyszczenie i zakonserwowanie butów po powrocie do domu z gór. Jeżeli nie chcemy się rozczarować po ich wyciągnięciu przed następnym wypadem lub w trakcie niego, zajmijmy się nimi od razu.

Dobrej klasy buty trekkingowe kosztują dość sporo - nie warto ich zniszczyć przez swoje lenistwo lub niedbalstwo. Zadbane i pielęgnowane buty odwdzięczą nam się możliwością użytkowania przez wiele lat.



ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY