Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kurta puchowa Down Sweater marki Patagonia. Tyle ciepła...

Czasami odnoszę wrażenie, że nie tylko historia lubi się powtarzać, ale również technologie w produkcji odzieży. Świetnym przykładem jest triumfalny powrót naturalnej wełny (w wersji merino) oraz kurtek puchowych.

Jeszcze kilka lat temu kurtka puchowa w Polsce w sklepach outdoorowych była praktycznie produktem niesprzedawalnym. I nie ma się co dziwić. Najczęściej była kojarzona z wielką kurtką, w której właściciel wyglądał jak przybysze z Matplanety - Sigma i Pi (taki żart zrozumiały dla tych po 30-tym roku życia, którzy pamiętają dość specyficzną bajkę edukacyjną z polskiej telewizji lat 80.).

Down Sweater Patagonii jako druga warstwa cieplna pod kurtką gore-tex. Fot: Ceneria.pl
Down Sweater Patagonii jako druga warstwa cieplna pod kurtką gore-tex. Fot: Ceneria.pl

Ostatnio wiele się zmieniło. Kurtki puchowe stały się modne.
Szczęśliwie nie wyglądają już jak wielkie kosmiczne skafandry. Są natomiast zgrabne, świetnie dopasowane i pełne żywych kolorów. Na ulicach miast, w górach, schroniskach potkać można ludzi ubranych nie tylko w świetnie dopasowane kurtki puchowe, ale również w ich lżejsze wersje - swetry puchowe.
 
Sweter puchowy to kurtka w wersji „light”. Teoretycznie nie jest warstwą zewnętrzną. Jest to termiczna warstwa wewnętrzna (tzw „mid layer” – „wersja środkowa”), na którą można założyć jeszcze kurtkę z gore-texu czy softshella. Z założenia sweter ma mniej ważyć (być lżejszy, np. od bluzy polarowej) i ma zajmować zdecydowanie mniej miejsca w plecaku. Oczywiście można go nosić jako warstwę zewnętrzną w sprzyjających warunkach atmosferycznych, np. wiosną lub jesienią.

Przykładem tego typu odzieży jest Down Sweater marki Patagonia. W mroźne zimowe dni można ją traktować jako sweter puchowy, czyli jako warstwę docieplającą pod kurtką zewnętrzną. Ograniczamy w ten sposób ilość warstw, jakie potrzebujemy, by czuć komfort cieplny. Natomiast wiosną, jesienią lub podczas poranków lub chłodnych wieczorów może być kurtką wierzchnią.

Down Sweater Patagonii miałem możliwość przetestowania podczas kilkudniowego wypadu na narty. Nie posiadam żadnej kurtki narciarskiej z ociepleniem, dlatego zawsze mam na sobie 2 kurtki: na zewnątrz gore-tex, pod spodem jako drugą warstwę ocieplającą - kurtkę z ociepleniem syntetycznym, pod kurtką polar „setkę” i ewentualnie ciepłą bieliznę. Taki zestaw wystarcza na najtęższy mróz. Okazało się, że dzięki zamianie kurtki syntetycznej na sweter puchowy Patagonii można spokojnie zrezygnować z "setki" polarowej - wystarczy cienka bluza merino lub bluza powerstretch, na to Down Sweater Patagonii oraz goretex. Mniej warstw na sobie - większa swoboda ruchów, co przy uprawianiu wszelkich sportów jest bardzo cenne.
Down Sweater Patagonii jako druga warstwa cieplna pod kurtką gore-tex. Fot: Ceneria.pl
Down Sweater Patagonii jako druga warstwa cieplna pod kurtką gore-tex. Idealne rozwiązanie na narty.
Fot: Ceneria.pl

Ważna cecha to fakt, że kurtka świetnie się kompresuje. Zawdzięczamy to puchowi gęsiemu najwyższej jakości 800 cui, jakim jest wypełniona. Warto wiedzieć, że Patagonia stosuje w swoich produktach puch pochodzący z pewnych źródeł, a proces pozyskiwania puchu monitorowany jest przez firmę na każdym etapie. Pisaliśmy już kiedyś o tym w osobnym artykule.

Kurtkę można zwinąć do wewnętrznej kieszonki. Ilość miejsca, jakie zajmuje w plecaku, jest naprawdę niewielka. Waga - ledwie 340 g. Stosunek ilości ciepła, jakie możemy uzyskać dzięki temu produktowi do ilości miejsca, jakie zajmuje w plecaku, naprawdę jest imponująca. Dzięki tej kurtce można nie zabierać do plecaka wszelkich bluz polarowych z długim rękawem, docieplaczy itd.

 
Down Sweater Patagonii w pokrowcu z wewnętrznej kieszenii. Dla porówniania telefon komórkowy.
Fot: Ceneria.pl

Zewnętrzny materiał wykonany jest z poliestru ripstop impregnowanego w technologii Deluge® DWR (durable water repellent).
Dzięki temu sweter jest odporny na rozdarcia, a dzięki impregnacji jest wiatroszczelny i w dużym stopniu odporny na wilgoć. Dzięki tym cechom zewnętrznej tkaniny - sprawdza się również jako kurtka wierzchnia.

Kurtka posiada 2 zewnętrzne kieszonki zapinane na zamek oraz wewnętrzną kieszeń. Odwracając tę wewnętrzną kieszeń na drugą stronę zamieniamy ją w pokrowiec na kurtkę. Dostajemy niewielki pakunek, który zajmie nam tylko niewielki fragment plecaka.

Down Sweter Patagonii to świetny wyrób głównie zimowy, ale sprawdzi się o każdej porze roku. Może za wyjątkiem upalnego lata. Chłodne poranki czy wieczory w górach trafiają się o każdej porze roku, a tyle ciepła przy tak niewielkich rozmiarach i wadze zawsze warto mieć ze sobą. Niezaprzeczalne jest to, że wyroby puchowe jak żadne inne pozwalają na utrzymanie optymalnej ciepłoty ludzkiego ciała, nawet przy niskiej wadze wypełnienia. Puch jest również bardzo sprężysty, zajmuje mało miejsca, a skompresowany szybko wraca do swojej poprzedniej objętości, nie tracąc właściwości cieplnych. W mojej opinii nie ma lepszego pomysłu na komfort cieplny niż puch. Syntetyczną ocieplinę wymyślił człowiek, natura dała nam puch. Uważam, że warto słuchać tego, co podpowiada nam natura.

Darek Gruszka
Ceneria.pl
 
 


ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY