Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Maty do jogi - jak wybrać najlepszą?

Joga to nie tylko bardzo obecnie modna ( choć powstała wieki temu), ale przede wszystkim przynosząca wiele korzyści zdrowotnych i poprawiająca samopoczucie forma ruchu. Mata należy do najważniejszych akcesoriów potrzebnych każdemu, kto rozpoczyna praktykowanie jogi. To na niej doskonalone będą kolejne asany, kontrolowany oddech, będzie czas na relaks i medytację ale również może się zdarzyć, że wylewane będą litry potu. Wszystko zależy od rodzaju jogi. Czy będą to ćwiczenia statyczne, dynamiczne, czy może hot joga przeprowadzana w gorącym pomieszczeniu? Podczas wyboru maty do jogi trzeba więc wziąć pod uwagę takie parametry jak jej grubość, wielkość czy antypoślizgowość. Jak więc dobrać matę do jogi, by cały trening był jak najbardziej komfortowy a przy tym bezpieczny? Podpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.  


Maty do jogi wykonywane są z różnych tworzyw. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

  • PVC ( polichlorek winylu) – to najbardziej popularne tworzywo, ze względu na swoją dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, duże obciążenia oraz łatwość utrzymania w czystości. Niestety, wykonując ćwiczenia na nowej macie można się trochę ślizgać, antypoślizgowych właściwości nabiera ona z czasem. Znajdziemy w asortymencie sklepów maty PVC bardzo dobrej jakości, o wysokiej przyczepności jak i tanie maty, które tylko w nazwie mają informację „ mata do jogi”. Ich wykonanie jest tak słabe, że się do niej nie nadają, warto więc być uważnym przy wyborze.
  • PU ( polietylen) – antypoślizgowy, miły w dotyku materiał stosowany na wierzchniej warstwie maty. Jest bardziej podatny na uszkodzenia, dlatego z taką matą należy obchodzić się ostrożnie np. nosić ją w pokrowcu a do czyszczenia stosować środki zalecane przez producenta.
  • TPE ( termoplastyczny elastomer) – nawet dość grube maty wykonane z tego tworzywa pozostają lekkie, dzięki czemu są łatwe do transportowania. Maty z TPE charakteryzują się miękkością, co może być zarówno wadą jak i zaletą, w zależności od preferencji. Są antypoślizgowe oraz dość odporne na zniszczenia. Polecane dla alergików, ponieważ nie chłoną potu i brudu.
  • Kauczuk – naturalny materiał o bardzo dobrych właściwościach antypoślizgowych oraz absorbujących pot. Mata podczas ćwiczeń, nawet dynamicznych, utrzymuje się na jednym miejscu. Minusem dla niektórych może być zapach kauczuku, który z czasem się ulatnia oraz dość duży ciężar maty z niego wykonanej. Nie zaleca się czyszczenia maty z kauczuku detergentami, tylko specjalnymi środkami z octem.

Długość i szerokość maty do jogi

Długość maty do jogi dobieramy do naszego wzrostu i dodajemy 5-10 cm zapasu. Najczęściej spotykanymi w sprzedaży są maty o długości 180 cm, ale można znaleźć zarówno krótsze, jak i dłuższe modele. Najbardziej popularne są maty o szerokości 60 cm, do nich też znajdziemy największy wybór pokrowców. W sklepach znajdziemy także maty o szerokości od 80 cm do 1 m – doskonałe jako maty stacjonarne, używane w domu.

Grubość maty do jogi

W asortymencie sklepów dostępne są zarówno maty cienkie o grubości od 1-2 mm jak i maty grube, o grubości do 10 mm. Im mata jest grubsza, tym lepszą amortyzację zapewnia stawom i kościom.
Maty cienkie to zazwyczaj maty podróżne o małym ciężarze. Podczas niektórych ćwiczeń na niej wykonywanych, dla większego komfortu lepiej dodatkowo używać chociażby ręcznika.
Maty o grubości ok 4 mm to maty standardowe, najczęściej używane, są dość lekkie.
Grubsze maty do jogi  bardzo dobrze amortyzują i izolują od podłoża. Zapewnią także większy komfort bardzo szczupłym osobom. Maty takie są cięższe, należy to wziąć pod uwagę jeśli zamierzamy często ją transportować.

Dobór maty do rodzaju ćwiczeń

Przy ćwiczeniach statycznych oraz dla początkujących polecane są antypoślizgowe maty o średniej amortyzacji, doskonałe do nauki jogi. Podczas wykonywania ćwiczeń dynamicznych istotna jest również trwałość oraz wyższy stopień amortyzacji. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na chłonność maty.

Akcesoria do jogi na Ceneria.pl

Sprawdź ofertę akcesoriów do jogi na Ceneria.pl. W codziennych ćwiczeniach przydać mogą się m.in. specjalne kostki do jogi

 

tekst: zespół Ceneria.pl
foto: photogenica.pl

 ZOBACZ PRODUKTY