Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Test butów turystycznych Boreal Flyers

Buty turystyczne Boreal Flyers test

Jesień to czas, na który często przypada stabilna pogoda sprzyjająca tatrzańskim wspinaczkom. Na długie podejścia pod ścianę z plecakiem pełnym szpeju najlepiej sprawdzają się lekkie, twarde buty, które dadzą stabilność i pewność w trudnym terenie skalnym. Buty turystyczne BOREAL FLYERS wstępnie spełniały takie założenia. Jaki jest wynik? Zapraszamy do przeczytania testu!


Źródło: test.polarsport.pl

 

Przeznaczenie

Zaprojektowane jako typowe buty podejściowe, które sprawdzą się w wymagającym terenie skalnym podczas podchodzenia pod ścianę i zejścia po wspinaczce oraz samego wspinania w łatwym terenie. Na tyle lekkie, żeby po zmianie butów na typowo wspinaczkowe można je było przypiąć do uprzęży, albo schować w plecaku.

Opis specyfiki butów

Buty turystyczne Flyers wyprodukowane zostały w hiszpańskiej fabryce Boreal w Villenie koło Alicante. Pośród innych modeli tej marki zostały umiejscowione w kategorii “approach”. Cholewka wykonana jest ze skóry zamszowej grubości 2 mm oraz twardego materiału syntetycznego Teramida SL. Dolna część cholewki w całości zabezpieczona jest gumą, co skutecznie przeciwdziała uszkodzeniom mechanicznym podczas chodzenia i wspinania. Na wierzchu przyszyte są taśmy w kształcie V służące jako pętle do sznurowania, które posiadają cienkie odblaskowe przeszycie. Znajdują się tuż przy samym czubku, co pozwala dobrze dopasować buty już od palców. Język wszyty jest wysoko, aby maksymalnie zabezpieczyć przed dostawaniem się do butów piasku kurzu czy wody oraz ograniczyć jego przesuwanie podczas ruchu. Cholewka w części pięty posiada system HFS (Hell Fit System), który dzięki anatomicznie wyprofilowanej wyściółce otacza ścięgno Achillesa oraz część pięty. Takie rozwiązanie zapobiega podnoszeniu się pięty w bucie, a tym samym pozwala uniknąć obtarć i wycierania zapiętków. Za piętą wszyte są pętelki ułatwiające zakładanie i zdejmowanie butów oraz umożliwiające łatwe przypięcie do uprzęży. Podeszwa składa się z trzech warstw: gumowej (Vibram Friction), piankowej (EVA) oraz usztywniającej podeszwy wewnętrznej PXF. Od środka wklejana jest wkładka absorbująca pot, na której leży wkładka właściwa, wyprofilowana anatomicznie, niedeformowalna i antyalergiczna.


Źródło: test.polarsport.pl


Dane techniczne podane przez producenta butów

Cholewka: wodoodporna skóra split-hide o grubości 2 mm / Teramida SL
Wyściółka: siatka poliuretanowa
Podeszwa: Vibram Friction
Rozmiary: 6 – 12 UK
Waga: 895 gr para.
Rozmiar 7
Śródpodeszwa: Boreal PXF
Cena: 399 zł

Przebieg testu


Już pierwsze użycie w terenie pokazało, że buty oferują nadzwyczaj dobre czucie podłoża. Świetnie wyczuwalne są nierówności skalne zarówno śródstopiem jak i czubkiem buta, co pozwala pewniej poruszać się w trudnym terenie. Z tego powodu buty bardzo dobrze sprawdziły się na skalnych podejściach, podczas zejść i zjazdów oraz łatwych przejściach graniowych w Tatrach. Sam wzór podeszwy Vibram Friction dzięki małym kostkom w śródstopiu doskonale sprawdza się tarciowo na niewielkich nierównościach skalnych. Czubek jest płaski, ale posiada płytkie rowki, które poprawiają trzymanie – pewność na małych stopniach jest nie do przecenienia. Z tego powodu są godne polecenia przewodnikom górskim oraz instruktorom wspinaczki, którzy często muszą wspinać się w łatwiejszym terenie, aby pomagać klientom czy kursantom. Tak dobre czucie dzięki prostej konstrukcji podeszwy powoduje niestety nie najlepszą amortyzację. Jest to szczególnie odczuwalne po całym dniu chodzenia z naprawdę ciężkim plecakiem, kiedy stopy są zmęczone.

Flayers`y nie nadają się na długie trekkingi z ciężkim plecakiem, ale w końcu nie do tego zostały stworzone.

Niska waga pozwala na swobodne noszenie ich przy uprzęży, albo podrzucenie partnerowi do plecaka :) Buty, jak na taką konstrukcję podeszwy i przeznaczenie, nie są twarde, dlatego całkiem dobrze radzą sobie na mniej wymagających wycieczkach w Beskidach, gdzie z lekkim plecakiem przeszedłem wiele kilometrów. Można je także spokojnie nosić w codziennym, miejskim boju.


Źródło: test.polarsport.pl

 

Cholewka wykonana jest bardzo solidnie i z wysokiej jakości materiałów.

Buty porządnie dostały w kość, a po 10 miesiącach użytkowania nie widać na skórze, gumie czy materiale wyraźnych śladów zużycia i uszkodzeń mechanicznych. Materiał Teramida SL jest naprawdę mocny, nie przeciera się nawet w najbardziej newralgicznych miejscach załamania języka, gdzie jest duże tarcie. Bez zarzutu spisały się gumowe ranty – bardzo dobrze dopasowane i posklejane, nic się nie zagina, nie odkleja – po kilku wypadach w Tatry łatwo zauważyć, jak się przydają.

Kolejną rzeczą godną uwagi jest bardzo udane sznurowanie. Dzięki gęsto wszytym taśmom buty świetnie trzymają stopę, co jest niezwykle istotne podczas stawania na małych stopniach. Sznurówki zaciągają się łatwo i nie poluzowują. Dodatkowe zgrubienie systemu HFS działa bez zarzutu, stabilizując piętę zapobiega jej podnoszeniu. Na początku miałem dziwne uczucie, że buty w tym miejscu zbyt dobrze przylegają, ale szybko można się przyzwyczaić. Wynik jest taki, że Flyers`y nigdy mnie nie obtarły, nawet podczas pierwszych wyjść. Skóra cholewki jest dobrze zaimpregnowana, bo buty przemokły mi tylko raz – podczas wielkiej zlewy – wtedy woda wlała się górą przy kostce. Reasumując: wykonanie i użyte materiały zasługują na najwyższe oceny! Flayers długo posłuży bez szwanku, ponieważ jest z gatunku “pancernych” produkcji. Dodając do tego niezbyt wygórowaną cenę w klasie approach, otrzymujemy bardzo korzystną propozycję.

Podsumowanie testu butów turystycznych Boreal

W tych butach wszystko do siebie pasuje: podeszwa uzupełniona dobrymi rantami i sznurowaniem tworzy całość efektywnego modelu dla wspinaczy i ambitnych turystów. Jeśli szukasz lekkich, uniwersalnych butów podejściowych w stosunkowo dobrej cenie i przywiązujesz wagę do jakości wykonania, bezpieczeństwa oraz czucia skały, to polecamy model Flyers.

Zalety:

- doskonałe czucie skały
- precyzyjny czubek
- niska waga
- solidne wykonanie

Wady:
- słaba amortyzacja



ZOBACZ RÓWNIEŻ