Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Test damskich butów trekkingowych Tribute GTX marki Aku

Weekend majowy spędziłem nie tylko wspinając się na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, ale również testując (wspólnie z Ewą) kilka bardzo ciekawych produktów m.in. buty Aku Tribute GTX.

Panująca wtedy dość zmienna pogoda (jednego dnia +20 st. C, drugiego deszcz i ledwo +5 st. C), pozwoliła sprawdzić je w różnorodnych warunkach.

Tribute GTX to ciekawa propozycja marki Aku. Wytrzymałe i wszechstronne buty trekkingowe przeznaczone do turystyki w górach - w wersji dla kobiet. Jak podaje producent: buty zaprojektowane są z myślą o turystkach preferujących umiarkowany teren od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Naszym zdaniem Aku Tribute poradzą sobie również w łatwych warunkach zimowych. Tym razem jednodniowy treking po Jurze był całkiem niezłym sprawdzianem dla tych butów - przemierzanie leśnych szlaków (miejscami dość mokrych po ostatnich obfitych opadach), wchodzenie na wapienne skałki czy przedzieranie się przez mokre od deszczu łąki. Żadna z tych okoliczności nie zmniejszyła komfortu użytkowania.

But wygląda na solidny i wytrzymały. Nawet po krótkim pobycie w skałach można stwierdzić, że Tribute GTX są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wykonane są ze skóry licowej, co wpływa na ich odporność, ale również pomaga w utrzymaniu w czystości (oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich środków konserwujących). Wykorzystana membrana GORE-TEX® skutecznie chroniła przed przemakaniem, zapewniając równocześnie odpowiednią oddychalność (brak odczucia pocenia się nawet przy temp blisko 15  st. C). Podeszwa z zastosowaną technologią Vibram® zdała egzamin na śliskich wapiennych formacjach. But dobrze leży na nodze – nie sprawia wrażenia ciężkiego – to za sprawą całkiej niskiej wagi (650 g). Jest dobrze dopasowany do kobiecej stopy. To produkt godny polecenia osobom, które szukają mocnego i odpornego, a zarazem wygodnego obuwia trekingowego.  

Aku to przeszło 30 lat doświadczenia na rynku obuwia outdoorowego. Jako pierwsi wprowadzili innowacyjną metodę podklejania membrany GORE-TEX®, tworząc tym samym w pełni wodoodporne obuwie. Aku to również synonim najwyższej jakości. Buty produkowane są wyłącznie w Europie i wykańczane ręcznie przez najlepszych specjalistów. Każdej parze przypisany jest indywidualny kod, pozwalający zidentyfikować szewca.

fot. Grzegorz Miedziński i Ewa Witoszyńska

Tekst: Grzegorz Miedziński / Poznaj Świat

Recenzja sprzętu pochodzi z numeru czerwcowego "Poznaj Świat", 6 /2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY