Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Plecak damski - czyli jaki?

Od dobrych kilkunastu lat w ofercie firm outdoorowych można znaleźć modele plecaków dedykowane specjalnie dla kobiet. Kiedyś tak nie było ? Dostępne były wyłącznie plecaki uniwersalne. Ten sam model przeznaczony był zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wyjaśniamy czym jest plecak damski.

plecak damski

Kobiety kobietom

Kobieca budowa ciała różni się od męskiej, nie ma tu wielkiej filozofii, jednak producenci wcześniej tego nie uwzględniali. Panie mają węższe ramiona, krótsze plecy i szersze biodra. Od kiedy zwrócono na te aspekty uwagę i zaczęto produkować plecaki dedykowane kobietom, ich sprzedaż zaczęła systematycznie rosnąć. System nośny nowych plecaków uwzględniał te anatomiczne różnice, przez co były one dla pań dużo bardziej komfortowe i wygodne w użytkowaniu. Dla przykładu - marka Deuter, znana z szerokiej oferty damskich plecaków, powołała specjalny zespół złożony z kobiet, które zawodowo związane są z górami. Czerpiąc ze swojej własnej praktyki, potrafią wskazać, które elementy są najistotniejsze i jakie zmiany w budowie plecaków potrzebne i?takie plecaki tworzą. Zajmują się konstruowaniem jak i testowaniem nowych produktów. 
O ile w przypadku małych plecaków, przeznaczonych na krótkie wypady turystyczne, jego budowa nie ma aż takiego dużego znaczenia, to przy plecakach dużych, w których będą przenoszone konkretne ciężary lub plecakach specjalistycznych np. wspinaczkowych czy skiturowych, dopasowanie plecaka do sylwetki jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na komfort użytkowania. 
Każdy plecak powinien zapewniać maksimum wygody podczas wędrówki oraz odciążać plecy. Nie inaczej jest w przypadku plecaków dla kobiet. Czym więc różni się plecak damski od plecaka męskiego? Jakie są ich cechy charakterystyczne? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

 
plecak damski
 

System nośny

System nośny plecaków dla kobiet został dostosowany specjalnie do ich anatomii - jest krótszy i węższy, szelki plecaka są położone bliżej siebie a pas biodrowy ma nieco inny kształt. Ile kobiet, tyle różnych typów sylwetki, dlatego tak istotna jest możliwość regulacji poszczególnych elementów. Zapewni to wygodę w noszeniu oraz stabilność plecaka. 
Kobiety są przeważnie niższe od mężczyzn oraz mają krótsze plecy, dlatego też damskie plecaki mają krótszy system nośny niż modele typu unisex. Możliwość regulacji i dopasowania go do swojej sylwetki jeszcze bardziej podniesie funkcjonalność plecaka. Tego typu plecaki - z krótszym systemem nośnym nadają się także dla mężczyzn o niższym wzroście i krótszych plecach. Plecak dobrze przylega wtedy do pleców a przy dużym obciążeniu nie zsuwa się zbyt nisko, co mogłoby być bardzo niewygodne na dłuższych dystansach. 

 
plecak damski
 

Pasy ramienne

Panie zazwyczaj mają ramiona węższe niż mężczyźni, dlatego też pasy ramienne w damskich plecakach są krótsze a rozstaw szelek węższy. Dzięki takiej budowie pasów nośnych, szelki nie zsuwają się z ramion podczas wędrówki. Jeśli wnętrze szelek obszyte jest dodatkowo miękką tkaniną, ryzyko otarć jest dużo mniejsze a noszenie takiego plecaka wygodniejsze. Oczywiście także w przypadku pasów ramiennych bardzo istotna jest możliwość ich indywidualnej regulacji.
 

Pas biodrowy

Dobrze dopasowany pas biodrowy powinien przejmować większość ciężaru plecaka a tym samym odciążać kręgosłup. Przy dużej wadze plecaka ma to niebagatelne znaczenie dla komfortu. Z tego powodu w damskich plecach pasy biodrowe są wyprofilowane w inny sposób, uwzględniający kobiecą budowę czyli szersze biodra oraz węższą talię. Są bardziej eliptyczne i skierowane ku dołowi. Dobrze, jeśli pas wyściełany jest miękką pianką, także w okolicach kości biodrowych.
 

Pas piersiowy

Powinien mieć szeroki zakres regulacji, dzięki czemu dopasowanie go do różnych typów kobiecych sylwetek nie będzie problemem.
 

Wzornictwo

Kolorystyka i motywy graficzne plecaków damskich także są dopasowane pod kobiecy gust. Jednak różnorodność w tym zakresie jest na tyle duża, że każda z pań znajdzie plecak idealny dla siebie. 
 

Plecaki damskie na Ceneria.pl

Wielu renomowanych producentów plecaków posiada w swoim asortymencie modele dedykowane specjalnie dla pań. Outdoorowa porównywarka cen Ceneria.pl w jednym miejscu prezentuje ofertę wszelkiego rodzaju plecaków, w tym również, jako oddzielna kategoria, zostały wyodrębnione plecaki dla kobiet. Deuter, Lowe Alpine, Osprey, Bergans of Norway, The North Face, Jack Wolfskin czy Mammut to tylko niektórzy z producentów, których damskie plecaki o różnych pojemnościach znajdziesz w Cenerii.pl.
 

I na koniec coś jeszcze o  plecakach

O tym, jak dobrać poszczególne rodzaje plecaków przeczytasz tutaj:
 
tekst: zespół ceneria.pl
 
 


ZOBACZ PRODUKTY