Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Tatry - nasze propozycje na wycieczki.

Książek i przewodników opisujących szlaki w Tatrach znajdziemy w księgarniach mnóstwo. Chcąc poznać najciekawsze trasy w Tatrach, nie wystarczy kilka krótkich wypadów w góry, ale już kilka miejsc, tych najbardziej atrakcyjnych, owszem, zdążymy w tym czasie zobaczyć. Oczywiście, co dla jednego będzie atrakcyjne, dla drugiego może być zwyczajnie nudne lub zbyt komercyjne, bo nie od dzisiaj wiadomo że najpiękniejsze szlaki w Tatrach, zwłaszcza te łatwo dostępne bywają zatłoczone, szczególnie w szczycie sezonu urlopowego.


Poniżej przedstawiamy więc subiektywny wybór najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc w tych najwyższych, polskich górach.

Tatry

Tatry leżą na terenie Polski i Słowacji. Najwyższym szczytem jest Gerlach (2655 m n.p.m.) położony po stronie słowackiej. Na terenie Polski najwyższym szczytem są Rysy (2499 m n.p.m.). Biorąc pod uwagę wiek geologiczny, Tatry należą do gór stosunkowo młodych, stąd duże różnice wysokości oraz ostre, postrzępione szczyty i granie. Ponadto, znajdziemy tu wiele jezior (stawów), wodospadów, jaskiń czy malowniczych dolin. Piękne panoramy, szum strumyków oraz nieposkromiona natura – to wszystko przyciąga w Tatry wielu turystów. Tatrzański Park Narodowy jest jedynym parkiem narodowym w Polsce, obejmującym obszary wysokogórskie. Choć znajdziemy łatwe szlaki w Tatrach, przeznaczone dla początkujących lub dla rodzin z dziećmi, należy pamiętać o tym, że są to jednak góry, które potrafią być zmienne i nieobliczalne. Pogoda może się diametralnie zmienić w przeciągu paru godzin, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się na szlak. 

Jak przygotować się na wędrówkę po Tatrach?

Wygodne, chroniące kostkę buty wysokogórskie lub buty trekkingowe to podstawa. Niezależnie od pory roku niezbędna będzie również kurtka przeciwdeszczowa w plecaku oraz odpowiedni ubiór jak np. spodnie turystyczne oraz mała apteczka i prowiant. Przed wyruszeniem na szlak, należy też powiadomić kogoś, gdzie się udajemy. Koniecznie sprawdźmy czy nasz telefon ma w pełni naładowaną baterie. Sprawdźmy prognozy pogody. Nie zapomnijmy również o mapie. Te godne polecenia to np.:
laminowana mapa Tatry Wysokie i Bielskie -  lub jeśli wybieramy się w Tatry Zachodnie to
Mapa Tatry Zachodnie. To wszystko ma na celu zapewnienie sobie jak największego bezpieczeństwa. 

Szlaki Tatry dla początkujących oraz dla rodzin z dziećmi

Poniżej przedstawiamy listę szlaków początkujących, na których poradzi sobie niemal każdy. Niestety trzeba brać również pod uwagę że w szczycie sezonu będą to wyjątkowo mocno oblegane trasy.

 • Morskie Oko – najpopularniejsze i chyba najczęściej fotografowane miejsce w szczycie sezonu. Łatwo dotrzeć tu z dziećmi, nawet jeżdżącymi jeszcze w wózku. Do Morskiego Oka prowadzi wygodna asfaltowa, prawie 9 km droga. Poza sezonem, gdy turystów jest tam mniej, uroda tego miejsca jest bardziej widoczna.
 • Gubałówka – można wjechać tam kolejką, która na pewno będzie dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi. Ze szczytu widoczna piękna panorama Tatr.
 • Kasprowy Wierch – na ten szczyt także można wjechać kolejką. Będąc już na górze, można pozachwycać się widokami i… zjechać na dół albo przedłużyć sobie wycieczkę i pójść w kierunku Świnicy lub Czerwonych Wierchów.
 • Hala Gąsienicowa – kiedyś wypasano tu owce, obecnie ta malownicza polana uważana jest za jedną z najpiękniejszych z widokami na Kasprowy Wierch, Granaty czy Świnicę.
 • Dolina Kościeliska – łatwa do przejścia i z tego powodu w sezonie dość zatłoczona, urokliwa dolina z interesującymi jaskiniami: Mroźną, Mylną i Smoczą Jamą. Dużo też tutaj ciekawych, atrakcyjnych form skalnych.
 • Dolina Chochołowska – najdłuższa (w jedną stronę ponad 10 km) i największa dolina w polskich Tatrach, z łanem krokusów wiosną, pasącymi się owcami i bacówkami. Kursuje tutaj również kolejka turystyczna.
 • Dolina Strążyska – malownicza i popularna wśród turystów dolina, do której można łatwo dotrzeć z Zakopanego, a nawet podjechać pod jej wylot. Szlakiem prowadzącym przez Dolinę Strążyską można udać się na Giewont. Nasz top w kategorii „Tatry szlaki dla dzieci

 

Szlaki turystyczne Tatry – dla bardziej zaawansowanych

Poniżej przedstawiamy listę szlaków la bardziej zaawansowanych turystów, na których poradzi sobie osoba o w miare dobrej kondycji i przygotowana sprzętowo (minimum właściwe buty trekkingowe oraz odzież odekwatna do panujacych warunków pogodowych). Niestety trzeba brać również pod uwagę że w szczycie sezonu będą to wyjątkowo mocno oblegane trasy.

 • Dolina Pięciu Stawów – to tu leżą tatrzańskie jeziora nazywane stawami: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Warto zajrzeć do najwyżej położonego schroniska w Tatrach tzw. „ Piątki” i zjeść coś pysznego przed dalszą wędrówką.
 • Giewont – wyróżniający się szczyt o kształcie śpiącego rycerza, który wg legendy obudzi się i będzie bronił kraju, gdy ten znajdzie się w niebezpieczeństwie. Samo wejście jest w sezonie zatłoczone, więc zazwyczaj trzeba swoje odstać. Do tego dosyć trudne i czasochłonne.
 • Cerwone Wierchy – popularna trasa z pięknymi widokami, na którą można udać się po wjechaniu na Kasprowy Wierch wagonikiem.
 • Czarny Staw pod Rysami - ma 76,4 m głębokości i należy do czołówki najgłębszych jezior w Polsce. Sinice występujące w wodzie oraz cień gór nadają mu prawie czarną barwę.
 • Czarny Staw Gąsienicowy – ma 51 m głębokości, położony w Kotle Czarnego Stawu na wysokości 1624 m. Piąte pod względem powierzchni jezioro w Tatrach.
 • Wielki Staw Polski – leżący w Dolinie Pięciu Stawów zachwyca malowniczym otoczeniem. Drugie, po Morskim Oku, pod względem powierzchni jezioro w Tatrach.

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach

Gdy zastanawiamy się jakie są najtrudniejsze szlaki w Tatrach, na pewno musimy wymienić 2:

 • Orla Perć –jeden z trudniejszych szlaków, absolutny top w kategorii „trasy turystyczne Tatry”, ale tylko dla zaawansowanych. Przepaście, skały, trudne eksponowane przejścia z łańcuchami czy drabinkami – tu potrzeba nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale i odpowiedniego przygotowania pod względem ekwipunku i odzieży.
 • Rysy – najwyższy szczyt Tatr na granicy polsko-słowackiej, o wysokości 2499 m n.p.m. Przy dobrej widoczności nagrodą za dość męczącą wspinaczkę będą widoki ze szczytu.

Zimowe szlaki w Tatrach

Tatrzańskie szlaki turystyczne zimą są jednocześnie i zachwycające i wymagające. Bywają też niebezpieczne ze względu na zagrożenie lawinowe. Powinni wybierać się na nie tylko bardziej doświadczeni turyści, świadomi zagrożeń i wyposażeni w sprzęt do turystyki zimowej oraz w umiejętności radzenia sobie w zimowych warunkach.

 

tekst: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY