Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych

Jaki rozmiar butów trekkingowych?

Właściwy wybór rozmiaru w butach trekkingowych jest z jednej strony bardzo trudną sprawą, a z drugiej strony jest niezmiernie ważny, gdyż buty są najważniejszą częścią ekwipunku turystycznego.

Od butów w szczególności zależy, czy osiągniemy wyznaczony cel i bezpiecznie powrócimy z niego, więc warto poświęcić im sporo uwagi.

Jest kilka podstawowych zasad doboru rozmiaru butów:

1. Buty należy mierzyć najlepiej późnym popołudniem lub wieczorem

gdy nogi są już opuchnięte po całym dniu chodzenia. Jeśli mierzymy buty rano, to trzeba brać większą poprawkę na spuchnięcie nóg i to, że buty, które rano były dobre, pod wieczór mogą być przyciasne.

2. Buty należy mierzyć na skarpety, których będziemy używać na wyjeździe.

Częstym błędem jest mierzenie obuwia na cienkie skarpety, które są używane na co dzień. Potem po założeniu grubszych skarpet but staje się za ciasny. Jeżeli już jesteśmy zmuszeni mierzyć buty w cienkich skarpetach (dobry sklep turystyczny zawsze dysponuje skarpetami do mierzenia), to musimy brać sporą poprawkę na to, że później włożymy skarpety grubsze.

3. Odpowiednio dobrany but trekkingowy powinien zapewniać 7 - 8 mm luzu (już po założeniu grubej skarpety).

Należy unikać kupowania butów “na styk” - podczas schodzenia z góry będzie to skutkować dobijaniem palców do czuba buta i w efekcie bolesnymi uciskami i odciskami.
W zimie zbyt ciasne buty będą skutkowały szybszym wyziębieniem stóp - w skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do odmrożeń. Również złym rozwiązaniem jest kupienie sobie butów za dużych. Po pierwsze trzeba będzie mocniej wiązać buty, by stopa w nich “nie latała”, co w efekcie będzie powodowało zwiększony nacisk na grzbiet stopy. Po drugie zbyt duże buty powodują z reguły obtarcia na piętach (pięta w bucie porusza się niezależnie od buta). Może to doprowadzić nawet do obtarcia pięt do krwi lub wystąpienia bolesnych pęcherzy.


4. W butach trekkingowych, których dobraliśmy już właściwy rozmiar, należy pochodzić parę minut i sprawdzić, czy but nigdzie nie uciska i czy stopa w nich dobrze leży. Często jest tak, że but, którego rozmiar nam odpowiada, jest niedobry dla nas z innych powodów - jest za wąski, ma za niskie lub wysokie podbicie itp.

Reasumując, dobór właściwego rozmiaru naszych przyszłych butów trekkingowych jest sprawą złożoną i niełatwą.

Jednak buty, które okażą się dla nas dobre i wygodne podczas mierzenia ich w sklepie, prawie w 100% okażą się takimi podczas naszych eskapad.

I rzecz najważniejsza: należy unikać długich wycieczek w nowozakupionych i nierozchodzonych butach.

Buty trzeba najpierw “rozchodzić”, by dopasowały się do stopy. Nierozchodzone buty + długie wycieczki = prawie pewne problemy ze stopami.



ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY