Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Skarpetki biegowe Motive ze srebrem

W ostatnim czasie trafiły w moje ręce, a w zasadzie na moje nogi, skarpetki zupełnie mi wcześniej nieznanej marki Motive.


Skarpety biegowe niestety mają to do siebie, że generalnie dość szybko zużywają się, najczęściej poprzez wycieranie. W mojej najlepszej parze skarpet, kupionej za kilkadziesiąt złotych, po roku użytkowania pojawiła się dziura na dużym palcu. Próby cerowania nie dawały rezultatów, gdyż dziura po jakimś czasie pojawiała się na nowo. Poza tym cerowanie nie jest zbyt dobrym pomysłem dla biegaczy, gdyż może stać się źródłem obtarć.

Przyznam szczerze, że ze względów finansowych nie zdecydowałam się na zakup skarpet tej samej co poprzednio firmy i rozpoczęłam poszukiwania tańszej alternatywy. Odrzuciłam pomysł używania skarpet z najtańszego hipermarketu sportowego na "D". Choć wiele produktów z tego sklepu ma moim zdaniem „dobry stosunek jakości do ceny”, to zdecydowanie zakup skarpet biegowych odradzam trenującym dużo i przemierzającym kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo. Obtarcia i odciski gwarantowane – sama sprawdziłam :(.

Zupełnie przypadkowo stałam się właścicielką skarpet Runner Deodorant Silver marki Motive w cenie 19 zł za parę. Kilkanaście złotych za skarpety biegowe to cena moim zdaniem całkiem przyzwoita. Podobne kwoty zapłacimy za skarpetki firmy Nordhorn, Brubeck czy Expansive. Oczywiście są także modele skarpet innych marek, które potrafią kosztować nawet 70 zł!


Szary, biały, czarny plus różne kolorstyczne akcenty - Runner Deodorant Silver marki Motive



Cena skarpet
Motive okazała się zdecydowanie przystępna, jak natomiast wygląda kwestia użytkowania ich na treningach?

Producent opisuje te skarpetki w sposób następujący:

„Trójwarstwowe profilowanie wewnętrzne frotte amortyzuje wstrząsy i chroni wrażliwe części stopy oraz kostki narażone na urazy i otarcia.
Wykorzystanie nowoczesnej konstrukcji włókna Prolen® Siltex sprawia, że nadmiar wilgoci i ciepła są odprowadzane do warstw oddalonych od skóry, zaś stopy pozostają zawsze suche. W nieprzenoszącej obciążeń frotte nad stopą znajduje się szeroki kanał wentylacyjny, co wraz z działaniem przędzy Prolen® Siltex i kanałami wentylacyjnymi w cholewce dodatkowo przyspiesza odprowadzanie wilgoci.
Skarpetki z przędzy Prolen® Siltex są bardzo lekkie, a przy tym bardziej wytrzymałe od bawełnianych.
Skarpetki są dostosowane do anatomicznego kształtu lewej (L) i prawej (R) stopy.
Lycra® w całym wyrobie zapewnia znakomite bezuciskowe przyleganie do nogi. Na śródstopiu znajduje się opaska elastyczna zabezpieczająca przed przesuwaniem się skarpetki na stopie nawet podczas gwałtownych ruchów. Odpowiednio wyprofilowana dzianina na pięcie (kształt „Y”), doskonale przylega do stopy i stabilizuje ją. Poprzeczne prążki ułatwiają układanie się skarpetki na zgięciu stopy. Komfortu dopełnia płaski miękki szew „Patent Rosso” nad palcami.
Zawartość srebra w przędzy Prolen® Siltex sprawia, że skarpetki pełnią rolę dezodorantu. Bakteriobójcze i grzybobójcze działanie srebra zapobiega powstawaniu przykrego zapachu podczas użytkowania i zapewnia maksymalną higienę.”

Opis tych skarpet sugeruje, że mamy do czynienia z całkiem zaawansowanym sprzętem biegowym. I faktycznie dotychczas skarpetki mnie nie zawiodły podczas treningów.

Już przy pierwszym dotyku byłam zaskoczona niezwykłą miękkością skarpetki, ale jednocześnie czułam, że ścieg jest mocny i nie będą się łatwo przecierały. Po założeniu na nogę idealnie przylegały do ciała. Z reguły wszystkie zastosowane ściągacze spełniały swoją rolę (szczególnie fajnie działa ściągacz na śródstopiu) i wraz z wyprofilowaniem (pięta!) sprawiały, że skarpeta nie przesuwała się względem stopy i buta. Tylko ze dwa razy poczułam, że podczas biegu zbyt duża ilość dzianiny zebrała mi się pod palcami i chyba faktycznie tylko w tej części zwęziłabym trochę skarpetkę, przynajmniej w wersji damskiej.

Jestem odrobinę przeczulona na sztuczność materiałów stosowanych w odzieży outdoorowej (jestem zdecydowaną fanką np. wełny merino) i faktycznie zastosowanie tzw. sztucznych włókien czuje się i w tej skarpetce (Prolen® Siltex 77%, Poliamid 20%, Lycra® 3%). Jednak mimo wszystko nie jest ona nieprzyjemna w dotyku, a dodatkowym atutem jest dodanie na etapie produkcji jonów srebra, co sprawia, że przyjemnie się w tych skarpetkach stopa czuje, nawet gdy zakładamy strój biegowy nie wyprany po poprzednim treningu.

Zadowalająca jest też wentylacja i niwelowanie efektu mokrej od potu stopy.

Rzekłabym, że jest to nawet duży atut tej pary skarpet, bo w zasadzie nigdy jeszcze nie poczułam, żeby nie radziły sobie z odprowadzaniem wilgoci. Generalnie biega się w nich po prostu przyjemnie.

Jestem lub byłam użytkowniczką wielu skarpet biegowych, trekkingowych lub narciarskich i zaskoczona jestem, jak mało firm stosuje oznaczenie prawej i lewej stopy. A jest to moim zdaniem rzecz podstawowa, gdyż skarpety „rozbijamy” tak samo jak buty w trakcie noszenia i żeby było w nich wygodnie, takie oznaczenia są koniecznie. Producent skarpet Motive o tym nie zapomniał i to według mnie świadczy o profesjonalnym podejściu do tematu.


Mój model i ulubiona kolorystyka


Podsumowując:

Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona jakością użytkowania skarpetek Runner Deodorant® Silver. Mimo moich początkowych wątpliwości, czy skarpetki te sprawdzą się przy okazji co prawda amatorskiego, ale dość intensywnego biegania, okazało się, że bardzo dobrze sobie radzą. Z czasem odkrywałam także ich zdecydowane zalety (brak brzydkich zapachów, radzenie sobie z wilgocią, dość dobre wyprofilowanie). Na pewno będę je polecać wszystkim, którzy szukają sprzętu do biegania w rozsądnej cenie.

Kamila Gruszka
(Ceneria.pl)





KAMILA GRUSZKA – redaktor internetowego serwisu o tematyce górskiej (www.GORYonline.com), strony miesięcznika „GÓRY” i www.Ceneria.pl – pierwszej polskiej outdoorowej porównywarki cen. Związana z TKN Wagabunda z Krakowa. Autorka artykułów podróżniczych i o tematyce górskiej, także recenzji książek, relacji z imprez podróżniczo-górskich i wywiadów drukowanych w: „Podróżach”, „Poznaj Świat”, „Globtroterze”, „Turystyce” – dodatku Gazety Wyborczej, turystycznym dodatku „Dziennika”, „n.p.m.”, „GÓRACH”, „Drodze”, „Sportowym Stylu” oraz edycjach „Przez Świat” (2004 – wyróżnienie na OSOTT, 2005, 2008). Prelegent wielu pokazów slajdów. Pilot wycieczek zagranicznych. Stale współpracuje z magazynem „GÓRY”.
Prywatnie mama Dominiki i Jędrzeja, żona Dariusza :). Dzieląc swoje intensywne życie na pracę zawodową, bycie kurą domową, prowadzenie serwisów internetowych, wyjazdy i pisanie, od czasu do czasu uda jej się pojeździć na rowerze, wyjechać w góry czy powspinać się, zimą lubi biegówki, latem - kajaki. Ostatnio intensywnie biega (m.in. ukończony Poznań Maraton - 2009).



ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY