Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak ubrać się na bieganie po górach?

Gdy zaczynamy naszą przygodę z bieganiem terenowym, od razu pojawia się pytanie o właściwy sprzęt biegowy. Jakie buty biegowe będą najlepsze na terenowe bieganie? Jakie spodnie biegowe sprawdzą się podczas górskich treningów? Jaka kurtka biegowa ochroni nas przed deszczem i wiatrem i jednocześnie będzie na tyle lekka i pakowna, że nie będzie nam zawadzać w plecaku biegowym? Na szczęście znalezienie optymalnego kompletu biegowego dla fanów biegania w terenie nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy dobrze przejrzeć oferty sklepów prezentowanych na Ceneria.pl.

Buty biegowe

Buty biegowe projektowane do treningów czy zawodów terenowych muszą spełniać wiele kryteriów. To że buty takie muszą być wygodne to rzecz oczywista . W biegach terenowych szczególnego znaczenia nabiera dodatkowo dobre „trzymanie” stopy. O skręcenie stawu skokowego przecież nietrudno na nierównym, kamienistym podłożu. Na stromych zbiegach bądź w kamienistym terenie ważny jest również dobry bieżnik, który musi zapewnić ma dobrą przyczepność na kamieniach, skale a także na błocie, a czasem i na śniegu. Niektóre buty biegowe „specjalizują” się w bieżnikach przystosowanych specjalnie na skały lub specjalnie na błoto. Początkujacym biegaczom przyda się również dobra amortyzacja. Buty do biegania terenowego muszą być również wykonane z dobrych materiałów, by nie nadawały się do wyrzucenia po kilku intensywnych treningach w ciężkich warunkach. Nie kierujmy się zatem jedynie najlżejszą wagą takiego obuwia. Za lekkością materiałów często idzie przecież niska trwałość. 

Buty Hoka One OneButy biegowe Hoka One One

Bluza biegowa

Bluza biegowa to ważny element ekwipunku biegacza. W chłodniejsze dni ma zapewnić ochronę przed zimnem i lekkim wiatrem. Musi również dobrze oddawać nadmiar ciepła oraz wilgoci i błyskawicznie wysychać. Materiał z jakiego jest wykonana nie może powodować obtarć i dyskomfortu. Idealnie gdyby bluza do biegania posiadała bezszwową konstrukcję oraz elastyczne panele ułatwiające odprowadzanie wilgoci.

Spodnie i spodenki biegowe

W zależności od pogody musimy zaopatrzyć się w długie bądź krótkie spodenki biegowe. Wybierając konkretny model, musimy kierować się przede wszystkim wygodą oraz (jak w przypadku wszelkiego ekwipunku) jakością materiałów. Dobrze jeśli spodenki biegowe wyposażone są w dodatkowe kieszenie na klucze, żele i inne drobiazgi. Ważnym elementem są również spodenki wewnętrzne, dzięki którym nie musimy zakładać dodatkowej bielizny.

Spodenki biegoweSpodenki biegowe Nike

Kurtka biegowa

Biegając zarówno w górach jak i generalnie w terenie, musimy niestety być przygotowani na nagłe zmiany pogody. Dlatego w naszym plecaku biegowym na stałe musi zagościć super lekka i wygodna kurtka biegowa. Niska waga jest tutaj kluczowa, gdyż podczas dłuższej biegowej wycieczki nie ma co obciążać się niepotrzebnie ponad miarę. A i podczas biegu lepiej mieć na sobie coś co nie przeszkadza. Oprócz właściwości przeciwdeszczowych, kurtka powinna też dobrze chronić przed wiatrem. Ma to znaczenie szczególnie podczas odpoczynków, ale też podczas biegu w otwartym terenie. 

Kurtka biegowa

Czapka biegowa lub chusta

O nakryciu głowy nie możemy zapomnieć niezależnie od pory roku i aktualnie panującej pogody. Latem musi to być czapka z daszkiem, w okresie przejściowym świetnie sprawdzają się chusty typu „buff” zakładane na głowę. Zimową porą musimy zaopatrzyć się w ciepłą ale jednocześnie lekką i oddychająca czapkę. 

Plecak biegowy

Ostatnim elementem ekwipunku, który musi znaleźć się w zestawie każdego szanującego się biegacza terenowego, jest plecak biegowy. Oprócz niskiej wagi musi posiadać system dokładnej regulacji, pozwalający dopasować go do naszej sylwetki i stylu biegania. Ważnym elementem jest również wbudowany system nawadniający. Musimy zwrócić uwagę czy napełniony wodą bukłak przypięty w specjalnej komorze nie przesuwa się i nie podskakuje podczas biegu, co potrafi być mocno irytujące. Sama komora plecaka nie musi być zbyt duża. W końcu wrzucamy do niej tylko niezbędny ekwipunek. Wystarczy 5 – 10 litrów pojemności.

Plecak biegowy Norvan Plecak biegowy Norvan 7 marki ARC'TERYX

Odzież biegowa na Ceneria.pl

Aby cieszyć się bieganiem w terenie, nie trzeba wiele. Jednak na wybór sprzętu warto poświęcić trochę czasu by nasze górskie bieganie było bezpieczne. Na ceneria.pl znajdziesz buty biegowe, kurtki czy plecaki biegowe najlepszych producentów. Warto kupić dobry produkt. Z pewnością zaprocentuje to podczas każdej biegowej wycieczki.

 

tekst: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY