Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Wybierasz się na kajak? Przeczytaj, co warto zabrać

Wybierając się na kajaki, zarówno na jednodniową wycieczkę czy też dwutygodniową wyprawę, warto wcześniej przemyśleć, jaki ekwipunek zabrać, aby przygoda kajakowa była bardzo miłym wspomnieniem w przyszłości, a nie pasmem klęsk.

Poniżej garść porad, na co warto zwrócić uwagę przed takim wyjazdem.

1. Zabezpieczenie telefonu i dokumentów


Telefony i dokumenty bardzo nie lubią wilgoci, dlatego też warte polecenia są wodoszczelne pokrowce, które poprzez rolowane zapięcie zabezpieczają zawartość przed wodą w znakomity sposób. Dodatkową zaletą takich saszetek jest ich przeźroczystość, co ułatwia podejrzenie zawartości bez rozpakowywania.

Produkty dostępne w kategorii „Na kajak” oraz „Akcesoria turystyczne / worki wodoszczelne w sklepie e-biwak.pl.

2. Zabezpieczenie mapy

Wytrawni kajakarze nie obejdą się bez mapy rzeki, którą spływają. Prawdziwe mapy kajakarskie są odporne na wodę, ale nie jest to regułą, dlatego też warto mieć ze sobą mapnik wodoszczelny, który zabezpieczy mapę przed wodą, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przeprawy "zwałkowe" mają to do siebie, że czasem trzeba walczyć także z gałęziami, które potrafią poniszczyć co nieco na kajakarskim pokładzie.
Warte polecenia są mapniki wodoszczelne Map Case Sea To Summit oraz mapnik wodoszczelny TPU Guide Map Case Sea To Summit. Obie pozycje są godne polecenia z przeznaczeniem odpowiednio: Map Case S i L są przeznaczone do trudniejszy warunków – mają grubszą folię, a TPU Guide Map Case są nieco delikatniejsze, o bardziej elastycznej folii. Oba mapniki różnią się też rodzajem zamknięcia, które w przypadku pierwszego mapnika jest rolowane, a w przypadku drugiego strunowe.

 Produkty dostępne w kategorii „Na kajak” oraz „Akcesoria turystyczne / mapniki” w sklepie e-biwak.pl.


3. Zabezpieczenie śpiwora, namiotu i ubrań

Spływ kajakiem może odbywać się w różnych zmieniających się jak w kalejdoskopie warunkach. Warto zatem zastanowić się, jakie rzeczy zabieramy i czy należy je chronić przed wodą, czy wilgocią, gdyż na spływie mogą się wydarzyć różne rzeczy takie jak: załamanie pogody, wywrotka, nieprzewidziany postój itp.

Do zabezpieczania ubrań, namiotów czy śpiwora służą worki wodoszczelne, które dobieramy w zależności od tego, jaki rodzaj kajakarstwa uprawiamy.

Na krótkie spływy nie ma sensu kupować grubych worów, które są odporne na wieloletnie użytkowanie w ciężkich warunkach, takich jak skały i ciężkie przeprawy, gdzie łatwo uszkodzić delikatny sprzęt. Można do tego celu wykorzystać worki z lekkiego lub ultralekkiego Nylonu lub silikonowanej Cordury. Dzięki temu, że są lekkie, mogą w przyszłości służyć podczas wypraw z plecakiem. Dodatkową zaletą jest to, że po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca.

Oprócz szerokiej gamy pojemności worków – od 1 l do 100 l – trzeba czasem zwrócić uwagę na to, czy czekają nas „przenoski” – niektóre modele worków mają pasy barkowe i biodrowe, które umożliwiają przenoszenie jak normalny plecak. Takie rozwiązanie bardzo się przydaje, gdy kajak i ekwipunek trzeba przenieść na plecach na odcinku kilkuset metrów.

Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest kształt worka. Większość worków ma przekrój okrągły, ale są modele o owalnym kształcie (taki jak np. BIG RIVER Sea to Summit) lub też mają podłużny kształt, który dopasowuje się do kajaka (BIG RIVER TAPERED).

Produkty dostępne w kategorii „Na kajak” oraz „Akcesoria turystyczne / worki wodoszczelne” w sklepie e-biwak.pl.


4. Przydatny dodatkowy ekwipunek (zapałki, krzesiwa)

W podstawowym wyposażeniu kajakarza nie powinno nigdy zabraknąć zapałek wodoszczelnych lub krzesiwa z rozpałką. W przypadku wywrotki lub załamania pogody można wtedy szybko rozpalić ogień i ogrzać się. Zwykłe zapałki czy zapalniczki po kontakcie z wodą nie nadają się do dalszego użytku i nie uda się nam rozpalić ognia. Krzesiwo działa nawet jak jest mokre – wystarczy trochę opiłków specjalnej rozpałki, trochę iskier i ogień może nas ogrzać.

Produkty dostępne w kategorii „Na kajak” oraz „Kuchnia turystyczna / palniki” w sklepie e-biwak.pl.

 
5. Bądź przyjazny dla środowiska (biodegradowalne środki do mycia)


W przypadku spływów kilkudniowych prawdopodobnie będziemy zmuszeni do przygotowywania sobie posiłków, mycia garów, dbania o swoją higienę osobistą. Warto pomyśleć o przyrodzie i stosowaniu biodegradowalnych środków do mycia, które nie będą szkodzić zarówno florze, jak i faunie. Do dyspozycji mamy szeroką gamę środków takich jak: szampony, mydełka do rąk i ciała, płyny w koncentratach do mycia garów, prania.
 
Produkty dostępne w kategorii "Akcesoria turystyczne / środki do mycia" w sklepie e-biwak.pl.

 6. Dodatkowy sprzęt dla bardziej zaawansowanych kajakarzy

- składane lekkie wózki transportowe;
- pokrywy do bakist;
- sakwy do bakist;
- rękawiczki dla wioślarzy;
- mocowania do garażu;
- mocowania na samochód;
- paski mocujące;
- wózki transportowe;
- pompka zęzowa.

Wszystkie produkty znajdziecie w sklepie e-biwak.pl >>




ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY