Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Sandały turystyczne. Jak wybrać najlepsze? Poradnik

Wydawałoby się, że kupno sandałów na lato to nic trudnego. Budowa sandałów nie jest przecież skomplikowana: to tylko podeszwa i system pasków. Okazuje się jednak, że oferta różnorakich typów sandałów na rynku jest ogromna. Zanim dokonamy wyboru, warto zastanowić się, jakich tak naprawdę sandałów potrzebujemy.

Sandały zwykłe a sandały turystyczne

Większość społeczeństwa zadowala się sandałami kupionymi w zwykłym sklepie obuwniczym albo na targu. O zakupie decyduje cena (im niższa, tym lepiej) lub wygląd (czy będzie pasować do letniej sukienki?). Jest jednak spore grono osób, które sandałom stawiają zdecydowanie większe wymagania. Dla nich powstał ten tekst. Piszemy w nim o sandałach turystycznych dla osób ponadprzeciętnie aktywnych. Takich sandałach, które można zabrać w podróż, na wędrówkę, jak również używać na co dzień. To, co będzie je wyróżniać, to komfort użytkowania i wygoda.


Fot. Teva 
 

Jakie sandały wybrać?

Spośród ogromnej oferty sandałów na rynku outdoorowym, możemy wyróżnić następujące typy:

 • Zabudowane sandały – obuwie będące czymś pośrednim między zwykłymi sandałami a półbutami. Charakteryzują się solidną podeszwą oraz zabudowanym czubkiem, dającym ochronę palców. Uniwersalny typ buta na wyjazdy, gdy mamy w bagażu miejsce jedynie na jedną parę. Nadadzą się nawet na wędrówki w górach. Wygodne do długiego chodzenia. Wada: nie są przewiewne...


Fot. Teva


 • Sandały górskie – sandały paskowe, których budowa przypomina najlepsze obuwie trekkingowe. Zazwyczaj mają grubą, wyprofilowaną podeszwę, świetną przyczepność, solidne paski, doskonałą amortyzację. Niestraszne im nierówności na drodze i śliskie skały. Są na tyle wygodne, że da radę w nich chodzić z obciążonym plecakiem. Trzeba jednak pamiętać, że nie zapewniają ochrony kostki przed wykręceniem. Ich największa wada w trudnym terenie: wpadanie do środka kamyków, patyków i piasku.


Fot. Teva
 

 • Sandały minimalistyczne – przeciwieństwo naszpikowanych technologiami i świetnie przystosowanych do budowy stopy sandałów trekkingowych. Sandały o minimalistycznym profilu są idealne, gdy dbamy o każdy kilogram w bagażu. Nadadzą się na niezbyt ambitne wyjazdy. Najlepiej się sprawdzą, jako obuwie zakładane po całym dniu trekkingu w schronisku, przy namiocie, pod prysznic. To takie, w których stopa odpoczywa, a nie przemierza wielokilometrowe trasy. Wada: zupełnie nie nadają się na dalekie wędrówki.

 • Sandały turystyczne – wariant pośredni między sandałami górskimi a minimalistycznymi. Dobrze dopasowane do stopy, z wszelkimi udogodnieniami, sprawiającymi, że będzie w nich bardzo wygodnie, ale nie tak agresywne jak górski typ sandała. Zapewniają komfortowe przemieszczanie zarówno w terenie, jak i po chodniku. Zazwyczaj kolorystyka i wygląd mają w nich dla użytkownika znaczenie. Zajmą więcej miejsca w bagażu niż sandały minimalistyczne, ale zapewnią większą wygodę podczas chodzenia.


Fot. Teva 

Każdy, kto szuka sandałów na lato, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu sandałów tak naprawdę potrzebuje. Mając to na uwadze, dopiero pod tym kątem należy przeglądać ofertę dostępnych na rynku sandałów. Zapewne od razu zauważymy, że dość znacząco różnią się między sobą cenami. Zależy ona od technologii, w które sandały zostały wyposażone. Dla świadomego swoich potrzeb kupującego niska cena nie powinna być jedynym argumentem decydującym o zakupie.


Fot. Teva
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sandałów?

 • Wyprofilowanie podeszwy – w zależności od typu sandała będzie różne, ale jeśli planujemy w nich dużo chodzić, to odpowiednie dopasowanie podeszwy do profilu stopy jest niezbędne!
 • Grubość podeszwy – im grubsza, tym bardziej będzie się nadawać na zaawansowane wędrówki. Nie straszne w niej będą nierówności na drodze, wystające skały czy kamienie.
 • Rodzaj bieżnika – wzór bieżnika odpowiedzialny jest za przyczepność podeszwy. Im agresywniejszy bieżnik, tym większa pewność, że poradzi sobie w trudniejszym terenie. Ale pamiętajmy, że nawet na mokrej płycie chodnikowej można się poślizgnąć.
 • Amortyzacja podeszwy – element ukryty w podeszwie, który bardzo łatwo wyczujemy zakładając sandały na stopy. Dobra amortyzacja zapewni komfort stopie.
 • Wyściółka – odpowiednie wykończenie wierzchnie podeszwy sprawi, że będzie nam się przyjemnie w nich chodziło.
 • Rodzaj pasków – koniecznie musimy zadecydować o wyborze między paskami syntetycznymi a skórzanymi. Syntetyczne można moczyć, nawet w wodzie morskiej. Szybko potem wysychają. Choć nadal istnieją zwolennicy jedynie naturalnych materiałów.
 • Regulacja pasków – regulacja pasków przynajmniej w dwóch miejscach jest niezbędna, by dopasować sandały do stopy. Idealnie, gdy jest 3-stopniowa: przednia i z przodu oraz z tyłu w kostce.
 • Wyściełanie pasków – element, który występuje jedynie w bardzo zaawansowanych sandałach. Paski od wewnętrznej strony wyposażone są w neoprenowe wykończenia, które zapobiegają obcieraniu.
 • Antybakteryjne wykończenie – niestety, chyba każde sandały po jakimś czasie zaczynają brzydko wonieć. Zakładane są na bose stopy, łatwo się brudzą, co powoduje rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach. Antybakteryjne wykończenie jest zatem w sandałach niezbędną podstawą. Najlepiej takie, które by się nie ścierało i nie zmywało wraz z użytkowaniem.
 • Stabilność konstrukcji – sandały na aktywności albo na długie wędrówki muszą mieć przemyślaną konstrukcję. Najważniejsza jest stabilność i idealne trzymanie stopy. Wszystkie wymienione wcześniej elementy powinny się składać w idealną całość.
 • Jakość materiałów – nasze sandały nie będą ubierane od święta. One muszą wytrzymać wiele tygodni intensywnego użytkowania na wyjazdach. Solidne wykonanie z  wysokiej jakości materiałów jest niezbędne, by przetrwały ten egzamin bez szwanku. Za jakość płaci się jednak wyższą cenę.


Fot. Teva

Najlepsze marki sandałów

Trudno polecić konkretny najlepszy model sandałów z dostępnych obecnie na rynku. Dobór sandałów w zależności od potrzeb czy preferencji estetycznych jest kwestią indywidualną. Jednak można poszukiwania ukierunkować. Najlepiej skupić się na markach specjalizujących się w produkcji wyłącznie, albo w dużej mierze sandałów lub szerzej obuwia. Wtedy mamy gwarancję zakupu modelu dopracowanego, nad którym pracował sztab fachowców, znających się na rzeczy. Za zakupem sandałów tych firm przemawia wieloletnie doświadczenie.


Fot. Teva

Sprawdzone marki sandałów to:

amerykańska Teva, która jako pierwsza wprowadziła do produkcji sandały paskowe;
Keen – specjalista w produkcji sandałów zabudowanych;
Source– również znany producent sandałów;
Lizard – marka, do której możemy mieć zaufanie.


Fot. Teva

Na rynku mamy zdecydowanie szerszą ofertę sandałów, co widać po ilości tego typu obuwia dostępnego w tym sezonie widocznych w kategorii sandały turystyczne na Ceneria.pl

Jednak musimy pamiętać, że nie wszyscy producenci specjalizują się w produkcji wyłącznie sandałów, aczkolwiek są zaufanymi producentami odzieży i sprzętu outdoorowego.

Tekst: Kamila Gruszka,
 


ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY