Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Spodnie trekkingowe Fjallraven - spod znaku lisa polarnego

Kiruna to najdalej na północ wysunięte miasto Szwecji. Położone jest w Laponii, ok. 150 km na północ od kręgu polarnego. Z czym się kojarzy? Z białymi nocami w lipcu i zorzą polarną zimą, szlakami pobliskiego parku narodowego Abisko oraz linią produktów outdoorowych marki Fjällräven.
W 1960 roku pewien Szwed w swojej piwnicy w szwedzkim mieście Örnsköldsvik skonstruował pierwszy plecak ze stelażem. Datę tę uznaje się za początek marki Fjällräven
, której produkty powstają nie tylko z myślą o wygodzie ludzi, którzy ukochali przebywanie na łonie natury, ale także z poczucia odpowiedzialności za świat, który nas otacza. Fjällräven to funkcjonalny i wytrzymały sprzęt wyprodukowany z poszanowaniem ludzi, zwierząt, środowiska. Wrażenie, jakie sprawiają produkty Fjällräven, jest takie, że marka konsekwentnie realizuje plan podążania swoją ścieżką, nieco na uboczu głównych nurtów modowych odzieży outdoorowej. Fjällräven to czyste i ascetyczne wzory oraz kolory stworzone do użytku zarówno codziennego, w mieście, a także w terenie, od łatwego do najbardziej wymagającego trekkingu.

Przeznaczenie poszczególnych linii produktów można odnaleźć na poniższym wykresie:


Wróćmy jednak do Kiruny. Tę piękną nazwę kojarzącą się z surowym klimatem północy uzyskały spodnie marki Fjällräven, które miałam przyjemność ostatnio testować. Przeznaczone są do chodzenia na co dzień po mieście, do pracy, na spacery, do lasu, podróże. Niby zwyczajne użytkowanie, ale spodnie zwyczajne nie są. Wykonane są bowiem z tkaniny G-1000 o bardzo gęstym splocie (65 % poliestru i 35 % bawełny), pokrytym warstwą wosku Greenland Wax, oryginalnym wynalazkiem do zastosowań outdoorowych marki Fjällräven.


Materiał G-1000 występuje w kilku wersjach:
G-1000 Original - oryginalna trwałość.
G-1000 Silent – delikatność i miękkość.
G- 1000 Lite – lekkość i chłód.
G-1000 HeavyDuty – jeszcze większa wytrzymałość.

W zależności od przeznaczenia, stosuje się powyższe rodzaje tkanin. Występują one także w wersji Eco, wykonanej z poliestru pochodzącego z recyklingu i bawełny organicznej (za wyjątkiem G- 1000 Lite). Spodnie Kiruna produkowane są w wersji G-1000 Original. Czyli są to spodnie do codziennych zastosowań, jednak z materiałem, który jest trwały, oddychający, a także wiatro- i wodoodporny. Materiał G-1000 ma więcej zalet: chroni przed komarami, a także przed promieniowaniem słonecznym UVA i UVB. Z takimi spodniami można od razu ruszyć w plener. Tym bardziej że oryginalnie są dodatkowo zabezpieczone woskiem Greenland.


Co to jest Greenland Wax?
To całkowicie naturalny środek, stanowiący mieszankę wosku pszczelego i parafiny, który ma właściwości zabezpieczające tkaninę przed przenikaniem wiatru i wody oraz sprawia, że jest ona odporna na zabrudzenia.

Nałożenie wosku powoduje, że spodnie nabierają sztywności i pancerności. Jeśli komuś owe cechy nie odpowiadają (mam na myśli szczególnie ową sztywność) można się łatwo tego pozbyć poprzez wypranie odzieży w temperaturze 40 stopni w pralce. Jeśli ponownie potrzebujemy dostosować odzież do cięższych warunków pogodowych, można po raz kolejny nałożyć wosk. Jest to możliwe do wykonania samodzielnie w domu za pomocą kostki Greenland Wax dostępnej w sklepach sprzedających odzież Fjällräven.


Nakładanie wosku można wykonać samodzielnie.
Fot. Ceneria.pl

Instrukcja nakładania wosku:

1. Weź do ręki kostkę wosku i natrzyj nią tkaninę posuwistymi ruchami, pozostawiając cienką, równą warstwę. Upewnij się, że została pokryta cała warstwa tkaniny.

2. Wtop wosk w tkaninę za pomocą żelazka z niskim / średnim ustawieniem temperatury (najlepiej na jedną kreskę). Można to również uczynić za pomocą suszarki do włosów.

3. Można nałożyć kilka warstw wosku w miejscach wymagających szczególnej impregnacji, np. kolana, pośladki. Nie trzeba pokrywać spodni w całości, ale tylko np. nogawki od kolan w dół.

4. Impregnację można wykonać również w terenie, nie tylko w zaciszu domowym. Wystarczy do tego wykorzystać ognisko czy płomień kuchenki kempingowej. Przy zachowaniu ostrożności należy przytrzymać najpierw spodnie z dala od ognia, następnie zbliżać, aż wosk zacznie topnieć. Uwaga, by nie spalić tkaniny!Efekt woskowania.
Fot. Ceneria.pl

Warto zapamiętać, że temperatura topnienia wosku to 55-60 st. C. Jeśli nałoży się większą ilość wosku, zyskamy większą odporność na temperaturę, wodę i wiatr. Mniej zapewni odczucie chłodu i oddychalność. Dzięki woskowaniu zwiększamy trwałość i żywotność odzieży.

Kilka słów o spodniach Fjällräven Kiruna

Nie sposób opisać odzieży Fjällräven bez wstępu dotyczącego materiału G-1000, woskowania i idei czerpania przyjemności z przebywania na łonie natury z jednoczesnym poszanowaniem otoczenia. Tylko wtedy można zrozumieć fascynację, jaka otacza poszczególne produkty tej marki. Bo spodnie same w sobie, jeśli chodzi o krój, kolorystykę czy techniczne rozwiązania nie wyróżnia nic odkrywczego.


Zwykłe spodnie? Fjällräven Kiruna.
Fot. Ceneria.pl

Kiruna posiadają prosty krój. Zapinane są na zamek i guzik. Mają szlufki, przez które można przepleść pasek. Są nieco zwężane ku dołowi. Dwie ukośne kieszenie z przodu pozwalają na schowanie rąk lub potrzebnych drobiazgów. Z tyłu dwie dodatkowe kieszenie są niezapinane. Kiruna wyglądają tak naprawdę jak normalne spodnie, które by można kupić w pierwszym lepszym sklepie z odzieżą. Ich siła tkwi jednak z zastosowanym materiale i pokryciu woskiem. To sprawia, że nie łapią brudu, krople deszczu spływają po nich nie wchłaniając się, nie straszne jest im tarcie o skały, nie pozwolą przeniknąć wiatrowi, dzięki czemu nie grozi nam wychłodzenie.


Na spacerze wśród wzgórz winnych na Węgrzech.
Fot. Ceneria.pl

Są naprawdę pancerne, dla niektórych pewnie nieco nawet za sztywne. Chyba to jedynie poczytywałabym jako jakąś wadę – nie zawsze są wygodne, jeśli chodzi o mocne rozciągnięcie członków. Jednak mam gwarancję, że pędząc po dzieci do szkoły w ulewie, nie przemokną.


Na wędrówki z plecakiem.
Fot. Ceneria.pl

Ostatnio bardzo cenię odzież, która wygląda jak codzienna, a jednocześnie ma właściwości najlepszej odzieży outdoorowej. Takie są spodnie Kiruna marki Fjällräven.

Kamila Gruszka


ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY