Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Namiot EUREKA! Mountain Lite 2

Lekki namiot dwuuosobowy Eureka test

 
 
Wprowadzenie

Firma EUREKA! należy do ścisłej światowej czołówki producentów namiotów turystycznych, campingowych, wojskowych i użytkowych. Została założona w Binghamton (stan New York) w 1895 (!) roku i od samego początku stała się prekursorem w dziedzinie wdrażania najnowszych osiągnięć technologicznych m.in.: pierwszy stelaż zewnętrzny podtrzymujący namiot (1959), pierwszy namiot w kształcie iglo, pierwsze mocowanie namiotu do stelaża szybkimi klamrami.

Dzięki śmiałym, pionierskim rozwiązaniom z namiotów EUREKA! korzystało bardzo wiele wypraw wysokogórskich – Edmund Hillary podczas wyprawy na Mt. Everest w 1960 r., Mt. Everest All American Mountaineering Expedition (1963 r.), pierwsze kobiece wejście na Mt. Everest i Annapurnę (1978), aż po dzisiejsze czasy. EUREKA! dopiero od tego roku obecna jest na naszym krajowym rynku i mamy nadzieję, że poniższy test, w którym poddaliśmy wnikliwej analizie namiot MOUNTAIN LITE 2 zachęci do bliższego zainteresowania się ofertą tego amerykańskiego producenta.
Źródło: Polarsport
 

Namiot Eureka Przeznaczenie


Namiot MOUNTAIN LITE 2 z serii LIGHT WEIGHT został zaprojektowany z myślą o dwójce turystów górskich, którzy noszą cały swój ekwipunek na plecach.
Dwa przedsionki z łatwością pomieszczą duże plecaki i resztę wyposażenia, z którym nie trzeba spać. Stosunkowo niewielkie wymiary po spakowaniu i niską wagę docenią także kajakarze na wielodniowych spływach oraz rowerzyści, którzy nie mają zbyt wiele miejsca w sakwach.
Naprawdę można go docenić na wielodniowym trekkingu w górach, gdzie rozbijanie i składanie jest codziennością, namiot nie może nas zawieść i ma dostarczyć komfortowego schronienia w każdej sytuacji.


Przebieg testu namiotu

Namiot spakowany jest w worek uszyty z tego samego materiału co tropik, zamykany na klamerkę. Wymiary po spakowaniu to 23×43 cm, a waga pełnego kompletu to 3,05 kg.
W komplecie znajduje się: sypialnia, tropik, dwa składane pałąki stelaża, jedna zapasowa rurka do stelaża, śledzie, linki do naciągów, zestaw naprawczy (duża łata do przycinania, klej, pędzelek) oraz instrukcja.

Śledzie wykonane są z bardzo lekkich stopów. Szerokie, uformowane pod kątem prostym, odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie nastręczające kłopotów przy wbijaniu nawet w twarde podłoże.
Elementy aluminiowego stelaża są do siebie doskonale dopasowane, a cały pałąk składa się błyskawicznie. To zasługa systemu Press-Fit (wszystkie systemy opisane poniżej), który wraz z technologią odlewania rurek Seamless Extrusion Sheet Welding nieznacznym profilowaniem stanowi mocną bazę namiotu. Stelaż wsuwa się do zespolonych z sypialnią tuneli z siatki umożliwiającej prawidłową cyrkulację powietrza oraz wentylację. Press-Fit dał gładkość połączeń, więc nic się nie zahacza i operacja postawienia sypialni jest bardzo łatwa, szybka i nie nastręcza problemów jednej osobie.
Sypialnia wykonana jest większości z siatki oraz wzmacnianego i oddychającego Nylonu RipStop. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jej jako moskitiery w gorącym klimacie.
Wewnątrz wyposażona jest w dwie kieszenie z siatki, umiejscowione po przeciwnych stronach, pętelkę do zawieszania lampy oraz cztery pętelki do przypinania siatkowej półki pod sklepieniem (półki nie ma w komplecie).
Rogi sypialni w miejscu wszycia naciągów podłogowych zostały uszyte z podwójnej warstwy materiału dla zwiększenia wytrzymałości na uszkodzenia i dodatkowego zabezpieczenia przed wodą w tak newralgicznym punkcie.
Źródło: Polarsport
 
Czas na tropik. Jak łatwo zauważyć już na pierwszych zdjęciach część powierzchni na bokach przyszyta jest do sypialni. Sam tropik w tym miejscu wycięty jest wyżej w łuk, tak, aby częściowo zachodzić na element sypialni.
Tak właśnie został zaprojektowany najnowszy system wentylacji Eureka! Double High/Low, który jest jedną z największych zalet tego modelu. Często zdarza się, że w namiotach czołowych producentów posiadających wysokie parametry nieprzemakalności materiału nie zadbano o należytą wentylację, co skutkuje nadmiernym skraplaniem pary po wewnętrznej części tropiku. Co z tego, że materiał jest najlepszy, skoro nad ranem kapie na głowę! W MOUNTAIN LITE nie ma tego problemu. Oczywiście, „czystej fizyki” nie da się zupełnie oszukać i kiedy różnice temperaturowe pomiędzy wnętrzem namiotu, a warunkami zewnętrznymi są duże, to niewielka część pary musi się skroplić, nie stanowi to jednak problemu dla normalnego funkcjonowania. Aspekt wentylacji jest szczególnie ważny w tak małych namiotach, dlatego przy wyborze „dwójki” warto zwracać na to uwagę. Tutaj MOUNTAIN LITE króluje!
Część kopuły mocowana jest do stelaża za pomocą 8 taśm Velcro, a końce szybkimi klamrami (z systemem napinania) przy podłodze.
Jedna z taśm tropiku i odpowiadająca jej taśma podłogi jest żółta, dzięki czemu bardzo łatwo można się zorientować jak nałożyć tropik na sypialnię – przydatne rozwiązanie podczas nocnego lub pospiesznego rozbijania namiotu.
Taśmy mocujące cztery końce tropiku (przy wejściach i na bokach) wyposażone są w metalowe kółko i system napinający. W praktyce sprawdza się to dużo lepiej niż szeroko stosowane grube gumy, ponieważ pozwala wbić śledź w dogodnym miejscu (co ważne przy kamienistym podłożu) i wyregulować napięcie taśmą.
Kolejnym elementem, który zasługuje na uznanie jest szeroka i sztywniejsza listwa ochraniająca zamek błyskawiczny. Wraz z zakładką materiału po drugiej stronie zamka sprawia, że maszynki przesuwają się płynnie, nie zacinają się, nie „łapią” materiału.
Zamek posiada dwie maszynki, aby można było rozpiąć wejście z dwóch stron i bez kłopotu otworzyć mokry namiot od wewnątrz lub dodatkowo wentylować namiot. Otwarte wejście tropiku i sypialni można zwinąć i przyczepić pętelkami (do sypialni dwie, do tropiku jedna).
Sama konstrukcja namiotu jest na tyle samonośna, że wystarczy wbić 4 śledzie (2 przy wejściach + dwa na bokach) dla całkiem poprawnego napięcia materiału, co ma duże znaczenie w górskim terenie. Chcąc przytwierdzić namiot wszystkimi możliwymi pętelkami i linkami potrzebujemy 14 śledzi, czyli dokładnie tyle ile jest w komplecie (4 rogi podłogi + 2 wejścia + 2 boki + 2 linki na bokach + 4 linki na rogach). Tak rozbity namiot dobrze opiera się dużym wiatrom i burzom.
Wszystkie uszka do przywiązywania linek oraz napisy na tropiku są odblaskowe, co znacznie ułatwia zlokalizowanie namiotu nocą w świetle czołówki.


Wysoka jakość wykonania namiotu


Wszystkie szwy równe, bez zmarszczeń, wysnuć czy luźnych nitek. Podklejenia położone równo z dbałością o prawidłowe wykończenie. Łuki zamków prawidłowe, bez naprężeń i zbędnego luzu.


Użytkowa rzeczywistość Namiotu


Suche informacje katalogowe nie oddały największych zalet MOUNTAIN LITE 2, które naprawdę można docenić podczas wycieczkowego użytkowania. Duża przestrzeń dała radość i komfort nawet przy długim biwakowaniu. Symetryczność konstrukcji sprawiła, że funkcjonowanie dwóch osób z dużymi plecakami nie stanowiło problemu, a gotowanie i jedzenie w deszczu odbywało się bez przeszkód.
Namiot przeżył rozbijanie w deszczu i dwie bardzo mocne ulewy, wiele wypadów w Karpaty i tygodniowy camping na upalnym wybrzeżu. Podłoga, co do której zawsze ma się największe obawy, sprawowała się bez zarzutu. Podczas testów namiot rozbijany był bezpośrednio na zastanym podłożu (trawa, ściółka leśna, gliniasta ziemia) i nigdy nie przemókł, ani nie doznał żadnych uszkodzeń.
Podczas codziennej zmiany miejsca biwakowego na kilkudniowej wędrówce zaczyna się doceniać łatwość i szybkość rozbijania, w szczególności operacje ze stelażem, kiedy trzeba sobie z tym poradzić w pojedynkę. Najbardziej jednak zauważa się w tym modelu rzeczy małe: świetne wszycie zamków, naciągi pętelek napinających, dobrze przemyślany kształt wejścia czy wieszaczki do przyczepienia półki i lampki.
Potwierdziła się skuteczność wszystkich rozwiązań konstrukcyjnych, a pomimo tylu udogodnień MOUNTAIN LITE waży tylko 3 kg (w minimalistycznej wersji 2,7 kg), co jest jednym z głównych sukcesów projektantów Eureka!


Podsumowanie

MOUNTAIN LITE 2 jest doskonałym przykładem na to, jak wieloletnie doświadczenie w projektowaniu namiotów przekłada się na dopracowanie produktu oraz jak zamysł projektanta może świetnie wpasować się w potrzeby
użytkowników. Takie elementy produkcji sprzętu, które na pierwszy rzut oka giną pośród liczb i parametrów, rzutują na późniejsze użytkowanie w realnych warunkach turystycznych. Przestrzeń, komfort, wentylacja, jakość wykonania, użyte technologie i materiały są nie do przecenienia!
Ten model w szczególności docenią turyści, którzy oczekują kompromisu pomiędzy wagą namiotu, a komfortem jego użytkowania – MOUNTAIN LITE 2 doskonale spełnia takie oczekiwania. Nie na darmo mówi się, że „diabeł śpi w szczegółach”, choć w przypadku tego namiotu jest to zdecydowanie wielki pozytyw!
Wszystko wskazuje na to, że namiot EUREKA! będzie zdobywać uznanie oraz wiernych fanów także w naszym kraju, ponieważ dokładnie wpisuje się w częste zapotrzebowanie na uniwersalny namiot turystyczny.

Zalety tego modelu, które uwidoczniły się podczas testu spowodowały, że Mountain Lite 2 został uhonorowany wyróżnieniem „Polar Sport Test Poleca”.



ZOBACZ RÓWNIEŻ