Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Pranie puchu w domu - pielęgnacja

Czy można prać kurtkę puchową lub śpiwór w pralce?

Puchu nie powinno się prać chemicznie (mimo sugestii wielu producentów) – takie pranie może zniszczyć delikatną strukturę biologiczną puchu, przesuszyć go i spowodować kruszenie. Puch, tak jak wełnę czy jedwab, można prać w wodzie z użyciem delikatnych środków. Dostępne są także specjalne preparaty do prania puchu.

Jak zacząć pranie? Bardziej widoczne zabrudzenia należy usunąć mokrą gąbką.

Jeżeli chcemy uprać cały wyrób, musimy pamiętać, że kurtka czy śpiwór są zbyt duże, by po prostu włożyć je do pralki. Pozostaną wtedy w bębnie suche, a nawet mogą spowodować, że woda i piana wydostaną się na zewnątrz pralki. Dlatego produkty puchowe trzeba wstępnie zmoczyć i ręcznie wygnieść powietrze z puchu np. w wannie czy dużym pojemniku z wodą. Dopiero tak zmoczony śpiwór czy kurtkę wkłada się do pralki i pierze, a następnie suszy. Samo pranie jest proste – łagodny cykl i dodatkowe płukania, aby usunąć środki piorące. Do prania kurtek puchowych i śpiworów należy używać specjalnie przeznaczonych do tego środków piorących które łatwo usuną nieprzyjemny zapach (np. z przemoczonego puchu). 


Warto również użyć impregnatu do puchu. Wtedy twój śpiwór puchowy lub kurtka będzie bardziej odporny w przyszłości na wodę. Woda nie bedzie tak szybko wsiąkać w puch i materiał zewnętrzny dzięki hydrofobowej warstwie impregnatu. 

Należy również pamiętać, że puch może się sfilcować. Aby tego uniknąć, kurtkę czy śpiwór należy jak najszybciej wysuszyć, nie dopuszczając do długiego pozostania mokrego, zbrylonego puchu bez wysuszenia. 

Suszenie kurtek puchowych i śpiworów

Najlepiej jest wysuszyć śpiwór puchowy lub kurtkę w suszarce elektrycznej do odzieży lub w pralko-suszarce. Jeśli nie masz takich udogodnień, to lepiej w miarę możliwości poczekaj do lata i wpierz puchowy produkt w gorący i suchu dzień. Wtedy trzeba rozłożyć go na płasko najlepiej na suszarce do bielizny na zewnątrz w przewiewnym miejscu i często przewracać i "rozrzucać". Zapobiegnie to zbryleniu lub sklejeniu puchu. Jeśli jednak tak się stanie i kurtka puchowa lub śpiwór są jednak jakieś takie spłaszczone to wybierz dobry serial lub film. Usiądź wygodnie na kanapie i delikatnie palcami, przez warstwę zewnętrzną materiału, rozdzielaj grudki puchu na mniejsze. Po niedługim czasie wszystko będzie "puchate" jak wcześńiej :-)

Puch jest długowieczny i odpowiednio konserwowany będzie służył długo.

Z drugiej strony zbyt częste pranie może osłabić produkt, np. taśmy wewnętrzne w kurtce.

Istnieje jeszcze inny problem –
wychodzenie puchu. Zdarza się, szczególnie w pierwszym tygodniu użytkowania, że pojedyncze promyki puchu przechodzą przez tkaninę zanim ustabilizują się wewnątrz kurtki czy śpiwora. Nie jest to wada wyrobu, a wychodzenie puchu powinno ustać po kilku dniachZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY