Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jaki termos obiadowy wybrać?

Już nie raz uratowały nam skórę i drogę powrotną :) Najbardziej chyba przydały się w Mostarze, gdy po dniu pełnym atrakcji (najpierw Medjugorie, później wodospady Kravica i na końcu popołudniowo-wieczorne zwiedzanie Mostaru) dzieciaki pałaszowały ciepły obiad z termosu aż im się uszy trzęsły :)

Termos na żywność przydaje się nie tylko w podróży, podczas zwiedzania miast, ale także gdy wędrujecie po górach czy na szlakach rowerowych. Jaki jednak termos będzie najlepszy?


Pojemność

Im pojemniejszy termos, tym więcej miejsca zajmuje w plecaku, przyczepce, sakwie. Naszej rodzinie (2 dorosłych i 2 dzieci - 5 lat i 1,5 roku) wystarcza termos o pojemności 1 L. Nie jest to idealna pojemność (przydałoby się więcej żeby wszystkich porządnie nakarmić), ale był to kompromis pomiędzy potrzebami a możliwościami - z dziećmi po prostu trzeba przewieźć dużo więcej rzeczy niż w trakcie dorosłych wycieczek. Aby wszystko rozsądnie zapakować, trzeba wybierać. Najczęściej przewozimy w niej zupę, którą wyciągamy przed przygotowaniem drugiego dania, tak aby zaspokoić pierwszy głód, lub awaryjne jedzenie dla (gotowe drugie danie) dla dzieciaków. Szczególnie przydatne gdy wiemy, że nie będzie możliwości rozpalić palnika turystycznego (np. jest to utrudnione w mieście, aczkolwiek nieraz nam się zdarzało w przeszłości).

Wkład szklany czy metalowy?

Termosy z wkładem metalowym nie mają tak dobrych właściwości termicznych jak wkłady szklane, są jednak zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Dlatego czołowi producenci naczyń turystycznych i termosów turystycznych (Primus, Laken, Esbit, Thermos...) używają wyłącznie metalowych wkładów.

My używamy 2 termosów różnych firm - Esbit - model Food Jug i Laken - model Steel Thermo Container, obydwa o pojemności 1 L. Różnią się wyglądem, fakturą - Esbit pokryty jest antypoślizgową powłoką, Laken posiada także wewnątrz 2 miseczki w różnych rozmiarach, dzięki którym można oddzielić pożywienie (np. w jednej dla rodzica, w drugiej dla dziecka, lub w jednej zupa, a w drugiej drugie danie). Zastosowanie pojemników ogranicza pojemność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wyjąć.

SZCZEGÓŁOWY OPIS TERMOSÓW ZNAJDZIECIE NA STRONIE WWW.DZIECIAKIWPLECAKI.PL

Warunki użytkowania


Termosy zazwyczaj transportowaliśmy w samochodzie, plecaku oraz sakwach. Stal, z jakiej wykonane są termosy, jest trwała, a w przypadku egzemplarza Laken przed ew. uszkodzeniami, zarysowaniami chroni go dodatkowy pokrowiec.

Dzięki szerokim otworom obydwa termosy można łatwo wyczyścić, nie przyjmują też zapachów przechowywanych w nich potraw.

Wybaczcie, że fanatykom dokładności nie podamy temperatury żywności wkładanej do pożywienia oraz czasu, po jakim taki posiłek spożywaliśmy i jego temperatury - dla nas i dla naszych dzieci te dania były po prostu na tyle ciepłe, aby zjeść je ze smakiem. Termosów używaliśmy latem oraz jesienią, zima dopiero nadchodzi, więc uzupełnimy opis o użytkowanie w znacznie trudniejszych warunkach...

Pełna wersja recenzji dostępna na stronie www.dzieciakiwplecaki.pl.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY