Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kurtka Adze marki Patagonia. Kurtka na różne aktywności

Miałem okazję testować odzież Patagonii kilka razy, dlatego z wielkim zaciekawieniem i radością ubrałem na siebie jedną z nowszych propozycji softshelli marki Patagonia – kurtkę Adze.


Idea kurtki softshell polega na tym, że ma chronić głównie przed wiatrem, a przez to trzymaniu optymalnej ciepłoty ciała. W przypadku tej kurtki przeciwko silnym wychładzającym nas wiatrom wytoczono największe technologiczne działa – zastosowano w niej mianowicie najnowszy materiał Polartec Windbloc, który blokuje wiatr w 100%, oferując maksymalną ochronę przed wychłodzeniem.


W kurtce zastosowano  najnowszy materiał Polartec Windbloc. Fot: Ceneria.pl

Czym jest Polartec Windbloc? Dzianiny te są zaprojektowane do aktywności o niskim lub średnim poziomie natężenia oraz gdy potrzebujemy dodatkowej wierzchniej ochrony. Świetnie nada się taka kurtka zatem na rower, górską wędrówkę czy wspinaczkę, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca w plecaku. Będzie również doskonała na spacery czy codzienne użytkowanie podczas wczesnej wiosny, gdy rano i wieczorem jest jeszcze naprawdę zimno. W chłodne lato przyda się jako dodatkowe zabezpieczenie na górskie eskapady czy wieczorne ognisko na biwaku. Z kolei późną jesienią żaden listopadowy wiatr nie będzie nam straszny. Zimą, jeśli tylko nie ma przeraźliwego mrozu, spokojnie będzie można używać kurtkę podczas aktywności typu biegówki, skitury czy wędrówki na rakietach śnieżnych. Można powiedzieć że Polartec® Windbloc® łączy w sobie ciepło dzianin termicznych (np. polara czy bluz polarowych) z membraną z poliuretanu. Otrzymujemy zatem w jednej kurtce połączenie, na które kiedyś składało się kilka warstw odzieży. Zmniejszamy dzięki temu ciężar plecaka oraz liczbę warstw potrzebnych do ochrony i izolacji.

Fot: Ceneria.pl

Adze posiada dwie zewnętrzne kieszenie, są one wykonane z fleecu, dzięki czemu trzymając ręce w kieszeni, czujemy przyjemne ciepło. Na pewno jest to przydatne w chłodniejsze dni, gdy zapomnimy wziąć rękawiczki. Do dyspozycji mamy jeszcze jedną kieszeń wewnętrzną, niestety niezbyt dużą, ale wystarczającą, aby zmieścić portfel, telefon czy klucze.

Kieszeń wewnątrzna. Fot: Ceneria.pl

Podobne miłe wykończenie ma kołnierz – od wewnątrz posiada polarową wyściółkę, dzięki czemu mamy dodatkowe uczucie ciepła i komfortu. Generalnie kurtka jest dosyć dobrze dopasowana do ciała, a dodatkowo można podopinać sobie mankiety rzepem, a u dołu kurtki wyregulować ściągaczem.

Kurtka oferowana jest w wersji damskiej i męskiej, co nie dziwi, skoro w ostatnich latach firmy outdoorowe tak dużą wagę przywiązują do tego, by odzież była właściwie skrojona i dopasowana do ciała. Ważne jest również to, że mamy do wyboru dość ciekawą gamę kolorystyczną. Moja kurtka jest w bardzo przyjaznym i miłym dla oka niebieskim kolorze, a dostępne są również bordowe, pomarańczowe i popielate.
Kurtka waży ok. 600 g. W mojej opinii to niewiele. Wybierając się na lekkie wycieczki górskie, kiedy wiemy, że nie będziemy narażeni na długie intensywne opady, spokojnie możemy odchudzić plecak o kurtkę zewnętrzną. Zimą z kolei, kiedy się ruszamy, kurtka ta całkowicie wystarczy jako wierzchnia. Oczywiście kiedy czeka nas dłuższy brak ruchu, np. podczas asekuracji, może się okazać, że „docieplenie” kurtką puchową lub primaloftem będzie konieczne.

Jedyne co mi się nie podoba, to fakt, że kurtka nie ma kaptura, ale i to przewidział producent, gdyż są dostępne wersje z kapturem (wersja z dopiskiem „hoody”).

Reasumując, Adze to ciekawa kurtka turystyczna, wspinaczkowa, rowerowa i miejska. Polecałbym ją na wypady w góry, także do jazdy na rowerze w chłodniejsze jesienne czy zimowe dni. Świetnie sprawdzi się również podczas wycieczek skiturowych. Generalnie jest to odzież do wszelkich aktywności, gdy się intensywnie ruszamy i jednocześnie potrzebujemy chronić przed wiatrem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku intensywnego deszczu potrzebujemy dodatkowej ochrony.

Tekst: Darek Gruszka
 ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY