Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Test namiotu Arco Marabuta w Pamirze

Najnowszy namiot Marabuta, Arco, był testowany podczas „Polish Pamir Expedition 2008”

Jest to wyprawa na dwa leżące w Tadżykistanie siedmiotysięczniki: „Pik Somoni” (dawniej Pik Kommunizma, 7495 m n.p.m.) oraz Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.).


Wyprawa trwała od 16 lipca do 28 sierpnia 2008 r., natomiast testy namiotu miały miejsce podczas działalności na obu szczytach od 24 lipca do 24 sierpnia.

Namiot Marabut Arco to przede wszystkim znakomity namiot bazowy.

W takim charakterze był on wykorzystywany na wyprawie. Jest to komfortowy namiot dwu- lub trzyosobowy z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami – jednym obszerniejszym, drugim mniejszym. Wytrzymałość konstrukcji zapewniają mu trzy pałąki. Zarówno podłoga, jak i sypialnia oraz tropik, wykonane są, podobnie jak i inne modele Marabuta, z solidnych i mocnych materiałów.  Jednocześnie całość waży niewiele - 3,8 kg.
Rzeczą drobną, choć istotną, są umieszczone przy jej ściankach cztery praktyczne siatki – kieszonki oraz siatka pod „sufitem”. Dzięki dwóm wejściom i przedsionkom wygodne jest wchodzenie i wychodzenie z namiotu. Odpowiednią wentylację zapewniają wywietrzniki umieszczone po czterech stronach namiotu. Atutem modelu Arco jest także dobrze się sprawdzający system odciągów oraz fakt, że nawet podczas opadów deszczu sypialnia i tropik w żadnym miejscu nie stykają się ze sobą.

Czas opuścić Polanę Moskvina. Fot. Szymek Wawrzuta, Dawid Stec

 

Uniwersalny Namiot polskiej produkcji

Namiot Marabut Arco z powodzeniem wykorzystać można nie tylko na wyprawach, lecz także, a nawet przede wszystkim, na wszelkich wyjazdach trekkingowych w góry niższe czy tereny nizinne. Duże przedsionki sprawiają, że szczególnie przydatny będzie na wszelkiego typu wyjazdach wspinaczkowych bądź też innych wymagających przechowywania wewnątrz namiotu sprzętu.

Namiot Arco Marabuta może być wykorzystany w warunkach wysokogórskich

Arco nie jest namiotem szturmowym, jednak w wersji z fartuchami śnieżnymi, a więc takiej, jakiej my używaliśmy, można go także wykorzystać w warunkach wysokogórskich. Bez problemu zmieści się w nim trzyosobowy zespół wraz ze sprzętem, zaś duże przedsionki ułatwią gotowanie czy nabieranie śniegu na wodę. Dzięki umiejscowieniu wejść z boku przedsionków przy otwarciu „drzwi” wiatr czy śnieg nie dosięgnie znajdujących się wewnątrz sypialni śpiworów tak łatwo, jak w przypadku gdy wejście znajduje się na środku przedsionka. W wysokogórskich warunkach plusem staje się też to, że jak na namiot trzyosobowy Arco nie jest wysoki - czyni go to odpornym na wiatr.

Widok z bazy na Żebro Borodkina i skrawek Piku Somoni. Fot. Ola Dzik

 

Czy taki idealny?

Wśród minusów modelu Arco wymienić można, obok faktu, iż jest on dosyć niski, co jednak jak widać czasem staje się atutem, także to, że stosunkowo ciasne są kanały, w które wkłada się pałąki. Ciekawym rozwiązaniem byłoby też wyposażenie namiotu w jakąkolwiek formę okienka, umożliwiającego wyjrzenie na zewnątrz bez konieczności otwierania głównego wejścia.

Podsumowując stwierdzić można, że Arco jest namiotem o szerokim zastosowaniu, który polecić można zarówno miłośnikom trekkingów, wspinaczom skałkowym, jak i uczestnikom wypraw wysokogórskich.

Ola Dzik
KS Kandahar


Zapraszamy na bloga Oli Dzik w serwisie GORYonline.


Aleksandra Dzik - ur. w 1982 r., doktorantka socjologii na UJ. Należy do HiMountain Team. W skialpinizmie i w górach wysokich reprezentuje Klub Skialpinistyczny "KANDAHAR". W rajdach przygodowych team Navigator Suunto. W dziedzinie rowerowej - KTM Women Racing Team. Przewodnik beskidzki, należy do SKPB Katowice.

 

Ola Dzik jest oficjalnym ekspertem sprzętowym serwisu Ceneria.pl - pierwszej w polskiej sieci outdoorowej porównywarki cen.


Dowiedz się Jaki namiot wybrać?



ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY