Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać odpowiedni plecak? Poradnik.

Jaki plecak jest dobry? Funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu a do tego mieszczący wszystko, co potrzebne podczas wyprawy czy jednodniowej wycieczki – taki powinien być plecak idealny.


Jak wybrać dobry plecak? 

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania odpowiedniego plecaka, ale czujesz się nieco zagubiony(a) w gąszczu przeróżnych modeli, nie do końca wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, ten poradnik jest dla Ciebie. Najważniejsze pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed wyborem, to określenie, do czego plecak będzie potrzebny, do jakich aktywności będziemy go używać i jaka wielkość plecaka będzie dla nas optymalna.
 


Pojemność plecaka

Wybór pojemności plecaka uzależniony jest od okoliczności, w jakich będzie używany i naszych potrzeb. Jedni stawiają na minimalizm i ograniczają bagaż jak tylko mogą, inni wolą podźwigać trochę więcej na plecach, byleby tylko nie rezygnować z zabrania na wyprawę ulubionych gadżetów czy ubrań. Jednak gdyby tak uogólnić i dobrać wielkość plecaka do preferowanej aktywności, to na krótkie, jednodniowe wycieczki wystarczy plecak o pojemności 20-40 litrów. W tej kategorii znajdziemy także lekkie plecaki bez usztywnień, które można zwinąć i schować w razie potrzeby. Na dłuższe podróże przyda się plecak większy, 40-60 litrowy. Tego typu plecaki posiadają zazwyczaj wewnętrzny stelaż i regulowany system nośny. Z kolei na długie wyprawy, na które zabiera się śpiwór, namiot, kuchenkę oraz inny sprzęt, potrzebny będzie największy plecak o pojemności większej od 60 litrów. Największe plecaki muszą być bardzo wytrzymałe i mieć dobrze skonstruowany, regulowany pas biodrowy, który przeniesie ciężar plecaka na biodra.
 

System nośny plecaka

System nośny powinien być idealnie dopasowany do wzrostu i sylwetki użytkownika. Tylko wtedy noszenie plecaka będzie komfortowe. Pas biodrowy, na którym opiera się ciężar plecaka, odciąża kręgosłup i ramiona. Powinien być regulowany i wygodny, wyłożony gąbką. Dodatkowe elementy, które ułatwią noszenie ciężkiego plecaka to: anatomicznie zaprojektowane pasy naramienne, pas na klatce piersiowej, poprawiający stabilność plecaka oraz pasy zapobiegające przemieszczaniu się rzeczy wewnątrz plecaka. Plecaki mają także swoje systemy wentylacyjne. W mniejszych plecakach jest to siatka, która oddziela plecy użytkownika od stelaża, zapewniając lepszy przepływ powietrza. W większych plecakach rozwiązano to w ten sposób, że posiadają one konstrukcję, nie przylegającą całą powierzchnią do pleców.

 
Dobry system nośny plecaka to podstawa wygody użytkowania

Plecaki damskie

Wielu producentów posiada w swoim asortymencie modele plecaków przeznaczone specjalnie dla kobiet. System nośny tych plecaków został specjalnie dostosowany do ich anatomii. Również kolorystyka i wzornictwo takich plecaków dopasowane są pod kobiecy gust. Tutaj świetną ofertę propozycję mają plecaki Deuter. Sprawdźcie serię SL tej firmy. Dziewczyny znajdą naprawdę świetne propozycje.

Dodatkowe elementy plecaka

Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego wybierając model dla siebie, zwróćmy uwagę na to, co może nam się okazać potrzebne. Kieszonki, zintegrowany z plecakiem lub oddzielny pokrowiec przeciwdeszczowy, dodatkowe troki, system mocowania do nart, pętla na czekan, miejsce na laptop czy przypięcie kasku, to tylko niektóre z proponowanych przez producentów rozwiązań. Ważna jest także ilość komór i dostęp do nich. Niektóre plecaki posiadają wszyte w różnych miejscach zamki, pozwalające dostać się do wnętrza plecaka bez otwierania go całego. W kategorii przeróżnych udogodnień niewątpliwym liderem są plecaki Thule  

Nasze testy plecaków

Przed zakupem plecaka warto sobie odpowiedzieć na te pytania i przeanalizować wszelkie za i przeciw. Czy potrzebujesz plecaka na ekstremalne zastosowania czy raczej na przemieszczanie się po miejskiej dżungli?

Outdoorowa porównywarka cen Ceneria.pl w jednym miejscu prezentuje ofertę wszelkiego rodzaju plecaków. Niejednokrotnie mieliśmy okazję też testować np plecaki Thule. Jeśli masz ochotę szczegółowo dowiedzieć się o naszej opinii na temat tych plecaków, poczytaj nasze testy:

 
 

tekst: zespół Ceneria.pl 


ZOBACZ PRODUKTY