Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Szlaki górskie Pieniny. Idealne na wycieczkę z dziećmi

Szlaki turystyczne Pieniny - nasze propozycje wycieczek

Pieniny cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Leżą na północny wschód od Tatr w łańcuchu Karpat, około 30 km od Nowego Targu. Trasy w Pieninach oferują nam malownicze skały, różnorodną roślinność i duży wybór szlaków turystycznych. Wśród nich znajdą się zarówno trasy bardziej ambitne, jak również takie, które bez większych trudności pokonają rodziny z dziećmi – to wszystko przyciąga tutaj jak magnes. Do tego zamki, związane z nimi legendy, wiele atrakcji a także dobrze zorganizowana baza noclegowa oraz infrastruktura turystyczna.

Szlaki turystyczne w Pieninach

Trzy Korony

Szlaki w Pieninach nalezą do niezwykle malowniczych. Jednym z najpiękniejszych jest szlak na Trzy Korony. Trzy Korony są najwyższym szczytem Pienin. Pięć turni szczytowych, w tym najwyższa Okrąglica o wysokości 983 m n.p.m. tworzą skalną koronę. Znajduje się tam najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach, z którego można podziwiać piękną, rozległą panoramę. Przy dobrej widoczności zobaczyć można dolinę Dunajca, Gorce, Beskid Sądecki, Magurę Spiską, Tatry a nawet Babią Górę.

 

Szlak na Trzy Korony nie jest trudny, jednak warto by na naszych nogach znalazły się chociażby buty trekkingowe a w plecaku na ewentualny deszcz - kurtka membranowa. Podczas wędrówek w zimniejszych porach roku przydadzą się na pewno równiez spodnie turystyczne. Na szczyt prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych a u jego podnóża, w Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK Trzy Korony.

Sokolica

Gdy myślimy „najciekawsze szlaki piesze Pieniny”, Sokolica musi być koniecznie naszym celem. Podobno kiedyś gniazdowały tu sokoły – stąd nazwa szczytu. Sokolica wznosi się 747 m nad poziom morza i uważana jest za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Z tego miejsca można podziwiać panoramę Pienin wraz z przełomem Dunajca, przy dobrej widoczności także Tatry. Samo podejście nie jest bardzo długie, ale mniejsze dzieci na pewno będą potrzebowały częstszych odpoczynków. Tu rośnie symbol Pienin, wiekowa, powyginana sosna, która niestety w roku 2018 została uszkodzona podczas akcji ratowniczej.

Wąwóz Homole. Pieniny trasy, te najpiękniejsze?

Wąwóz Homole na pewno jest w ścisłej czołówce! Malowniczy, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce wąwóz o stromych ścianach, których wysokość sięga ok. 120 m. Zostały wyżłobione przez płynący dnem i tworzący kaskady potok Kamionka. Sam wąwóz ma długość ok. 800 m, trasa jest łatwa. Kończy się miejscem wypoczynku dla turystów ze stołami i ławami, więc dzieci mogą się tutaj wyhasać. W Dubantowskiej Dolinie w której znajdziemy się po wyjściu z wąwozu zobaczyć można wielkie głazy nazywane kamiennymi kręgami. Według legendy zapisane są w nich losy wszystkich ludzi na ziemi.

Rezerwat krajobrazowy „Biała Woda” 

Znajdujący się w dolinie potoku Biała Woda rezerwat został założony w 1963 roku. Idąc żółtym szlakiem można tu podziwiać ciekawą, naskalną roślinność oraz oryginalne skały, m.in.: Bazaltową Skałkę, Czerwoną Skałkę, Czubatą Skałkę czy Kociubylską Skałkę.

Pieniny – atrakcje turystyczne

Zamek w Niedzicy.

Jeden z najpiękniejszych, zachowanych w bardzo dobrym stanie, średniowiecznych zamków w Polsce, położony jest nad Jeziorem Czorsztyńskim, blisko Pienińskiego Parku Narodowego. Kiedyś miał strzec traktu handlowego, który łączył Polskę i Węgry. Wyobraźnię dzieci pobudzić może legenda opowiadająca o skarbie Inków zakopanym na terenie zamku.

Zamek w Czorsztynie

Tę gotycką twierdzę położoną na Zamkowej Górze, nad Jeziorem Czorsztyńskim zbudowano w XIV wieku. W czasie najazdów i bitew zamek w Czorsztynie uległ dużym zniszczeniom, obecnie są to ruiny. Podobnie jak zamek w Niedzicy miał chronić szlak handlowy prowadzący z Polski do Węgier.

Rejs po zalewie Czorsztyńskim

Przy ładnej pogodzie rejs po rozległym, jednym z największych w Polsce, Zalewie Czorsztyńskim będzie ciekawą atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Podczas rejsu widokowego zobaczymy Zamki w Niedzicy oraz Czorsztyn a także elektrownię wodną i zaporę. Zbiornik ten został utworzony sztucznie, zmniejszył zagrożenie powodziowe na tym terenie.

Spływ Dunajcem

To jedna z głównych atrakcji tego regionu. Spływy tratwami z flisakami organizowane były już w XIX wieku. Zapierające dech w piersiach widoki wraz z ciekawymi opowieściami snutymi przez flisaków w czasie spływu, zapadają w pamięć nie tylko dzieciom. Spływać Przełomem Dunajca można od kwietnia do października, sam spływ trwa od 2-3 godzin, ale czas się nie dłuży. Trasę można również pokonywać kajakami lub pontonami.

Droga Pienińska

Wiodąca prawym brzegiem Dunajca trasa zapewnia bardzo malownicze widoki. Można ją pokonywać pieszo lub na rowerze, małym dzieciom wygodnie będzie w rowerowych przyczepkach.

Pieniny - szlaki dla dzieci

Czy Pieniny to szlaki dla dzieci? Oczywiście! Dzieci dadzą radę! Jeśli planujemy wycieczkę z dziećmi, najlepiej wcześniej przygotować kilka tras turystycznych, dostosowanych do ich wieku a następnie wybrać tę najlepiej dopasowaną zarówno do pogody jak i nastroju oraz energii najmłodszych. Niezbędna zapewne będzie dobra mapa, np. Mapa laminowana Gorce i Pieniny. Wiele jest tutaj szlaków łatwych i niezbyt męczących, dlatego Pieniny idealnie nadają się na zapoznawanie najmłodszych z górami. Z kolei przeprawa tratwą przez Dunajec na pewno okaże się niepowtarzalnym przeżyciem i zapadnie dzieciom w pamięć. Najmłodsi potrzebują również innych atrakcji, ale i takie się tutaj znajdują. Plac zabaw w Parku Zdrojowym w Szczawnicy, tor saneczkowy czy park linowy pozwolą uwolnić nadmiar energii najmłodszych i zwyczajnie się wyszaleć.

Trasy turystyczne Pieniny - idealne na krótsze i dłuższe wycieczki

Pieniny i znajdujący się w ich obrębie Pieniński Park Narodowy są atrakcyjne przez cały rok a jesiennych, ognistych barw drzew na stokach, widzianych z perspektywy tratwy płynącej Dunajcem, po prostu się nie zapomina. Warto tu przyjechać nawet jeśli nie na trochę dłuższy pobyt, to chociażby na weekend. Pieniński Park Narodowy i jego szlaki są tego warte.

pieniński park narodowy szlaki
tekst i foto: zespół Ceneria.pl 

 

Sprawdź również szlaki turystyczne w TatrachZOBACZ PRODUKTY