Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Impregnacja odzieży, obuwia i sprzętu outdoorowego

Przedstawiamy poradnik firmy Nikwax dotyczący impregancji odzieży i obuwia outdoorowego.

Impregnacja odzieży technicznej z membranami oddychającymi

Przede wszystkim wyjaśnijmy, dlaczego do prania odzieży technicznej nie należy używać proszku do prania. Proszki do prania (detergenty) pozostawiają na tkaninach osady, które mają podwójnie niekorzystne działanie:

a) ponieważ osad (środki zapachowe) absorbuje wodę, co powoduje redukcję efektywności oddziaływania impregnatu i odzież techniczna traci swoją funkcjonalność;

b) jest zbyt agresywny dla powłok DWR (impregnacji), zostaje ona wypłukana i odzież traci właściwości wodoodporne.

 

Odduchalność odzieży membranowej

Ze względu na powyższe straci ona swoją oddychalność, co spowoduje, że pot nie będzie mógł wydostać się przez membranę na zewnątrz ubrania, a zatem noszący je będzie odczuwał dyskomfort wynikający z przepocenia. Dlatego też firma Nikwax zaleca preparat Tech Wash®, który jest uniwersalnym środkiem do czyszczenia odzieży i sprzętu outdoorowego.

Z czasem oryginalna powłoka DWR ulega wytarciu i wówczas należy odzież zaimpregnować za pomocą impregnatu TX.Direct, który jest specjalnie stworzony do odzieży z membranami oddychającymi.
Tech Wash oraz impregnat powinny być stosowane w dwóch oddzielnych cyklach prania. Nie należy wlewać impregnatu do przegródki na płyn zmiękczający do prania.

Impregnacja obuwia

 

Ekstremalne warunki pogodowe mogą znacznie redukować właściwości butów, zwłaszcza dotyczy to modeli z membraną. Kiedy zewnętrzna powłoka buta jest zabrudzona, bądź przesiąknięta wodą, pot nie będzie wydostawał się na zewnątrz, z powodu redukcji jej oddychalności, co wpłynie na osłabienie funkcji membrany,
a w efekcie nawet na uczucie dyskomfortu.

Bardzo istotna jest impregnacja obuwia, dzięki której zabezpieczamy je przed wodą oraz zapewniamy
oddychalność. Środki Nikwax nie tylko zabezpieczają obuwie przed przemakaniem, ale także dostarczają do
skóry garbniki i środki odżywcze zapewniając jej wytrzymałość i elastyczność.

Należy dobrać odpowiedni środek do obuwia, jakie zamierzamy zabezpieczyć (tkanina i skóra, Wosk Impregnujący do Skóry Licowej, Nubuk i Welur itp.). Zaraz po czyszczeniu i dokładnym wypłukaniu buta, należy nanieść impregnat. Po wysuszeniu but jest gotowy do użycia.

Film instruktażowy pokazujący jak należy poprawnie zaimpregnować obuwie ze skóry licowej można znaleźć na kanale www.youtube.com/nikwaxpl.


Źródło: Nikwax


Impregnacja namiotów i plecaków

Nie należy zapominać o pielęgnacji namiotów i plecaków, są one narażone na działanie warunków atmosferycznych, które znacząco osłabiają materiał. Do tego celu służy środek Nikwax® Tent&Gear SolarProof®. Jest to jednocześnie środek impregnujący oraz zabezpieczenie przed degradacją spowodowaną promieniami UV. Przed impregnacją należy zabezpieczaną rzecz dobrze wyczyścić, najlepiej roztworem środka Tech Wash. Po wyschnięciu nasz sprzęt jest gotowy do użycia.

Preparaty Nikwax ulegają biodegradacji, a więc są przyjazne dla środowiska. Nikwax nie zawiera fluorowęglowodorów, gazów pędnych ani rozpuszczalników.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat produktów firmy Nikwax, wejdź na www.nikwax.com.ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY