Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jaki plecak biegowy? - Maya 5 Gregory

Nawet najwięksi przeciwnicy plecaków biegowych w momencie, gdy zaczynają brać udział w biegach górskich na dystansach powyżej maratonu, muszą się zdecydować na jakiś sprzęt, który jest w stanie pomieścić wyposażenie potrzebne czy to podczas zawodów, czy treningów przygotowujących do takich startów. Ja też stanęłam przed takim wyborem. Pojawiło się pytanie: jaki plecak biegowy wybrać?
Jaki plecak biegowy wybrać?

Biegam od siedmiu lat, niemal od początku z różnego rodzaju pasami biegowymi. Plecaków nigdy nie lubiłam. Byłam zdania, że ciążą na plecach, biega się z nimi niewygodnie, spowalniają mnie. Zamiast bukłaka wolałam równomiernie rozłożone na pasie małe buteleczki z piciem. W kieszonkach mieściły mi się żele, chusteczki, klucze – co więcej mogłoby być potrzebne na treningu? Na zawodach punkty żywieniowe były rozstawione w takiej odległości, że byłam w stanie uzupełnić bez problemu wodę.

Aż wreszcie nadszedł ten czas, że zamiast asfaltów zaczęłam biegać w górach. Tam już trudniej było przewidzieć ile czasu zajmie dobiegnięcie z jednego punktu do drugiego. W upalne dni zdarzało się, że nie starczało mi wody. Okazało się też, że na niektóre biegi konieczne jest wyposażenie obowiązkowe: folia NRC, kurtka, czołówka, telefon. Wszystko to gdzieś trzeba pomieścić! Poza tym moje przygotowania do zawodów zaczęły obejmować kilkudziesięciokilometrowe treningi górskie, gdzie wodę i jedzenie musiałam sobie zapewnić sama. Przyszedł czas na podjęcie poważnej decyzji – jaki plecak biegowy wybrać, bo że muszę sobie taki sprawić, to było już pewne.


Podczas treningu z plecakiem w Grecji, Chalkidiki.
Fot. Ceneria.pl

Ponieważ w temacie plecaków byłam totalnym lajkonikiem, postanowiłam podpytać bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze takowego sprzętu. Oto, co usłyszałam:

- Najlepsze są minimalistyczne o jak najmniejszym litrażu.
- Musi być taki, by zmieściły się do niego kijki.
- Powinien mieć możliwość przypięcia kijków na zewnątrz.
- Mnie wystarcza taka płaska kamizelka.
- Ważne, by miały dużo dodatkowych kieszonek, do których włożysz żele i inne przydatne rzeczy, które musisz mieć pod ręką.
- Koniecznie musi być możliwość korzystania z bukłaka na wodę.
- Zwróć uwagę, czy kieszeń na bukłak jest izolowana, bo jeśli nie, to woda się nagrzewa i pije się ciepłą zupę.
- Nie cierpię bukłaków, bo woda strasznie w nich chlupocze.
- Z bukłakami jest taki problem, że trudno je wymyć od środka.
- Ostatnio się wkurzyłam mocno, bo okazało się na zawodach, że bukłak mi przecieka.
- Bardzo fajnym rozwiązaniem jest umieszczenie bidonów na wodę z przodu.
- Te wielkie bidony z przodu bardzo mi przeszkadzają, ja mam takie butelki, które można zgnieść, jak już nie ma w nich wody.
- Dobrze jeśli ma pas, bo można dopiąć do niego numer startowy i nie trzeba kombinować z przepinaniem np. z kurtki, jak się zrobi gorąco.
- Pas biodrowy musi być wyżej, inaczej niż w normalnych plecakach.
- Pamiętaj, by ważył jak najmniej, będziesz go dźwigać na plecach.
- Musi być z solidnego materiału, by nie przemókł.
- itd., itd.


Każdy z biegaczy miał do powiedzenia wiele na temat plecaków. Im więcej osób o wybór plecaka podpytywałam, tym większy jednak miałam „misz masz” w głowie. Miałam wrażenie, że rady te były poniekąd sprzeczne. Uświadomiłam sobie, że każdy biega z innym plecakiem i że tak naprawdę najważniejsze jest dopasowanie plecaka do swoich potrzeb. Być może pierwszy zakup nie będzie tym ostatecznym, ale od czegoś trzeba zacząć.

Plecak biegowy Gregory

Tak się zdarzyło, że w moje ręce wpadł plecak Maya 5 marki Gregory. Ta amerykańska firma specjalizuje się w produkcji plecaków już od lat 70. Założył ją Wayne Gregory, który pierwszy plecak zaprojektował w wieku 14 lat! Gregory jako pierwszy na świecie wprowadził na rynek plecaki z nowoczesnym stelażem, różnymi rozmiarami długości pleców i pasów biodrowych, systemem regulacji kąta pasa biodrowego. Wiedziałam więc, że zaufanie do tych plecaków można mieć. Nie byłam tylko pewna, czy Maya 5 sprawdzi się w bieganiu.


Plecak Maya 5 marki Gregory.
Źródło: http://gregorypacks.com/


Model ten to najmniejszy damski plecak z serii Active Trail marki Gregory polecany na wszelkie aktywności na szlakach: rower, bieganie trailowe, wędrówki.
Zachwalany za doskonałe dopasowanie, dzięki czemu jest niezwykle wygodny i nie ciąży na plecach.

Przyznam szczerze, że jakiś czas trwało, zanim przyzwyczaiłam się w ogóle do biegania z plecakiem. Przez kilka treningów regulowałam co rusz paski, to podwyższałam, to obniżałam pas piersiowy, zastanawiałam się, jak najlepiej mocować rurkę od bukłaka, czy kije lepiej przypinać na zewnątrz, czy chować do środka... Kombinacje osoby, która z plecakiem nigdy nie biegała :) Po kilku miesiącach plecak Maya stał się moim naturalnym towarzyszem, a raczej towarzyszką, bo to ona :) Jestem przekonana, że to, iż polubiłam bieganie z plecakiem, zawdzięczam rozwiązaniom w tym modelu zastosowanym.

1. Niewielki litraż
Miałam możliwość wyboru tego samego modelu o litrażu 5 l lub 10 l. Cieszę się, że zdecydowałam się na ten mniejszy. Plecak mieści wszystko, co potrzeba na bieg, jednocześnie nie czuje się go na plecach.

2. System H20

W plecaku biegowym możliwość użycia bukłaka z wodą to dla mnie podstawa. W przypadku modelu Maya zastosowano osobną kieszeń hydro, dodatkowo izolowaną pianką od pleców. Wyprowadzenie rurki jest komfortowe, wygodnie można przypiąć końcówkę na szelkach.

3. System nośny

System nośny tu zastosowany to BioSync Suspension. Dla mnie najważniejsze jest to, że wygodnie układa się na plecach. Za pomocą pasków jestem w stanie go dopasować w zależności od stopnia zapakowania. Posiada pas piersiowy i biodrowy (umiejscowiony wyżej niż w tradycyjnych plecakach turystycznych). Pas piersiowy jest regulowany góra-dół. Szelki są miękkie i wygodne, także regulowane. Paski od szelek są dość długie, a ponieważ ja jestem osoba szczupłą, to ok. 30 cm odcinek mam luźny – wkładam końcówki pod pas biodrowy, by mi nie przeszkadzały, co rozwiązuje problem. Przy pasie biodrowym jest szlufka, przez którą można przewlec luźną końcówkę.


Łączenie pasji z życiem rodzinnym. Trening w Górach Zemplińskich na północy Węgier.
Fot. Ceneria.pl

4. Wentylacja
To dość ważny aspekt w przypadku biegaczy. Zarówno plecy, szelki, jak i pas biodrowy pokryte są siateczką. Dodatkowo na plecach i szelkach dodatkowa izolacja posiada otwory wentylujące, które ułatwiają krążenie powietrza i dzięki temu regulację temperatury oraz zapobieganie (lub przynajmniej minimalizowanie) efektu mokrych pleców i koszulek. Według mnie system ten działa bez zarzutu.

5. Kieszenie

Plecak nie jest przeładowany przegródkami czy kieszonkami, jednak posiada kilka dodatkowych kieszeni, przydatnych do schowania rzeczy na bieg. Na pasie biodrowym mamy dwie podręczne zamykane na zamek kieszenie, które wykorzystuję na schowanie porcji żeli lub innej przekąski. W środku jest umiejscowiona od góry kieszeń, także zamykana na zamek. I to już tyle. Przyznam szczerze, że mnie przydałaby się jeszcze jedna przegroda, np. wewnątrz plecaka na plecach, w którą mogłabym wsunąć coś, do czego chciałabym się szybko dostać, chociażby dodatkowe żele, które są podstawą na biegu. Plecak ma kształt zwężany do dołu i jednak gdy jest zapakowany, to trudno jest wydobyć z niego coś, co jest na dnie. Dodatkowa kieszeń lub przegroda ułatwiłaby segregację. Patka na klucze nie załatwia problemu :)

6. Troki do kijów
Z przodu plecaka zainstalowano gumkę, która może służyć do szybkiego przełożenia przez nią kurtki, ale najlepiej spełnia swoją rolę jako trok na kije i takie jest jej główne przeznaczenie. Sprawdziłam! Kije nie wypadają i trzymają się solidne nawet podczas ponad 20 km biegu.


Mocowanie kijów biegowych do plecaka. Trzymają się mocno.
Fot. Ceneria.pl

7. Zamki i klamry

Producent nie podaje, jakiej firmy zamki oraz klamry zastosowano. Póki co nie mam co do nich zastrzeżeń. Chodzą bez zarzutu i otwierają się łatwo.

8. Materiał
Materiał, z jakiego plecak został wykonany, jest lekki, ale solidny. Charakterystyczna kratka powoduje, że zyskuje odporność na rozdarcia. Dodatkowo możemy być pewni właściwości wodoodpornych, przynajmniej do czasu...

9. Wykonanie

Widać, że firma, która wyprodukowała plecak, ma wieloletnie doświadczenie. Jest on solidnie wykonany, a każdy szczegół dopracowany. Po kilku miesiącach użytkowania jestem pewna, że jest to produkt na lata.

Polecam filmik pokazujący funkcjonalności modeli Maya:
https://vimeo.com/74399159

Maya 5 marki Gregory to plecak biegowy specjalnie dla kobiet i dopasowany do kobiecej sylwetki. Mnie przekonał do biegania z plecakiem, a to chyba może być wystarczającą rekomendacją dla tego produktu. W każdym razie podczas biegu nie ciąży mi, nie przeszkadza i mnie nie spowalnia :) Póki co nie mam zamiaru go wymieniać na inny. Przez kilka pierwszych treningów zapoznawaliśmy się ze sobą, teraz żyjemy już w głębokiej przyjaźni. Wreszcie ja też mogę innym opowiedzieć o swoich doświadczeniach dotyczących wyboru plecaka biegowego...

Kamila Gruszka
ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY