Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Klucz dynamometryczny do roweru - jaki wybrać?

Klucz dynamometryczny do roweru - do czego służy i jaki wybrać?

Każdy miłośnik jazdy na jednośladzie podczas każdej wycieczki lub treningu powinien mieć przy sobie kilka niezbędnych narzędzi, dzięki którym będzie w stanie w razie konieczności przywrócić swój rower do stanu używalności. Jednym z takich narzędzi jest klucz dynamometryczny. Dowiedz się, co to za narzędzie, dlaczego jest potrzebne rowerzystom i jak wybrać odpowiedni klucz dynamometryczny do jednośladu.

Czym jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny, to szczególny rodzaj klucza do dokręcania śrub, umożliwiający dokręcenie jej z odpowiednią siłą lub – używając fachowej terminologii – do określonego momentu. Niektóre elementy montażowe, w tym również elementy konstrukcji lub osprzętu rowerowego, posiadają wskazania producenta co do momentu dokręcenia śruby. Chodzi tu o kwestie bezpieczeństwa i stabilności montażu. Delikatne materiały przy zbyt mocnym dokręceniu śruby mogłyby ulegać uszkodzeniom, a samo połączenie w takiej sytuacji również nie gwarantowałoby stabilności.

Tymczasem wystarczy ustawić klucz dynamometryczny na określonej wartości momentu dokręcenia (jego jednostką jest niutonometr – Nm) i przy dokręcaniu śruby nasłuchiwać sygnału informującego o osiągnięciu wymaganej siły. Sygnał ten może być różny w przypadku różnego rodzaju kluczy:

  • dźwięk kliknięcia – w najpopularniejszym rodzaju kluczy dynamometrycznych, czyli kluczu zapadkowym;
  • modulowany sygnał dźwiękowy – w kluczach elektronicznych, które zwykle pokazują także wartość na cyfrowym wyświetlaczu;
  • złamanie się klucza – tzw. łamane klucze dynamometryczne posiadają zawias, który łamie klucz pod kątem około 20 stopni, a po zwolnieniu siły wraca do pierwotnej postaci;
  • ślizganie się klucza po śrubie – w ten sposób o osiągnięciu momentu informują sprzęgłowe klucze dynamometryczne.

Po klucz dynamometryczny rowerzyście?

Rowery coraz częściej wykonywane są lekkich materiałów, aby ułatwić osiąganie lepszych rezultatów lub po prostu zmniejszyć wysiłek, jaki trzeba włożyć w jazdę. Wiąże się to z koniecznością zachowania szczególnej ostrożności przy serwisowaniu i wymianie osprzętu. Lekkie aluminium lub włókno węglowe mogą ulegać odkształceniom przy zbyt silnym dokręceniu śrub mocujących poszczególne elementy konstrukcji lub osprzętu. Właśnie dlatego zestaw kluczy rowerzysty powinien obejmować również klucz dynamometryczny.

Jaki klucz dynamometryczny do roweru wybrać?

Wybór klucza dynamometrycznego do roweru nie jest trudny. Dokręcanie elementów konstrukcji lub osprzętu jednośladu wymaga momentu dokręcenia wynoszącego maksymalnie 25 Nm. Dlatego też należy wybrać klucz dynamometryczny o zakresie od 0 do 25 Nm. Jedynie dokręcanie korby może wymagać użycia większej siły.

Rozsądnym wyjściem jest wybór kluczy dynamometrycznych sprawdzonych producentów, którzy gwarantują jakość i precyzję wykonania swoich narzędzi. Zwróć uwagę na klucze takich marek, jak m.in. Yato, Milwaukee, King Tony czy Vorel. Jakościowe klucze dynamometryczne, które sprawdzą się również w przypadku serwisowania rowerów, znajdziesz w dobrym sklepie rowerowym.

 

 Jakie spodenki rowerowe z wkładką wybrać?