Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kurtka Softshell Compound Jacket Jack Wolfskin. Nasz test

Kurtka softshell to najbardziej chyba wszechstronna propozycja dla szerokiego grona entuzjastów outdooru: od spacerowiczów i zwykłych turystów po uprawiających ekstremalne sporty amatorów mocnych wrażeń. Od początku wprowadzenie na rynek pierwszych produktów softshellowych spotkało się z przychylnym przyjęciem. Obecnie ugruntowały swoją pozycję i chyba nie ma fana aktywności outdoorowych, który jakiejś odmiany kurtki softshellowej by nie posiadał. Właśnie, „odmiany”. Bo dzisiaj możemy już mówić o różnych wariacjach w tej tematyce.


Compound Jacket zupełnie nie przypomina tradycyjnej odmiany softshella, a jednak użytkownicy intuicyjnie go do tego gatunku zaliczą. Ma się wrażenie, jakby kurtka została uszyta z różnych kawałków materiałów. Wygląda to trochę tak, jakby jakaś gospodarna krawcowa postanowiła wykorzystać pozostałe po zrobieniu innych rzeczy skrawki. W starannie wykonanej odzieży topowych outdoorowych marek nie ma jednak przypadków. Jack Wolfskin wykorzystał więc starannie dobrane tkaniny, by stworzyć nienasiąkającą wodą i utrzymującą ciepło całość o właściwościach oddychających, wiatroszczelnych i elastycznych. Niemożliwe, by to wszystko zawrzeć w jednym produkcie? A jednak taka hybryda istnieje.

Oto, jakie właściwości mają zastosowane materiały:

STORMLOCK ACTIVE MINIRIP STRETCH
Bardzo lekka, wiatroszczelna i nienasiąkająca wodą tkanina z delikatnych nylonowych nici 40D. Dzięki konstrukcji miniripstop, mimo niewielkiej wagi materiał jest wystarczająco odporny na rozdarcia. Różnorodność jego zalet umożliwia zaklasyfikowanie tego materiału jako nowej kategorii softshellu: lekkich, wyposażonych w wypełnienie i całkowicie elastycznych hybryd softshellowych. Wiatroszczelność gwarantuje wyjątkowo gęsty splot oraz specjalna obróbka termiczna spodniej warstwy. Ponieważ można było zrezygnować z powłoki oraz membrany, materiał składa się tylko z jednej warstwy i charakteryzuje się wyjątkowo dobrą oddychalnością.

STORMLOCK HYPROOF SMOOTHLIGHT
Przyjemny w dotyku materiał wierzchni SMOOTHLIGHT to cecha charakterystyczna tej ekstremalnie wodoodpornej, absolutnie wiatroszczelnej i oddychającej wersji materiału STORMLOCK HYPROOF. Powleczony, dwuwarstwowy materiał nie szeleści i bardzo przyjemnie się go nosi, ponieważ jest miękki w dotyku.

MICROGUARD STRETCH 80 g/m²
Sztuczna włóknina dobrze zatrzymuje ciepło, a dzięki temu, że jest elastyczna, zapewnia wygodę. Dzięki bi-elastyczności nawet w przypadku odzieży z wypełnieniem możliwe jest osiągnięcie dopasowanego, wąskiego kroju. Kompaktowa włóknina składa się z dwóch typów włókien: włókna spiralne zapewniają stałą, wysoką sprężystość, a delikatne mikrowłókna wyjątkowo dobrze gromadzą ciepło. Wypełnienie zachowuje w znacznym stopniu swą wydajność, również kiedy jest wilgotne.

Tyle zapewnień producenta, a jak kurtka ta sprawdza się w rzeczywistości?

Od jesieni, przez niezbyt mroźną zimę do obecnej wiosny Compound Jacket stanowiła moją ulubioną warstwę wierzchnią. Ceniłam ją szczególnie za właściwości wiatroszczelnie. Mogę potwierdzić, że wiatru nie przepuszcza w 100 %. Jednocześnie lekka ocieplina zapewnia ciepło, co w połączeniu z wiatroszczelnością powoduje, że kurtka ta ochroni nas przed warunkami, z którymi inne kurtki softshellowe sobie już nie radzą. Jest to zdecydowanie softshell, który sprawdzi się w bardziej wymagających warunkach pogodowych, szczególnie jesiennych, wiosennych i podczas chłodniejszego lata lub wieczornych spacerów. Jednocześnie zadziwiająca jest odporność tej kurtki na wilgoć. Szczerze powiedziawszy, myślałam, że będzie to najsłabszą jej stroną. Jednak podczas opadów deszczu jej wnętrze pozostawało suche.


Compound Jacket na wiosennej wycieczce.
Fot. Ceneria.pl

Cenię tę kurtkę za właściwości oddychające. Po prostu przyjemnie się w niej chodzi: po mieście i z plecakiem po górach. Równie dobrze czuję się w niej na rowerze. Softshelle zostały stworzone dla ludzi aktywnych i kurtka ta spełni ich wymagania. Dodatkowo zadbano tu o pełną swobodę ruchów podczas aktywności.

Przechodząc do szczegółów, pragnę docenić bardzo dobrze wykrojony kaptur. Łatwo się go na głowę zakłada. Zapewnia ciepło, gdyż dopasowuje się do jej kształtu, nie pozwalając zimnu wnikać między nią a materiał. Jednocześnie nie jest zbyt ciasny. Wykonany jest z lekkiego i miękkiego materiału, zakończonego kontrastowym w kolorystyce przeszyciem. Nie ogranicza pola widzenia. Pewnym minusem może być brak regulacji obwodu, ale muszę przyznać, że dzięki szczególnemu dopasowaniu nie odczuwałam takiej potrzeby. Zintegrowany jest z wysokim kołnierzem, który także pomaga w zachowaniu izolacji cieplnej. Od wewnątrz jest wykończony przyjemnym w dotyku polarkiem. Z kolei ramiona i boki kurtki narażone na przecieranie to typowy mocniejszy materiał typu softshell, wewnątrz bez ociepliny. Przód i spód rękawów na całej długości to miękki, izolowany i wiatroszczelny materiał. Tył posiada pikowane przeszycia.


Compound Jacket z różnych kawałków złożony.
Fot. Ceneria.pl

Kurtka ma dwie tradycyjnie umieszczone kieszenie zamykane na zamek. Przyjemnie chowa się do nich zmarznięte ręce, gdyż w środku mamy miły w dotyku materiał kolejnego rodzaju. Dodatkowa kieszonka na piersi mnie osobiście zawsze ułatwia życie. Można tam umieścić drobiazgi, które muszą być szczególnie chronione, a mogłyby łatwo wypaść z kieszeni, w której trzymamy ręce.

Jak zwykle firma Jack Wolfskin zadbała o estetykę swojego wyrobu. Mimo że moja damska kurtka jest w dość ponurych czarno-brązowych kolorach, to jednak nie zapomniano o wprowadzeniu mocniejszych akcentów kolorystycznych. Główny zamek oraz zamki kieszeni są czerwone, podobnie jak logo firmy na piersi i lewym rękawie. Wspomniane wcześniej wykończenie kaptura oraz mankiety i dół kurtki są w tym samym kolorze. Te kawałki wszytego materiału pełnią też funkcję swego rodzaju ściągaczy. Przy dłoniach umieszczono dodatkowy „rękawek” z podobnym jak przy kołnierzu wykończeniem, byśmy jeszcze lepiej mogli chronić siebie przed wnikaniem zimna pod kurtkę.


Estetyczne akcenty w kurtce Compound Jacket.
Fot. Ceneria.pl

Całość wykonano solidnie, przeszycia nie budzą zastrzeżeń, a wieszaczek nie ma szans się urwać. Kurtka jest lekka i na pewno nie obciąży zbytnio i tak solidnego wszycia. Jej zakup to bardzo dobry wybór!


Charakterystyka:

- na sportowe wędrówki, na zmienną pogodę;
- całkowicie elastyczna;
- wiatroszczelna, nienasiąkająca wodą;
- bardzo dobra oddychalność;
- właściwości izolacyjne.


Kamila Gruszka
(Ceneria.pl)




ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY